کنگره ایرانیان کانادا باید آن‌چه برای حفظ کرامت، منافع و حقوق ایرانیان کانادا سودمند است را تشویق کند و با آن‌چه برای حفظ کرامت، منافع و حقوق ایرانیان کانادا زیان‌بار باشد، مخالفت نماید.

دوست عزیز، عضو محترم کنگره ایرانیان کانادا؛ سلام و درود

رای‌گیری برای هیئت‌مدیره کنگره تا ظهر روز یکشنبه ۱۳ دسامبر ادامه دارد. در برگه اخذ رای نام ۱۹ نامزد وجود دارد. از شما صمیمانه دعوت می‌کنم که به هر ۹ نامزد پویش همبستگی و صلح رای دهید

 • احمد احساندار Ahmad Ehsandar   
 • امیرحسن قاسمی نژاد Amir hassan Ghaseminejad tafreshi  
 • آرزو (سعیده) خدیر Arezou (Saïdeh) Khadir  
 • محسن خانیکی Mohsen Khaniki    
 • رضا نامداری Reza Namdari    
 • مسلم نوری Moslem Noori     
 • کیهان رضوی Kayhan Razavi     
 • سمن طبسی نژاد Saman Tabasinejad   
 • یونس زنگی آبادی Younes Zangiabadi  

این رای‌گیری از طریق یک نرم‌افزار معتبر انجام می‌شود و رای شما کاملا مخفیانه و محفوظ است.

نامزدهای پویش همبستگی و صلح معتقد هستند که کنگره باید:

 • آنچه برای حفظ کرامت، منافع و حقوق ایرانیان کانادا سودمند است را تشویق کند.
 • با آنچه برای حفظ کرامت، منافع و حقوق ایرانیان کانادا زیان‌بار باشد مخالفت نماید.
 • در مورد آنچه ربطی به منافع ایرانیان کانادا ندارد، دخالت نکند.

هدف پویش ارتقا کیفیت زندگی و ارتباطات و گفتگو بین ایرانیان است. این ارتقا با گسترش مشارکت عمومی در جامعه کانادا و گفتگو با سایر کانادایی‌ها و گسترش صلح و همبستگی حاصل می‌شود. هرچند بعضی وانمود می‌کنند که کنگره در چند سال گذشته فقط با جنگ و تحریم مخالفت کرده، کنگره ایرانیان کانادا در گذشته در بسیاری از زمینه‌های صنفی و اجتماعی اقدام کرده و گروه پویش در نظر دارد که در آینده نیز به این فعالیت‌ها در ابعاد اجتماعی، فرهنگی، حقوقی و خدماتی به عنوان مرکر ثقل اقدامات خود ادامه دهد.

برنامه‌های پویش همبستگی و صلح

 1. افزایش اقدامات انجام شده برای کمک به بازماندگان پرواز اوکراین
 2. رفع مشكلات خانه‌های سالمندان برای فارسی زبانان
 3. ایجاد کمیته دانشجويي براي رسيدگي به مشكلات دانشحويان و اعضای خانواده ایشان: دسترسی به خدمات درمانی در مدت تحصیل در کانادا و بهبود شرایط کاری بعد از پایان تحصیل بخصوص در شرایط اقتصادی کرونا زده.
 4. پیگیری مشکلات پرونده‌های مهاجرتی و تقاضای ویزای ایرانیان: مقابله با تبعیض‌های موجود در روند مهاجرت و روند دریافت ویزا.
 5. ادامه ‌پیگیری قانونی اختلاسگرانی که با پول مردم ایران به کانادا می‌گریزد: از طریق درخواست از دولت کانادا برای جلوگیری از تخریب چهره ایرانیان کانادایی و مبارزه با تبعیض در مورد انتقال ارز برای نیازهای روزمره.
 6. گسترش همکاری‌ها با سازمان‌های خیریه و صلیب سرخ: اطلاع‌رسانی درباره این سازمان‌ها در راستای ایجاد شبکه‌ای از خیریه‌های ایرانیان کانادا و هم‌افزایی بین آنها.
 7. شناساندن نقاط آموزنده، برازنده و فرهنگ‌ساز هنر و ادب ایران به جامعه کانادا: از طریق برگزار کردن جلسات گفتگو و سخنرانی به زبان انگلیسی با هماهنگی و همراهی سازمان‌ها و گروه‌های اجتماعی کانادایی.
 8. برگزاری جلسات آموزشی و آگاهی‌رسانی درباره حقوق شهروندی به زبان فارسی جهت آشنایی ایرانیان، بخصوص تازه واردین: با کمک سازمان‌های پیشرو که به دفاع از حقوق شهروندان برای دستیابی به حقوق اساسی خود همچون حقوق زنان، برابری و عدم تبعیض، دسترسی به مسکن مناسب، کاریابی و حقوق کارگران و سایر زمینه‌های معیشتی مشغولند. ایجاد بانک اطلاعاتی از موارد تبعیض و راه کار‌های مقابله با آن.
 9. ترویج فرهنگ انجام معاملات و تجارت در بین جامعه ایرانیان کانادایی: از طریق کار کارشناسی، نظرسنجی‌های علمی و اطلاع رسانی راجع به متخصصان، کارشناسان و بیزینس‌های ایرانی و شناساندن منابع مالی و کمک‌های بلاعوض دولت کانادا در بخشهای مختلف در سایت کنگره.
 10. ایجاد همسویی و پیوند بین فعالیت‌های ایرانیان کانادا در استان‌های مختلف که بصورت جزیره‌های فعالان از هم جدا افتاده عمل می‌کنند: یرگزاری فراخوان عمومی برای جمع آوری اطلاعات و تشکیل جلساتی که در آن فعالیت‌های موفق و راه‌کار‌های موثر – مثلا در زمینه آموزش زبان فارسی – توسط فعالان برای همه ایرانیان کانادایی توضیح داده شود و مشکلات احتمالی برای هموطنان آشکار گردد. خبررسانی برای آگاه کردن جامعه ایرانیان کانادا از جلساتی که سازمان‌های ایرانی-کانادا در استان‌های مختلف برگزار می‌کنند.
 11. ایجاد یک مرکز اطلاعاتی جهت کمک‌رسانی حقوقی، رفاهی و فرهنگی به مهاجرین ایرانی تازه وارد
 12. ایجاد محیط گفتگو بین ایرانیان کانادایی با دعوت از دانشمندان و صاحبنظران ایرانی: در مورد مسائل بنیادی فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی که مرتبط به منافع ایرانیان کانادا باشد.
 13. نظرخواهی مداوم از اعضا: از طریق کانال‌های مختلف از جمله سوشیال مدیا، ایمیل و برگزاری نظرسنجی علمی از اعضا در کنار جلسات گفت و شنود با اعضای هیئت مدیره و گردآوری نظرات و پیشنهادات از طریق جلسات عمومیِ پرسش و پاسخ.
 14. برگزاری نظرسنجی‌های علمی از جامعه ایرانیان کانادا: بخصوص در ارتباط با موانع عضو شدن ایرانیان کانادا در کنگره.
 15. فعال نمودن هيئت هنرمندان در کنگره و اشاعه هنر هنرمندان ایرانی: تلاش در جهت حمایت مالی و اجتماعی از هنرمندان ایرانی.
 16. پیگیری مشکلات ایرانیان کانادایی در خارج از مرزهای کانادا: از طریق منابع دیپلماتیک دولت کانادا.
 17. پیگیری و رفع مشکلات ناشی از مهاجرت: از جمله در زمینه بحران‌های روحی افراد خصوصا پناهجویان، تزلزل ساختار خانواده مهاجرا ن و موانع استفاده از امكانات بهداشتي دولت در ارتباط با سلامت روان.
 18. تمرکز روی مشکلات شغلی و اقتصادی خاص ایرانیان کانادا: نظیر مسائل ناشی از افزایش نرخ دلار.

رویکرد پویش همبستگی و صلح
رویکرد کنگره باید چنان باشد که برای تحریم‌ها، جنگ یا هرگونه دشمنی با ایران یا کانادا نتواند مورد استفاده قرار گیرد تا ایرانیان بیشتری بتوانند با خیال راحت برای دنبال کردن منافع خود در کنگره عضو شوند. به نظر پویش، این طرز تفکر با دیدگاه بیشتر ایرانیان کانادایی که میل ندارند وارد نزاع‌های سیاسی شوند منطبق است و باعث افزایش مشارکت ایرانیان کانادایی خواهد شد و امیدواریم که نتیجه رای‌گیری کنگره دیدگاه اعضا را در این مورد نشان دهد

تفاوت پویش همبستگی و صلح با کارزاریان
هر ایرانی، مستقل از نظرگاه اعتقادی یا سیاسیش، خواهان سربلندی و توانمندی ایرانیان و ظهور دوباره‌ی نوابغی جهانی مانند ابن‌سیناها، بیرونی‌ها، خوارزمی‌ها و مانند آنها است. اما آنچه گروه‌های سیاسی را به ایجاد تنش و برچسب زدن واداشته این است که از نظر ما وظیفه کنگره، اقدام در جهت منافع ایرانیان کانادا بدون ملاحظات سیاسی است. هر ایرانی از بروز دو دستگی، افتراق و پریشانی و جنگ درمیان هموطنانش متنفر است. پس همبستگی، صلح و آرامش متاعی‌ست که همه بدنبال آنیم تا در سایه‌ی آن شکوه و سربلندی ممکن گردد. اندیشمندان جهان همواره کوشیده و همچنان می‌کوشند تا خشونت و جنگ و انقلاب در جوامع بشری جایش را به مسالمت و دوستی و گفتگو دهد. در همین راستا بی تفاوتی نسبت به جنگ و تحریم را موجب تحمیل درد و رنجی ناخواسته بر ملتی تحت ستم می‌دانیم. ما بر این باوریم که چشمها را باید شست، جور دیگر باید دید و طرحی نو باید برانداخت. بر این باوریم که در راه ترویج صلح و صفا و آبادانی از تفسیر‌های نادرست و تهمت و برچسب زنی توسط برخی گروه های سیاسی بی اخلاق نباید هراسید چرا که همبستگی و محبت به دیگری کلید گشایش همه‌ مشکلات ایرانیان کانادا است. پس بیایید بر این همبستگی بیافزاییم

امروز اکثر قریب به اتفاق کشورهای دنیا با ایران رابطه دیپلماتیک دارند و سفارت‌ها یا کنسولگری‌هایشان در ایران فعال هستند. متاسفانه کانادا یکی از معدود کشورهایی است که با ایران رابطه ندارد. وجود سفارت کانادا در ایران می‌تواند حافظ منافع ایرانی کانادایی‌هایی باشد که به ایران سفر می‌کنند. برقراری روابط دیپلماتیک و کم‌ شدن تحریم‌ها برای ایرانیان مقیم کانادا و خانواده‌هایشان که مقیم ایران هستند، بسیار مهم است ولی این برای کسانی که تنها معیار اخلاقیشان مبارزه سیاسی با حکومت ایران است ملموس نیست. به عنوان مثال خدمات کنسولی (شناسنامه و پاسپورت)، تجاری (واردات و صادرات)، فرهنگی (شناساندن فرهنگ غنی ایرانی و توریسم) و حقوقی (وکالت و انتقال اسناد) برای کیفیت زندگی بسیاری از ایرانیان کانادا مهم است

بسیاری از ایرانیان مهاجر کاملا از وطن اول خویش جدا نشده‌اند و رشته‌های عاطفی بین ایشان و زادگاه شان هنوز برقرار است. لذا بهبود وضعیت اقتصادی خانواده‌های ایرانی و تسهیل دسترسی آنها به دارو، واکسن و مواد غذایی مورد توجه ایرانیان مقیم کانادا است. پدر و مادر، خواهر و برادر و سایر خویشاوندان بیشتر ایرانیان کانادایی در ایران هستند. ایرانیان کانادایی برای دیدار بستگان خویش به ایران مسافرت می‌کنند. برای هر سفر به ایران باید چندین هواپیما عوض کنند و چندین توقف داشته باشند و بلیط را گران‌تر بخرند. پدر و مادر ایشان برای دریافت یک ویزای ساده توریستی که با سخت‌گیری بسیار همراه است مجبور به سفر به کشورهای دیگر می‌شوند. این در حالی است که شهروندان سایر کشورها حتی کشورهایی مانند عربستان سعودی که از نظر حقوق بشر و دمکراسی وضع بسیار بدی دارند با پرواز مستقیم به کانادا آمد و شد می‌کنند و از رفاه بیشتری برخوردارند. تغییر شرایط جهانی فرصتی است برای ایرانیان کانادا که خواستار رفع این تبعیض ها شوند.

ولی این به هیچ وجه تنها بعد فعالیت کاندیداهای پویش نخواهد بود. هر چند پویش از لزوم دسترسی ایرانیان به خدمات کنسولی، بهبود روابط دیپلماتیک و رفع تحریم‌ها استقبال می‌کند، پویش همبستگی و صلح تک‌بعدی نیست و مواردی که در بالا اشاره شد در راس دستور کار پویش قرار دارد

خوشحال می‌شویم همراهی خود را از طریق پاسخ به این ایمیل اعلام کنید و همواره ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید

 

به‌امید سربلندی جامعه ایرانیانِ کانادا،
دکتر امیرحسن قاسمی‌نژاد
پویش همبستگی و صلح

Click here to review the English version of the campaign website and our election platform.

 

 

 

 

Copyright © 2020 Solidarity & Peace Campaign, All rights reserved.

The Fed balance sheet is at $6.4 trillion or roughly 30% of GDP

(Bloomberg) — Central-bank balance sheets are expanding to record levels amid their latest buying spree, raising questions about how big they can get and whether those assets can ever be sold back to markets.

Policy makers didn’t have much luck paring down much smaller portfolios in the decade since the financial crisis. And now they have to bankroll a coronavirus economy that’s putting government budgets under unprecedented strain and threatening to drive companies everywhere out of business.

“The amounts being purchased are enormous, and it just tells you how much support is needed when the economy is closed down,” said Torsten Slok, Deutsche Bank’s chief economist. “Just have a look at how long it took to unwind from the financial crisis of 2008 and 2009. Now we are adding at a pace that is multiples faster.”

Central banks in Group of Seven countries purchased $1.4 trillion of financial assets in March, nearly five times as much as the previous monthly record set in April 2009, according to a Bloomberg Economics analysis. Morgan Stanley analysts estimate that the Federal Reserve, European Central Bank, Bank of Japan and Bank of England will expand their balance sheets by a cumulative $6.8 trillion when all is said and done.

The Fed has led the charge, offering to buy unlimited amounts of U.S. government bonds and mortgage-backed securities — and lend trillions more to corporations and municipalities through temporary purchases of their obligations — as global investors seek to unwind years worth of accumulated leverage in their own portfolios. In the week through April 15, it expanded its balance sheet at a pace of about $41 billion per day.

Central bankers in the euro area, Japan and the U.K. — old hands at so-called quantitative easing programs by now — have all ramped up buying, while those in Canada, New Zealand and Australia have embarked on large-scale purchases for the first time, joining Sweden among smaller economies to do so. There’s even talk that some emerging markets like Thailand may get in on the game.

“They’re all moving in the same direction,” said Aditya Bhave, an economist at Bank of America in New York. “At some point, unconventional easing stops being unconventional.”

In the coming months, as market liquidity is replenished, monetary authorities will shift their focus to the long haul of keeping borrowing costs low to facilitate a recovery and make it easier for governments to fund their budgets. While that may involve a slower pace of asset purchases, it certainly won’t mark a reversal, so the great balance-sheet expansion will roll ever onward.

Japanese Precedent

When it comes to the question of whether there’s any effective limit on how much central banks can buy, Japan’s experience may offer a guide.

The QE pioneer first embarked on a program of large-scale asset purchases in 2001 after bubbles in its stock and property markets burst, plunging the economy into a deflationary spiral. It has made a couple of attempts to unwind in the intervening years, only to find itself repeatedly dragged back into more purchases.

Today, the BOJ’s balance sheet is 604 trillion yen ($5.6 trillion) –more than the nation’s annual economic output. The Fed, at $6.4 trillion or roughly 30% of GDP, seems modest by comparison while the ECB figure is around 39%.

Where Japan’s central bank is running into problems is market functioning. Its huge bond holdings, 43% of the total, impose limits on liquidity. The BOJ had to start selling and lending bonds recently due to the scarcity of supply, when investors demanded more of them as safe investments or as collateral to obtain U.S. dollars.

 

https://finance.yahoo.com/news/fed-buying-41-billion-assets-052412583.html

The BOJ also owns about 5% of the nation’s corporate bonds and around 5% of the stock market through exchange-traded funds. And while the Fed has said it will also buy ETFs under its new temporary corporate credit purchase programs — including some junk debt — it may not be inclined to buy much if volatility in credit markets remains relatively low.

“For now, both the Fed and the ECB will continue to ramp up their buying,” said Yoshinori Shigemi, a global market strategist for JPMorgan Asset Management Japan Ltd. in Tokyo, but they won’t get anywhere near Japan’s levels. “If the market eventually starts calming down, they don’t need to force themselves to buy more.”

 

QE Critics

When QE swept up much of the developed world after the financial crisis, critics warned of unintended consequences, like runaway inflation and moral hazard for financial institutions and even governments that had fewer reasons to balance the books. The first of those never materialized and the second is the last thing on the minds of policy makers grappling with one of the darkest economic outlooks since the Great Depression.

Richard Clarida, the Fed’s vice chair, said in a recent Bloomberg TV interview that if anything, the central bank is trying to guard against disinflation as demand plummets, adding that moral hazard concerns “aren’t relevant considerations” because the pandemic “is an entirely exogenous event.”

The buying so far has helped stabilize financial markets, shining a spotlight on another longstanding criticism levied against central bankers: their actions ensure swift relief for investors, while working people dependent on labor income have to wait for the help to trickle down.

Providing companies with a stable source of funding helps many of them stay afloat, but it doesn’t ensure that those companies retain employees. Indeed, market volatility has receded in recent weeks even as unemployment soars.

Lasting Legacy

Once the dust settles, the balance sheets of monetary authorities will probably remain pumped up and benchmark interest rates will stay low for the foreseeable future. And if history is a guide, they’ll need to tread lightly as they slow purchases, let alone reverse them.

In 2013, U.S. Treasury yields shot higher in the ‘Taper Tantrum’ as the Fed contemplated stepping down the pace of purchases. It was only able to begin unwinding its balance sheet in 2017 — nine years after it initially began expanding it. But it didn’t get very far and even the small, gradual reduction it achieved was met with occasional bouts of market turmoil.

This time around, with more and more assets on more and more monetary authorities’ ledgers, the prospect of any rapid sell-down seems distant.

“We just have to get used to a new world where central bank balance sheets are so much bigger,” Deutsche Bank’s Slok said.

For more articles like this, please visit us at bloomberg.com

Subscribe now to stay ahead with the most trusted business news source.

©2020 Bloomberg L.P.

21 April 2020

Israeli Sponsored Rebel Groups in Syria

Translated videos of One of the 12 Israeli Sponsored Al Qaeda/ISIS/FSA rebel Groups in Syria ” Fursan al-Joulan” Brigades https://www.youtube.com/watch?v=aZu8J_KJ8cY

Times of Israel : IDF chief finally acknowledges that Israel supplied weapons to Syrian rebels (Sunni terror groups) https://www.timesofisrael.com/idf-chief-acknowledges-long-claimed-weapons-supply-to-syrian-rebels/

Foreign Policy : Inside Israel’s Secret Program to Back Syrian Rebels ( ISIS, al Qaeda , al Nusra , Jaysh alIslam etc) https://foreignpolicy.com/2018/09/06/in-secret-program-israel-armed-and-funded-rebel-groups-in-southern-syria/

RT: After years of speculation, IDF chief admits Israel supplied Syrian rebels with weapons https://www.rt.com/news/448818-israel-arming-rebels-admission/

Israel National News : Israel supplying weapons to Syrian rebels, says ex-IDF chief https://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/257692

Haaretz : Israel Just admitted arming anti Assad Syrian Rebels . https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-israel-just-admitted-arming-anti-assad-syrian-rebels-big-mistake-1.6894850

Global research : Israel’s Top Commander Finally Spills Secrets of “Invisible War” in Syria https://www.globalresearch.ca/israels-top-commander-finally-spills-secrets-of-invisible-war-in-syria/5665721

Israel Defence official website : Israel Gives Secret Aid to Syrian Rebels https://www.israeldefense.co.il/en/node/30036

Terrorists Who Go Around, Come Around

Turkey is deporting terrorists to their country of origin. President Recep Tayyip Erdoğan said Tuesday,

“Some countries have started panicking after we began the repatriation process of foreign Daesh terrorists. Turkey has been worrying about this issue for years, let others worry now,” He added, “The American Daesh terrorists stranded in the buffer zone on Greece border is none of Turkey’s concern, deportations will continue regardless.”

The Turkish Interior Minister, Süleyman Soylu, said last week that Ankara would start sending ISIS terrorists back to their country of origin even if they had been stripped of their citizenship, adding that Turkey was not a ‘hotel’ for foreign jihadists.

“There is no need to try to escape from it; we will send them back to you. Deal with them how you want,” said Soylu.

URL https://www.globalresearch.ca/western-terrorists-coming-home-roost/5694946?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

 

December 8, 2016

Presidential Determination
No. 2017-05

MEMORANDUM FOR THE SECRETARY OF STATE THE SECRETARY OF DEFENSE

SUBJECT: Presidential Determination and Waiver Pursuant to Section 2249a of Title 10, United States Code, and Sections 40 and 40A of the Arms Export Control Act to Support U.S. Special Operations to Combat Terrorism in Syria

By the authority vested in me as President by the Constitution and the laws of the United States, including section 2249a of title 10, United States Code, sections 40 and 40A of the Arms Export Control Act (AECA) (22 U.S.C. 2780 and 2781), and section 301 of title 3, United States Code, I hereby:

 • determine that the transaction, encompassing the provision of defense articles and services to foreign forces, irregular forces, groups, or individuals engaged in supporting or facilitating ongoing U.S. military operations to counter terrorism in Syria, is essential to the national security interests of the United States;
 • waive the prohibitions in sections 40 and 40A of the AECA related to such a transaction;
 • delegate to the Secretary of State the responsibility under section 40(g)(2) of the AECA to consult with and submit reports to the Congress for proposed exports, 15 days prior to authorizing them to proceed, that are necessary for and within the scope of this waiver determination and the transaction referred to herein;
 • waive the prohibitions in section 2249a of title 10, United States Code, to the extent necessary to allow the Department of Defense to carry out such support; and
 • delegate to the Secretary of Defense the responsibility under section 2249a(b)(2) of title 10, United States Code, to notify the appropriate congressional committees at least 15 days before this waiver takes effect.

The Secretary of Defense is authorized and directed to publish this determination in the Federal Register.

BARACK OBAMA [signed]

Sociopathic Society

By Charles Derber Professor of Sociology at Boston College in Chestnut Hill, Massachusetts.

“The sociopathic behavior is not a reflection of brain chemistry gone awry but of the triumph of a sociopathic system of institutions and elites who have rewritten social norms, rewritten the law, reconfigured the institutional power arena in such an extreme way that they have created a society in which the dominant norms of behavior require sociopathic conduct for survival.”

This is the dilemma that the sociopathic society creates. The people may not be psychologically disposed to be anti-social, to the environment and to other people. But in order to function within the system they have to hook up with sociopathic institutions and carry out behavior that is destructive and anti-social.

“A sociopathic society is one that develops anti-societal rules of behavior, our whole structure is designed to focus us on biology and personalities and not institutions. We see individuals, we don’t see systems.”

“The intense and frightening way of sociopathic behavior is being carried out by large scale corporations, which are fundamentally sociopathic in their DNA, their charter and the larger market and political economy in which they operate.”

The key to the Fifth Empire was the view, largely associated with neo-conservatives, that America must become permanently and overwhelmingly militarily dominant. But the first leader of the Fifth Empire was no neocon-servative but President Bill Clinton.
 
To seek global dominance is immoral, but to do so in the name of fighting evil is worse—hypocrisy that is classic immoral morality. Bush repeatedly defined the War on Terrorism—his umbrella policy to expand US global power—as a pure moral struggle to destroy evil and assure the triumph of goodness: “We’re taking action against evil people. . . . Our war is a waragainst evil. This is clearly a case of good versus evil, and make no mistake about it—good will prevail.”

Are people who are plugged into a sociopathic society sociopaths? “Not all of them,”

If you are a worker for ExxonMobil, are you a sociopath? ExxonMobil is one of the most sociopathic institutions in the world,”  The fact that they are producing fossil fuels makes them sociopathic? The corporation is sociopathic. The executives who are making the rules and dictating the behavior of the corporation, which is helping to destroy the planet, is sociopathic. The workers are trying to make a living. Some workers, whether in the oil sector or not, don’t have a lot of options. They take what they can get. Is that sociopathic? Is it sociopathic to survive?

“Are they sociopaths? Their behavior contributes to sociopathic ends. But their motives are not necessarily sociopathic. The institution’s DNA is driven by sociopathic imperatives.

“Societies can be anti-social. Corporate America is an anti-social beast. It is destroying much of the environment, it is destroying many people’s lives.”

“People recognize that we are becoming a third world system of inequality — the wealth is going to the one percent of the one percent,”

“The vast majority of the rest of the population engages in day to day economic struggle. Piketty captured that general awareness, which had not been fully articulated. He showed that this was a reality that transcended time and place in capitalism. He took data from over 20 countries and over 200 years. He showed that this is the way our system operates. He took this sociopathic inequality and made it clear that it is built into the nature of the system we are living in. “

“It’s not just if you are born black you will be black for life. It’s that if you are born into the working class poor, which is increasingly the disinherited majority, who don’t inherit wealth, then you are born into that station for life. The American dream, the idea of a meritocracy, the idea that you are going to pull yourself up by your bootstraps, Piketty’s data washes that whole concept away. ”

Sociopathic Society: A People’s Sociology of the United States (Paradigm Publishers, 2013).

Ref: https://www.corporatecrimereporter.com/news/200/charles-derber-sociopathic-society/

The Province Mai-Ndombe will be one of the first regions of Sub-Saharan Africa to use this disruptive technology.

ADELAIDE, South Australia, Oct. 11, 2019 /PRNewswire/ — This week in the Province of MAI-NDOMBE, Australian Nanotech, a subsidiary of Canadian road technology company NTI Nanotech Corp., signed a $1.6 billion contract to construct 3,200 kilometres of roads using their proprietary green nanotechnology.

The emerging technology has been deployed around the world in several countries for the past ten years and has proven to be cost effective, environmentally beneficial and a better quality than typical alternatives.

The Province Mai-Ndombe will be one of the first regions of Sub-Saharan Africa to use this disruptive technology. “We are very excited to proceed with AusNanotech. Not only have they brought to us a product that is environmentally superior, they exceed required standards and for a better price,” said His Excellency Mr. Paul Mputu Boleilanga, the Province’s Governor, adding “Additionally the company has shown a tenacity to our country and a dedication to conduct business that benefits the citizens of my Province and the DRC, which is refreshing.”

AusNanotech COO, Matthew Lee indicated that the new technology is very appropriate for a sub-Saharan climate. “Our technology is certainly not new, but it is unique because of its properties including water impermeability, it is very appropriate for sub-Saharan Africa and areas that struggle with climate catastrophes. We look forward to working in the DRC.”

AusNanotech is in discussions with several African countries regarding the appropriateness of a solution that offers environmental advantages, cost savings and performance characteristics that are advantageous.

For more information visit www.ausnanotech.com.

Media Contact:
Mark Jennings-Bates
+1 250.859.4893
226124@email4pr.com 

 

Cision View original content to download multimedia:http://www.prnewswire.com/news-releases/democratic-republic-of-congo-adopts-green-nano-road-building-technology-300936771.html

SOURCE AusNanotech

Trump nominates former Aerospace Corporation chair to head US Air Force

Barbara Barrett, 68, served as the U.S. ambassador to Finland from 2008 to 2009 under the George W. Bush administration. She also chaired an aeronautics research and development center, The Aerospace Corporation, until 2017.

A former lawyer and test pilot, Barrett is also a board member at the Rand Corporation, a think tank that provides research and analysis to the U.S. armed forces.

She and her husband Craig, the former CEO of American technology giant Intel, are major Republican donors. Barrett ran for governor of Arizona on the Republican Party ticket in 1994, the first woman to do so, but she failed to secure her party’s nomination.

People of united states need help

People of united states need help or their elite will lead them to war and destruction.

The people of united states need friends that relieve them from fear, they are capable of spending to bankruptcy.

Russia, China, and Iran must read the history of the first half of 20th century and notice that

a bankrupt super power is not good for anyone.

 

FY DoD Base Budget DoD OCO Support Base Support OCO Total Spending
2003 $364.9 $72.5     $437.4
2004 $376.5 $91.1     $467.6
2005 $400.1 $78.8     $478.9
2006 $410.6 $124.0 $109.7   $644.3
2007 $431.5 $169.4 $120.6   $721.5
2008 $479.0 $186.9 $127.0   $792.9
2009 $513.2 $153.1 $149.4   $815.7
2010 $527.2 $163.1 $160.3 $0.3 $851.6
2011 $528.2 $158.8 $167.4 $0.7 $855.1
2012 $530.4 $115.1 $159.3 $11.5 $816.3
2013 $495.5 $82.1 $157.8 $11.0 $746.4
2014 $496.3 $85.2 $165.4 $6.7 $753.6
2015 $496.1 $64.2 $165.6 $10.5 $736.4
2016 $521.7 $58.9 $171.9 $15.1 $767.6
2017  $523.2 $82.5 $177.1 $35.1 $818.9
2018 Actual $574.5 $88.1 $181.8 $46.4 $890.8
2019 Estimated $657.0 $69.0 $214.4 $26.1 $956.5
2020 Budget $576.0 $174.0 $212.9 $26.1 $989.0

 

https://www.thebalance.com/u-s-military-budget-components-challenges-growth-3306320

https://www.thebalance.com/the-u-s-debt-and-how-it-got-so-big-3305778

20 percent of the Iraqi economy

https://www.state.gov/secretary/remarks/2019/04/291144.htm

The second piece of that has been to identify the other great threat, which is the Islamic Republic of Iran, which remains the largest sponsor of terror, who has supported Lebanese Hizballah, has supported Hizballah’s actions in Syria. The Shia militias under the stranglehold of the ayatollah who are working in Iraq aren’t working for the best interests of the Iraqi people. You see what’s happened in Yemen – an enormous – an enormous humanitarian crisis. The UN did good work in Stockholm to reach an agreement, but the Iranians won’t let the Houthis actually implement the Stockholm agreement. So the second piece of this is to convince Iran it’s not in their best interest to continue to foment terror and engage in malign activity all throughout the Middle East.

So a – so the next step down from that is how do you do it. One of the pieces of that is our sanctions effort. We have lots of efforts apart from that. With respect to the designation, which actually came into effect just this week, some – the unclassified – some 20 percent of the Iraqi economy is controlled by the IRGC. So my wisdom for those of you who are connected to companies that might be doing business with them or if you’re the general counsel for a European bank that’s doing business with a company that might have a 20 percent shareholder, the IRGC, is you should check your work.

 

Michael R. Pompeo
Secretary of State
Texas A&M University
College Station, Texas
April 15, 2019

Manufacturing Revolutions

Wikileaks Exposed US’ Efforts To Destabilize Venezuela

URL:https://popularresistance.org/wikileaks-exposed-us-efforts-to-destabilize-venezuela/

URL:https://foreignpolicy.com/2011/02/17/revolution-u-2/

URL:https://cafebabel.com/en/article/canvas-otpor-pora-serbias-brand-is-non-violent-revolution-5ae00796f723b35a145e2191/

Otpor! was formed in Belgrade on 10 October 1998 in response to a controversial piece of legislation in Serbia — the university law — introduced earlier that year by the Serbian government under Prime Minister Mirko Marjanović. Also, days before Otpor! got announced, the government introduced a decree (uredba) outlining special measures in the wake of the ongoing NATO bombing threat.

By late November 2000 information started appearing about substantial outside assistance Otpor! received leading up to the revolution. Otpor! was a recipient of substantial funds from U.S. government-affiliated organizations such as the National Endowment for Democracy (NED), International Republican Institute (IRI), and US Agency for International Development (USAID).[35]

Contacting various officials from the U.S. based organizations, in his New York Times Magazine piece, journalist Roger Cohen sought to shed some light on the extent of American logistical and financial assistance received by Otpor. Paul B. McCarthy from the Washington-based NED stated that Otpor! received the majority of US$3 million spent by NED in Serbia from September 1998 until October 2000. At the same time, McCarthy himself held a series of meetings with Otpor’s leaders in Podgorica, as well as Szeged and Budapest.[35]

Just how much of the US resources appropriated in the year 2000 by USAID, for democracy and governance, which included support to groups that worked to bring an end to the Milošević era through peaceful, democratic means, went to Otpor! is not clear. However, what is clear is that the Democratic Opposition of Serbia—a broad alliance of those seeking Slobodan Milošević’s downfall, among them the Democratic Party (Serbia) Otpor! would later merge with—received in excess of $30 million to “purchase cell phones and computers for DOS’s leadership and to recruit and train an army of 20,000 election monitors” as well as to supplement them with “a sophisticated marketing campaign with posters, badges and T-shirts.”[36] Donald L. Pressley, the assistant administrator at USAID said that several hundred thousand dollars were given to Otpor! directly for similar purposes.[35]

Daniel Calingaert, an official with IRI, said Otpor! received “some of the US$1.8 million” his institute spent in the country throughout 2000, but didn’t specify the concrete figures. He also said he met Otpor! leaders “seven to ten times” in Montenegro (then part of FR Yugoslavia), and Hungary, beginning in October 1999.[35] IRI particularly focused a lot of its attention on Otpor!, organizing a seminar on nonviolent resistance at the Hilton Hotel in Budapest during March 2000 and paying for about two dozen Otpor! leaders to attend it.[37] Lectured by retired U.S. Army Colonel Robert Helvey, who did two tours of duty in the Vietnam War before devoting himself to study of nonviolent resistance methods around the world, including those used in Burma and the civil rights struggle in the American South, the Serbian students received training in such matters as how to organize a strike, how to communicate with symbols, how to overcome fear and how to undermine the authorities.[37]

https://en.wikipedia.org/wiki/Otpor!

===============================================

Center for Applied Nonviolent Action and Strategies (CANVAS)  https://canvasopedia.org/

It was founded in 2004 by Srđa Popović and the CEO of Orion Telecom, Slobodan Đinović.

In 2011, the hacker collective Anonymous broke into the computer network of corporate intelligence agency Stratfor, and the subsequently leaked e-mails were published by WikiLeaks.[36] Included was correspondence between Srđa Popović and analysts at Stratfor, and Wikileaks tweeted that CANVAS was “used by Stratfor to spy on opposition groups.”[37]

=====================================================

https://en.wikipedia.org/wiki/Stratfor

Stratfor is an American geopolitical intelligence platform and publisher founded in 1996 in Austin, Texas, by George Friedman, who was the company’s chairman.

Other executives include vice president of global analysis, Reva Goujon, senior vice president of strategic analysis, Rodger Baker, former U.S. Special Operations Command officer Bret Boyd, vice president of custom intelligence services.[3]

Barron’s once referred to Stratfor as “The Shadow CIA”.[10] Barrons’ Jonathan Laing has called Friedman “one of our favorite experts on geopolitics,” saying, “His judgments tend to be more nuanced and long-term than those of the press or Wall Street.”[11] More recently, The Atlantic’s James Fallows referenced a Stratfor article on U.S. strategy in Iraq and Ukraine, following outbreaks of turmoil in those regions.[12]

======================================================

 

 

Total corruption

2002-2003

The Statoil/Horton case refers to the company’s use of bribes in Iran in 2002–2003 in an attempt to secure lucrative oil contracts in that country. This was mainly achieved by hiring the services of Horton Investments, an Iranian consultancy firm owned by Mehdi Hashemi Rafsanjani, son of former Iranian President Hashemi Rafsanjani. Horton Investments was paid $15.2 million by Statoil to influence important political figures in Iran to grant oil contracts to Statoil. The corruption scandal was uncovered by the Norwegian paper Dagens Næringsliv on September 3, 2003. In 2006, the company accepted a $10.5 million fine for violating the U.S Foreign Corrupt Practices Act.

https://en.wikipedia.org/wiki/Equinor

https://en.wikipedia.org/wiki/Statoil_corruption_case

May 2013

https://money.cnn.com/2013/05/29/news/companies/total-bribery/index.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oct 2014

 

The Chairman and Chief Executive Officer of French oil corporation Total S.A.

Death: De Margerie died in an aircraft crash in Moscow on 20 October 2014, along with the three-member crew (Yann Pican, Maxime Rassiat and Ruslana Vervelle). The aircraft, the Dassault Falcon 50, hit a snowplow on take-off from the Vnukovo International Airport.

https://en.wikipedia.org/wiki/Christophe_de_Margerie

The oil group, legal entity, is the last defendant in this trial. The others have disappeared.
Christophe de Margerie, who at the time was managing director of Total Middle East, which he will later become the CEO, was killed in a plane crash in Moscow.
Iranian intermediary Bijan Dadfar, a leader of Baston Associated LTD, who was to be tried for complicity, has recently died of illness, his lawyer told Reuters.
Another Iranian intermediary prosecuted for complicity, Abbas Yazdi, reputedly close to Mehdi Rafsanjani, for his part was kidnapped in Dubai and his body was never found, according to his former French lawyer.

 

France: Total judged for “corruption of public officials abroad”

https://en.financialafrik.com/2018/10/20/france-total-judged-for-corruption-of-public-officials-abroad/

دلار میتواند تا هشت تومان هم پایین بیاید اگر دولت بخواهد

ذخایر ارزی و دلاری

130 billion dollars March 2018

 

ذخایر ارزی و دلاری

100 billion dollars

نقدینگی

1,750,000,000,000,000  toman معاون بانک مرکزی 18 دسامبر 2018

1,750,000,000,000thousands/10thousands=175,000,000,000= 43.75B is enough to get 25% of all the toman back.

دولت میتواند با فروش نیمی از 100 میلیارد ، یعنی 43 میلیارد دلار به دلار آمریکا ده تومان

تقریبا25%  ازنقدینگی را از بازار جمع کند

1,750,000,000,000thousands/8thousands=218,000,000,000$=> 54.75B is enough to get 25% of all the toman back.

دولت میتواند با فروش نیمی از 100 ، یعنی پنجاه و چهار میلیارد دلارهشت  تومان

یک چهارم نقدینگی را از بازار جمع کند

برای اینکار باید خیال از آمریکا راحت باشد

دلار میتواند تا هشت تومان هم پایین بیاید

اگر دولت بخواهد

31 Dec 2018

Huawei

https://www.cnbc.com/2018/12/06/what-is-huawei.html?recirc=taboolainternal

Back in 2012, U.S. lawmakers began to work to prevent American wireless carriers from buying equipment from Huawei and ZTE, another Chinese company. The U.S. government was concerned about Huawei’s ties to the Chinese government and worried that equipment from both companies could eventually be a national security threat if it was deployed across the United States.

Those ties to the Chinese military begin with the CEO. Huawei’s founder, billionaire Ren Zhengfei, was an engineer in China’s People’s Liberation Army before he left the service in 1983 and started Huawei four years later. Huawei has always denied its equipment is any more vulnerable to spying than that provided by other companies.

Most recently, AT&T abandoned its plans to launch a Huawei flagship smartphone in the U.S. in January. The Information news site reported at the time that AT&T canceled the launch after the House and Senate Intelligence committees raised concerns over the partnership.

The U.S. isn’t the only country worried about Huawei’s potential ability to use its hardware for spying. Australia has banned its wireless carriers from using Huawei equipment for new 5G networks. The U.K.’s spy chief also raised concerns about Huawei earlier this week.

Finally, earlier this year the FBI, CIA and NSA warned U.S. consumers to avoid buying phones built by Huawei and its sub-brand “Honor” that were sold through retailers such as Best Buy and Amazon.

We’re deeply concerned about the risks of allowing any company or entity that is beholden to foreign governments that don’t share our values to gain positions of power inside our telecommunications networks,” FBI Director Christopher Wray said in February.

“That provides the capacity to exert pressure or control over our telecommunications infrastructure,” Wray said. “It provides the capacity to maliciously modify or steal information. And it provides the capacity to conduct undetected espionage.

 

sekte kard

Anke az ranj o gham mardom delash shadi gereft

moghe oft dolaro or derham o uro be na gah sekte kard

Anka har yek sad toman afzayesh nerkh tala ra jar zad

moghe oftadan yek sad hezar is nerkh seke sekte kard

Anke har anche sedaye digaran bod misheniied

moghe koshhali mardom be nagah seke kard

Anke ba khoshaliye doshman delash shadan begasht

Moghe khoshaliye ma bee man o to sekte kard

MEK

Despite all the efforts, the exiled Iranian political-militant organization Mojahedin-e Khalqm’s (MEK) remains unpopular among ordinary Iranians, Iranian dissidents, and opposition figures in the United States.

hen the U.S. Department of State held a meeting for regime change in Iran with prominent Iranian opposition figures on July 22, the exiled Iranian political-militant organization Mojahedin-e Khalqm’s (MEK) was not invited. This can be attributed to MEK’s unpopularity, not just among ordinary Iranians but rather among Iranian dissidents and opposition figures in the United States.

While MEK seems to be popular among some U.S. politicians after the group was delisted from terrorist lists, MEK remains unpopular among Iranians and in particular with the Kurds.

The assassination of ordinary citizens, playing a key role in the 1979 Islamic Revolution, taking part in U.S. embassy hostage crisis, and providing security services for Iraq’s dictator Saddam Hussein all contributed to the group being Iran’s most hated political organization.

After ayatollahs forced MEK to stop its armed activity and boycotted its leaders from taking part in the 1981 presidential election, the group started carrying out a series of terrorist attacks. These activities finally forced the group into exile and made them the best military asset of Saddam Hussein during the second half of the Iran-Iraq war.

Providing Security Services for Saddam Hussein

During the first half of Iran-Iraq war, MEK established intelligence cooperation with the Iraqi army. MEK’s cooperation with Iraq became more intense in 1986 after French Prime Minister Jacques Chirac struck a deal with Tehran over the release of French hostages in exchange for the ceasing of French’s technical support for Iraq’s nuclear program. Part of the agreement was forcing MEK to leave France, where it has had its headquarters since 1981. Saddam Hussein invited MEK to relocate their headquarters to Iraq, where MEK formed the 7,000-member National Liberation Army (NLA), which acted as a part of the Iraqi army.

Saddam agreed to provide shelter for thousands of MEK members. MEK’s leaders, including Massoud Rajavi, had taken part in the 1973 Arab Israeli war during which they gained experience of fighting in classic wars. This experience drew the attention of Saddam Hussein who then utilized MEK in operations against Iran.

Joint Operations with Iraqi Army

Soon MEK took part in joint operations with the Iraqi army against Iran, starting with “Operation Aftab” (Sunshine) near Shoush in southeast Iran on 28 March 1988. According to MEK, the organization killed 3,500 Iranian soldiers and captured a further 417, while MEK only lost 123 of its people. The operation was successful in terms of occupation of parts of Iranian territory but had a negative effect on MEK’s reputation. All Iranian opposition groups cut their ties with the group.

“Operation Chelcheragh” was the second major operation in which Iraqis used MEK’s forces against Iran. The operation was launched on June 18, 1988, with the key goal to occupy the Iranian border city Mehran and its oil fields by using Persian language speaking forces to penetrate into Iranian territory and control Kurdish villages in the region. The Iraqi army used 3,000 of MEK’s members during the operation.

Militants of three MEK battalions disguised themselves as Iranian army soldiers, which helped them to break Iran’s defensive line by killing and capturing dozens of their soldiers. Finally, MEK managed to successfully attack Mehran and occupy it in the morning of the next day.

On 20 July 1988, Iran and Iraq both accepted the UN Security Council resolution 598, calling for an immediate ceasefire between the two countries, the repatriation of war prisoners, and the withdrawal of troops. This quickly caused a halt to Iranian military operations with the idea that Iraq would also reduce its forces from the frontlines. However, just days before the official ceasefire, Saddam planned to launch an offensive to occupy as much as possible of Iran’s territory to have the upper hand during any diplomatic negotiations after the truce.

Because using Iraqi army troops to occupy Iran’s territory would breach the resolution, Iraq used militants of MEK for “Operation Forooghe Javidan” (Eternal Light), launched on July 25, 1988. MEK took part with almost 5,000 militants, who were heavily armed by the Iraqi army.

During Operation Eternal Light, not a single Iraqi soldier accompanied MEK on the ground. Instead, Iraqi air forces provided significant help on the evening the operation was launched.

To foil any possible resistance of local Kurdish Peshmerga forces, Iraqi air forces dropped chemical bombs on four Kurdish villages in the Gilan-e Gharb county, killing hundreds of civilians and forcing the local Kurdish Peshmerga to leave the region precisely five days before the launch of Operation Eternal Light.

Five days later, the Iraqi army launched a deceptive offensive from the Khuzestan frontlines to draw the attention of Iranian armed forces away from the western fronts. Although these helped MEK to successfully occupy Eslamabad-e Gharb in western Iran on the first day of the operation, they were slowed down by the Kurdish Peshmerga a day later. Kurdish forces managed to entrap MEK armored column behind Chahar-Zabar strait, miles before they reached Kermanshah. Hours later, Iranian armed forces launched the counter-offensive “Operation Mersad” on 26 July 1988.

As a result of this operation, almost 2,000 of MEK’s militants were killed, the Eslamabad-e Gharb was recaptured by Iran, and the remaining MEK militants were pushed back into Iraq.

In the course of “Operation Iraqi Freedom” in 2003, air forces of the U.S. and the U.K. bombed military camps of MEK and forced the group to surrender and hand over their arms.

After Operation Iraqi Freedom, MEK members and its leaders were on the edge of prosecution due to the crimes against humanity. Thanks to the generous financial support of Saudi Arabia, the group managed to pay for advocacy of the U.S., U.K., Canada, and other countries to be taken off terrorist lists.

MEK spends millions to hold annual rallies in Paris during which they pay Western politicians to give speeches and rent crowds of refugees and foreign students to play the role of Iranians. MEK also pays western journalists and news agencies to publish articles in support of the group to raise its popularity in the west. Despite these efforts, the Trump administration refuses to take MEK seriously and consider them a popular opposition group.

theglobepost . com

/2018/08/01

written by a military Writer I do NOT want to promote

نقدینگی و ارز

ذخایر ارزی و دلاری

133 billion dollars

نقدینگی

1,600,000,000,000,000

1,600,000,000,000thousands/10thousands=160,000,000,000= 160B is enough to get all the money back.

دولت میتواند با فروش نیمی از 133 ، یعنی شصت و پنج  میلیارد دلار  به دلار آمریکا ده تومان

تقریبا نیمی ازنقدینگی را از بازار جمع کند

 دولت میتواند با فروش نیمی از 133 ، یعنی شصت و پنج  میلیارد دلارهفت تومان

یک چهارم نقدینگی را از بازار جمع کند

برای اینکار باید خیال از آمریکا راحت باشد

از سوی دیگر 50 بیلیون به قیمت  تومان20000

برای باز کشیدن

1,000,000,000,000,000تومان =

50,000,000,000*20000=1,000,000,000,000,000,

کافی است

 

ارزش دلار بسیار کمتر از 20000 تومن است

31 August 2018

 

How the merchants of death manage to supply the purveyors of death

Robert Fisk:

I bet they’re not. For I don’t think either Nato or the EU has the slightest interest in chasing the provenance of weapons in the hands of Islamist fighters in Syria or anywhere else in the Middle East – certainly not in the case of Damascus, where the west has just given up its attempt to unseat Assad.

Indeed, in a political landscape where “regime change” has become a moral, ethical objective, there can be no moral, ethical investigation of just how the merchants of death (the makers) manage to supply the purveyors of death (the killers) with their guns and mortars and artillery.

 

https://www.independent.co.uk/voices/syria-missile-arms-deals-west-us-uk-saudi-arabia-a8459731.html

Amir H. Ghaseminejad

The irrational separates us, the rational unites us. (Bertrand Russell)

Amir hassan Ghaseminejad tafreshi
B.Sc. in EE, M.Sc. in EE, Ph.D. Candidate Communication,
MCDBA, MCSE, MCSA, MCP+I, A+, Network+, i-Net+

Faculty – School of Business, Capilano University

Information Management and Strategic Management

Amir is a faculty member at Capilano University, School of Business. He has taught courses such as Statistics for Business, Business Management, Information Management, and Operations Management, Business Technology Disaster Recovery Planning, Advanced Web Design, Operating systems, Networking, Programing Languages, Database Administration and Design.

He is also a researcher at The Institute for Canadian Urban Research Studies (ICURS), at SFU, where he develops statistical and process models for criminal justice system. He has been a researcher at Interdisciplinary Research in the Mathematical and Computational Sciences (IRMACS), where he participated in healthcare modeling; as well as at the Center for Policy Research on Science and Technology (CPROST), where he studied the impact of broadband Internet on rural and remote communities. He has taught “Empirical Research Methods for Communications” and “News Media, the Public, and Democracy”, “News Discourse and Political Communication” at SFU; Operating Systems, Networking, Database design and Object Oriented Programming as well as Marketing and Business Computing in Computer Science and Information Systems, and Business Management Departments at Langara College and Douglas College, and Networking and TCPIP at British Columbia Institute of Technology.

His research interests include The Impact of Information and Communication Technologies on Collective Decision Making and Control, as well as Process Modeling of Complex Social Systems, Philosophy of Science and Technology, Technology and Society interrelationships, Systems Analysis, Big Data and Information Management.

Phone:

604-986-1911 Ext: 3468 Cell: 604-618-9620

 
Email:

aghasemi@capilanou.ca

 
Website:

http://pages.cmns.sfu.ca/amir-ghaseminejad/about/

 
Publication(s):

Ghaseminejad, Amir H. (2014). Society, Technology, Product, and Responsibility: A Dynamic Feedback Systems Perspective. International Journal of Technology Knowledge and Society, In press.

Ghaseminejad, A. H., Brantingham, P., & Brantingham, P. (2012). Distribution of event complexity in the British Columbia court system an analysis based on the CourBC analytical system. Security Informatics, 1(1), 13. doi:10.1186/2190-8532-1-13

Ghaseminejad, A. H., & Brantingham, P. (2010). An executive decision support system for longitudinal statistical analysis of crime and law enforcement performance crime analysis system pacific region (CASPR). In 2010 IEEE International Conference on Intelligence and Security Informatics (ISI) (pp. 1–6). doi:10.1109/ISI.2010.5484784

Ghaseminejad, T. A. H. (2009). Decision making independent of irrelevant alternatives. Patent Application WO2009065211 A128-May-2009

Ghaseminejad, Amir H. (2007). An Informatics Theory of Effective Democracy: Democratic Wisdom Hypothesis and General Relativity of Democracy. International Journal of Technology Knowledge and Society, 2(7), pp.91–106.

@sfu

Amir Ghaseminejad

Amir H. Ghaseminejad is a PHD candidate at Simon Fraser University, School of Communication. His current research is on “Variables Influencing Citizen Engagement in Technologically Mediated  Democratic Systems”. His research interests include the Impact of Information and Communication Technologies on Collective Decision Making and Control, as well as Process Modeling of  Complex Social Systems, Philosophy of Science and Technology, Technology and Society interrelationships, Systems Analysis, Big Data and Information Management.

Latife

URL: https://www.youtube.com/watch?v=UN7OEFyNUkQ

 

Ali Alizadeh

Aliz علی علیزاده (@Jedaaal) | Twitter

(14) BeBinTv /مناظره جنجالی / علی علیزاده دربرابر صادق زیباکلام – YouTube

حمایت صریح علی‌ علیزاده از خامنه ای و برنامه “غیر صلح آمیز هسته ای” در بی‌ بی‌ سی‌ – YouTube

 

 

 

 

 

(14) ایران فردایِ انتخابات. بخش چهارم. علی علیزاده – YouTube

 

 

کودتا های ایران

 

 

1362

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%A7%D9%81%D8%B6%D9%84%DB%8C

 

https://www.aparat.com/v/b7Ovx

http://tarikhirani.ir/fa/news/117/bodyView/5096/%D9%BE%D8%B1%D8%AA%D9%88%DB%8C:.%D9%85%D9%86.%D8%A7%D8%B9%D8%B6%D8%A7%DB%8C.%D8%AD%D8%B2%D8%A8.%D8%AA%D9%88%D8%AF%D9%87.%D8%B1%D8%A7.%D9%84%D9%88.%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%85.html

کودتای نوژه – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://www.aparat.com/v/b7Ovx

(14) صادق قطب زاده را بهتر بشناسیم – YouTube

نسخه چاپی

فراز و نشیب حزب توده در دهه‌ ۶۰ | ایران گلوبال

پشت پردهای انقلاب – اعترافات جعفرشفیع زاده – Posts

شناگری که غرق شد/ نگاهی به اتهامات و اعترافات صادق قطب‌زاده

(14) اعترافات صادق قطب زاده – YouTube
 

(14) کودتای آمریکایی نوژه چگونه کشف شد؟ – YouTube

(14) ارتباط شاپور بختیار و دولت عراق با کودتای نوژه – YouTube

(14) ارتباط شاپور بختیار و دولت عراق با کودتای نوژه – YouTube

خسرو قشقایی – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

(14) پشت پرده ماجرای کودتای نوژه چه بود؟: مصاحبه تلویزیون سپیده با آقای بنی صدر – YouTube

(14) پشت پرده ماجرای کودتای نوژه چه بود؟: مصاحبه تلویزیون سپیده با آقای بنی صدر – YouTube

 

http://www.jc313.ir/73976-%D9%88%D9%82%D8%AA%DB%8C-%C2%AB%DA%A9%D8%A7-%DA%AF-%D8%A8%C2%BB-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF—%D8%B9%DA%A9%D8%B3-%D9%88-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85.html

حزب توده اساسا به سمت جنگ مسلحانه نرفت و بیشتر به دنبال کودتا بود ولی منافقین، جنگ مسلحانه را ترجیح می‌دادند.

Kabiri

Trials

Khatami

BBC

Military Wing of Toodeh

Women in Islam

The Qor’an urged respect for women within marriage and respect for their modesty and
privacy, though it made no specific rules for women’s dress or veiling, and
some have suggested that the veil originated as an elite practice, copied from
the Christian Byzantine court—comparable perhaps with the custom among
aristocratic Englishwomen in Victorian times. The Qor’an gave women the
right to own property in their own name. It also discouraged the pre-Islamic
practice of killing unwanted girl infant. (p. 71)

The conquest (of Iran) was not, for the most part, followed by mass murder, forced
conversion, or what today we would call ethnic cleansing. Instead the new
Arab masters were content, as a matter of policy, simply to replace the ruling
elites of the territories they had conquered. The Arab troops set up armed
camps in the new lands, on the fringe of existing cities or in the form of new
settlements, often on the margin between cultivated land and uncultivated
territory that could be used to graze animals. The Arabs generally allowed
existing proprietors, peasants, and merchants to go about their business as
normal, expropriating only state land, the estates of the Zoroastrian tem-
ples, and those of members of the old elites who had fled or had died in the
fighting. (p. 74)

ordinary Iranians probably benefited from the replacement of a
strongly hierarchical aristocratic and priestly system by the more egalitarian
Islamic arrangements, with their emphasis on the duty of ordinary Muslims
to the poor. But as in other epochs, the victors wrote the history; if more
contemporary material from the peoples of the conquered lands had sur-
vived, the picture of tolerance might be more shaded. There were massacres
at Ray and Istakhr, both Mazdaean religious centers that resisted more
stubbornly than elsewhere. (p. 75)

 

 

 

Axworthy, Michael. 2010. A History of Iran: Empire of the Mind. Reprint edition. New York: Basic Books.

 

Love for inflation

With low inflation, Firms find it hard to cut wages in many cases—like when a recession strikes, reducing the demand for workers. But if inflation is high, then the real cost of labour can fall even if actual wages don’t (because workers become cheaper relative to the goods they are producing).

 

The Economist explains

Why the Fed targets 2% inflation
The Economist explains
Sep 13th 2015

by R.A.

List of countries by government budget Revenues Expenditures Surplus or deficit

Rank Country Revenues Expenditures Surplus (or deficit) Surplus percentage Year
 World 20310000 22790000 -2480000 -10.90%
1  United States 3363000 3893000 -530000 -13.60% 2016 est.[1]
2  China 2465000 2897000 -432000 -14.90% 2016 est.[1]
3  Japan 1696000 1931000 -235000 -12.20% 2016 est.[1]
4  Germany 1507000 1484000 23000 1.50% 2016 est.[1]
5  France 1288000 1369000 -81000 -5.90% 2016 est.[1]
6  United Kingdom 996300 1097000 -100700 -9.20% 2016 est.[1]
7  Italy 842500 889800 -47300 -5.30% 2016 est.[1]
8  Brazil 632000 677200 -45200 -6.70% 2016 est.[1]
9  Canada 594700 632400 -37700 -6.00% 2016 est.[1]
10  Spain 461300 512900 -51600 -10.10% 2016 est.[1]
11  Australia 420500 446400 -25900 -5.80% 2016 est.[1]
12  Netherlands 322600 333500 -10900 -3.30% 2016 est.[1]
13  India 317300 317300 00,000 0.00% 2016 est.[1]
14  Korea, South 297300 286300 11000 3.70% 2016 est.[1]
15  Sweden 248300 250200 -1900 -0.80% 2016 est.[1]
16  Belgium 232300 245000 -12700 -5.20% 2016 est.[1]
17  Mexico 224300 255900 -31600 -12.30% 2016 est.[1]
18   Switzerland 215900 213400 2500 1.20% 2016 est.[1]
19  Norway 199800 188800 11000 5.80% 2016 est.[1]
20  Austria 187300 192600 -5300 -2.80% 2016 est.[1]
21  Russia 186500 236600 -50100 -21.20% 2016 est.[1]
22  Turkey 184300 198800 -14500 -7.30% 2016 est.[1]
23  Denmark 156900 164500 -7600 -4.60% 2016 est.[1]
24  Saudi Arabia 149700 236700 -87000 -36.80% 2016 est.[1]
25  Indonesia 128700 151400 -22700 -15.00% 2016 est.[1]
26  Finland 127600 132700 -5100 -3.80% 2016 est.[1]
27  Argentina 115900 141700 -25800 -18.20% 2016 est.[1]
28  Venezuela 95620 228800 -133180 -58.20% 2016 est.[1]
29  Greece 93340 102100 -8760 -8.60% 2016 est.[1]
30  United Arab Emirates 90130 113000 -22870 -20.20% 2016 est.[1]
31  Portugal 87260 92250 -4990 -5.40% 2016 est.[1]
32  Taiwan 80800 83950 -3150 -3.80% 2016 est.[1]
33  Israel 80750 88400 -7650 -8.70% 2016 est.[1]
34  Ireland 78470 80860 -2390 -3.00% 2016 est.[1]
35  Thailand 76690 86940 -10250 -11.80% 2016 est.[1]
36  South Africa 76620 86450 -9830 -11.40% 2016 est.[1]
37  Colombia 76060 84230 -8170 -9.70% 2016 est.[1]
38  Czechia 73740 74750 -1010 -1.40% 2016 est.[1]
39  Poland 73400 86560 -13160 -15.20% 2016 est.[1]
40  New Zealand 67610 67010 600 0.90% 2016 est.[1]
41  Iran 65870 72290 -6420 -8.90% 2016 est.[1]
42  Peru 60840 66460 -5620 -8.50% 2016 est.[1]
43  Egypt 60090 92370 -32280 -34.90% 2016 est.[1]
44  Hong Kong 59090 59070 20 0.00% 2016 est.[1]
45  Hungary 57320 60080 -2760 -4.60% 2016 est.[1]
46  Romania 56840 62140 -5300 -8.50% 2016 est.[1]
47  Malaysia 52660 63010 -10350 -16.40% 2016 est.[1]
48  Iraq 52430 77870 -25440 -32.70% 2016 est.[1]
49  Cuba 52370 58590 -6220 -10.60% 2016 est.[1]
50  Chile 49520 55740 -6220 -11.20% 2016 est.[1]
51  Vietnam 48040 57210 -9170 -16.00% 2016 est.[1]
52  Kuwait 47140 65320 -18180 -27.80% 2016 est.[1]
53  Singapore 46860 44830 2030 4.50% 2016 est.[1]
54  Philippines 45540 48760 -3220 -6.60% 2016 est.[1]
55  Algeria 42690 66450 -23760 -35.80% 2016 est.[1]
56  Pakistan 41770 54630 -12860 -23.50% 2016 est.[1]
57  Qatar 41710 53950 -12240 -22.70% 2016 est.[1]
58  Slovakia 34870 37040 -2170 -5.90% 2016 est.[1]
59  Ecuador 30900 34900 -4000 -11.50% 2016 est.[1]
60  Ukraine 27800 30870 -3070 -9.90% 2016 est.[1]
61  Angola 27270 33500 -6230 -18.60% 2016 est.[1]
62  Luxembourg 25850 25520 330 1.30% 2016 est.[1]
63  Morocco 25220 29430 -4210 -14.30% 2016 est.[1]
64  Bangladesh 23780 35320 -11540 -32.70% 2016 est.[1]
65  Kazakhstan 23350 27250 -3900 -14.30% 2016 est.[1]
66  Croatia 21470 22720 -1250 -5.50% 2016 est.[1]
67  Belarus 21210 20920 290 1.40% 2016 est.[1]
68  Uzbekistan 21090 21230 -140 -0.70% 2016 est.[1]
69  Oman 20260 31550 -11290 -35.80% 2016 est.[1]
70  Slovenia 19320 20510 -1190 -5.80% 2016 est.[1]
71  Bulgaria 18440 19180 -740 -3.90% 2016 est.[1]
72  Serbia 16200 17080 -880 -1.30% 2016 est.[1]
73  Bolivia 15440 17660 -2220 -12.60% 2016 est.[1]
74  Lithuania 14680 15120 -440 -2.90% 2016 est.[1]
75  Uruguay 14290 15900 -1610 -10.10% 2016 est.[1]
76  Kenya 12890 17850 -4960 -27.80% 2016 est.[1]
77  Macau 12120 7004 5116 73.00% 2016 est.[1]
78  Dominican Republic 11700 13000 -1300 -10.00% 2016 est.[1]
79  Panama 11700 12410 -710 -5.70% 2016 est.[1]
80  Nigeria 11400 21210 -9810 -46.30% 2016 est.[1]
81  Azerbaijan 11020 12180 -1160 -9.50% 2016 est.[1]
82  Sri Lanka 10980 15540 -4560 -29.30% 2016 est.[1]
83  Iceland 10350 7911 2439 30.80% 2016 est.[1]
84  Ethiopia 10070 11850 -1780 -15.00% 2016 est.[1]
85  Lebanon 9953 14440 -4487 -31.10% 2016 est.[1]
86  Tunisia 9882 11770 -1888 -16.00% 2016 est.[1]
87  Latvia 9766 10110 -344 -3.40% 2016 est.[1]
88  Estonia 9559 9596 -37 -0.40% 2016 est.[1]
89  Puerto Rico 9086 9684 -598 -6.20% 2016 est.[1]
90  Ghana 9068 11550 -2482 -21.50% 2016 est.[1]
91  Burma 8944 10990 -2046 -18.60% 2016 est.[1]
92  Jordan 8649 11220 -2571 -22.90% 2016 est.[1]
93  Costa Rica 8115 11310 -3195 -28.20% 2016 est.[1]
94  Bosnia and Herzegovina 7681 7975 -294 -3.70% 2016 est.[1]
95  Cyprus 7588 7809 -221 -2.80% 2016 est.[1]
96  Guatemala 7390 8186 -796 -9.70% 2016 est.[1]
97  Trinidad and Tobago 7311 9369 -2058 -22.00% 2016 est.[1]
98  Sudan 7301 11280 -3979 -35.30% 2016 est.[1]
99  Cote d’Ivoire 6839 8170 -1331 -16.30% 2016 est.[1]
100  Tanzania 6257 8084 -1827 -22.60% 2016 est.[1]
101  Libya 5792 13710 -7918 -57.80% 2016 est.[1]
102  Congo, Democratic Republic of the 5448 5837 -389 -6.70% 2016 est.[1]
103  El Salvador 5443 6318 -875 -13.80% 2016 est.[1]
104  Paraguay 5231 5687 -456 -8.00% 2016 est.[1]
105    Nepal 4848 5452 -604 -11.10% 2016 est.[1]
106  Cameroon 4765 6497 -1732 -26.70% 2016 est.[1]
107  Botswana 4690 5306 -616 -11.60% 2016 est.[1]
108  Bahrain 4370 8781 -4411 -50.20% 2016 est.[1]
109  Malta 4288 4401 -113 -2.60% 2016 est.[1]
110  Georgia 4266 4541 -275 -6.10% 2016 est.[1]
111  Honduras 3982 4384 -402 -9.20% 2016 est.[1]
112  Jamaica 3885 4033 -148 -3.70% 2016 est.[1]
113  Senegal 3839 4453 -614 -13.80% 2016 est.[1]
114  Namibia 3818 4408 -590 -13.40% 2016 est.[1]
115  Turkmenistan 3765 4753 -988 -20.80% 2016 est.[1]
116  Uganda 3748 5410 -1662 -30.70% 2016 est.[1]
117  Congo, Republic of the 3562 4233 -671 -15.90% 2016 est.[1]
118  Nicaragua 3454 3738 -284 -7.60% 2016 est.[1]
119  Zambia 3418 5079 -1661 -32.70% 2016 est.[1]
120  Zimbabwe 3400 3900 -500 -12.80% 2016 est.[1]
121  Cambodia 3388 3562 -174 -4.90% 2016 est.[1]
122  Albania 3203 3546 -343 -9.70% 2016 est.[1]
123  Korea, North 3200 3300 -100 -3.00% 2007 est.[1]
124  Papua New Guinea 3169 4295 -1126 -26.20% 2016 est.[1]
125  Macedonia 3063 3440 -377 -11.00% 2016 est.[1]
126  Brunei 2958 4618 -1660 -35.90% 2016 est.[1]
127  Gabon 2917 3464 -547 -15.80% 2016 est.[1]
128  Laos 2882 3822 -940 -24.60% 2016 est.[1]
129  Mongolia 2868 4035 -1167 -28.90% 2016 est.[1]
130  Palestine 2750 4077 -1327 -32.50% 2014 est.[1]
131  Mali 2571 3112 -541 -17.40% 2016 est.[1]
132  Mozambique 2554 3609 -1055 -29.20% 2016 est.[1]
133  Mauritius 2478 2950 -472 -16.00% 2016 est.[1]
134  Armenia 2445 2969 -524 -17.60% 2016 est.[1]
135  Burkina Faso 2442 2779 -337 -12.10% 2016 est.[1]
136  Equatorial Guinea 2436 2862 -426 -14.90% 2016 est.[1]
137  Moldova 2297 2456 -159 -6.50% 2016 est.[1]
138  Kyrgyzstan 2040 2354 -314 -13.30% 2016 est.[1]
139  Kosovo 2009 2331 -322 -13.80% 2017 est.[citation needed]
140  Bahamas 1900 2300 -400 -17.40% 2016 est.[1]
141  French Polynesia 1891 1833 58 3.20% 2012[1]
142  Rwanda 1865 2279 -414 -18.20% 2016 est.[1]
143  Tajikistan 1841 1985 -144 -7.30% 2016 est.[1]
144  Yemen 1766 5628 -3862 -68.60% 2016 est.[1]
145  Greenland 1720 1680 40 2.40% 2010[1]
146  Niger 1715 2250 -535 -23.80% 2016 est.[1]
147  Afghanistan 1700 6639 -4939 -74.40% 2015 est.[1]
148  Chad 1626 2163 -537 -24.80% 2016 est.[1]
149  Eritrea 1580 2165 -585 -27.00% 2016 est.[1]
150  Haiti 1563 1819 -256 -14.10% 2016 est.[1]
151  Montenegro 1560 1630 -70 -4.30% 2014 est.[1]
152  Benin 1500 1939 -439 -22.60% 2016 est.[1]
153  Guinea 1421 1857 -436 -23.50% 2016 est.[1]
154  Fiji 1232 1469 -237 -16.10% 2016 est.[1]
155  US Virgin Islands 1223 1551 -328 -21.10% 2013[1]
156  Barbados 1200 1500 -300 -20.00% 2016 est.[1]
157  Madagascar 1171 1616 -445 -27.50% 2016 est.[1]
158  Guam 1147 1188 -41 -3.50% 2013 est.[1]
159  Mauritania 1143 1430 -287 -20.10% 2016 est.[1]
160  Togo 1140 1377 -237 -17.20% 2016 est.[1]
161  Malawi 1030 1247 -217 -17.40% 2016 est.[1]
162  Andorra 1029 1041 -12 -1.20% 2012[1]
163  Faroe Islands 1025 1301 -276 -21.20% 2010 est.[1]
164  New Caledonia 996 1072 -76 -7.10% 2001 est.[1]
165  Liechtenstein 995 890 105 11.80% 2012 est.[1]
166  Isle of Man 965 943 22 2.30% FY05/06 est.[1]
167  Bermuda 960 1154 -194 -16.80% 2016 est.[1]
168  Maldives 960 1156 -196 -17.00% 2014 est.[1]
169  Monaco 915 973 -59 -6.00% 2011 est.[1]
170  Guyana 900 1036 -136 -13.10% 2016 est.[1]
171  Swaziland 867 1195 -328 -27.50% 2016 est.[1]
172  Cayman Islands 860 742 118 15.80% 2016 est.[1]
173  Lesotho 836 978 -142 -14.60% 2016 est.[1]
174  Jersey 829 851 -22 -2.60% 2005[1]
175  Aruba 697 752 -55 -7.40% 2016 est.[1]
176  Djibouti 686 886 -200 -22.60% 2016 est.[1]
177  San Marino 668 713 -45 -6.30% 2011 est.[1]
178  Bhutan 640 703 -63 -8.90% 2016 est.[1]
179  Liberia 613 743 -130 -17.50% 2016 est.[1]
180  Guernsey 564 531 33 6.20% 2005[1]
181  Sierra Leone 558 739 -181 -24.40% 2016 est.[1]
182  Burundi 525 657 -132 -20.10% 2016 est.[1]
183  Belize 500 650 -150 -23.10% 2016 est.[1]
184  Syria 495 2665 -2171 -81.40% 2016 est.[1]
185  Seychelles 487 457 30 6.60% 2016 est.[1]
186  Gibraltar 476 452 24 5.20% 2008 est.[1]
187  Suriname 470 664 -194 -29.30% 2016 est.[1]
188  South Sudan 437 2259 -1822 -80.70% FY 2013 est.[1]
189  Solomon Islands 422 459 -37 -8.10% 2016 est.[1]
190  Cabo Verde 406 477 -72 -15.00% 2016 est.[1]
191  Saint Kitts and Nevis 370 333 37 11.10% 2016 est.[1]
192   Vatican City 308 326 -18 -5.60% 2011[1]
193  Timor-Leste 300 2800 -2500 -89.30% 2016 est.[1]
194  British Virgin Islands 300 300   0.00% 2016 est.[1]
195  Antigua and Barbuda 279 302 -23 -7.50% 2016 est.[1]
196  Grenada 275 309 -34 -11.10% 2016 est.[1]
197  Northern Mariana Islands 246 250 -3 -1.40% 2013 est.[1]
198  American Samoa 241 244 -3 -1.00% 2013 est.[1]
199  Samoa 233 272 -39 -14.30% 2016 est.[1]
200  Gambia 232 324 -92 -28.50% 2016 est.[1]
201  Turks and Caicos Islands 226 187 38 20.50% 2016 est.[1]
202  Saint Vincent and the Grenadines 222 259 -37 -14.30% 2016 est.[1]
203  Micronesia, Federated States of 214 192 22 11.30% FY12/13 est.[1]
204  Central African Republic 207 285 -78 -27.30% 2016 est.[1]
205  Kiribati 198 180 18 10.00% 2013 est.[1]
206  Saint Lucia 185 222 -37 -16.70% 2011 est.[1]
207  Vanuatu 176 201 -25 -12.60% 2016 est.[1]
208  Guinea-Bissau 171 213 -41 -19.50% 2016 est.[1]
209  Comoros 165 186 -21 -11.10% 2016 est.[1]
210  Dominica 148 148   0.00% 2016 est.[1]
211  Somalia 145 151 -6 -3.80% 2014 est.[1]
212  Tonga 133 133   0.00% 2016 est.[1]
213  Palau 124 98 26 26.70% 2012 est.[1]
214  Marshall Islands 117 114 3 2.50% 2013 est.[1]
215  Sao Tome and Principe 109 127 -18 -14.50% 2016 est.[1]
216  Anguilla 95 86 8 9.70% 2016 est.[1]
217  Cook Islands 87 78 9 11.60% 2010[1]
218  Saint Pierre and Miquelon 70 60 10 16.70% 1996 est.[1]
219  Falkland Islands 67 75 -8 -10.90% FY09/10[1]
220  Nauru 58 52 6 11.60% 2010 est.[1]
221  Tuvalu 43 32 10 31.50% 2013 est.[1]
222  Montserrat 37 37   0.00% 2016 est.[1]
223  Niue 15 16 -1 -7.70% FY04/05[1]
224  Saint Helena and Dependencies 9 22 -13 -59.30% FY06/07 est.[1]
225  Norfolk Island 5 5   -4.20% FY99/00[1]
226  Pitcairn Islands 1 1   -27.40% FY04/05[1]
 Christmas Island -[1]
 Cocos (Keeling) Islands -[1]
 Svalbard -[1]
 Western Sahara -[1]
227  Tokelau   3 -2 -84.60% 1987 est.[1]

 

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_government_budget

List of countries External debt (or foreign debt) which is the total debt a country owes to foreign creditors

Rank Country/Region External debt Date Per capita % of GDP
    US dollars   US dollars  
1  United States 18,286,510,000,000.00 31 March 2017[1] 56000 97
2  United Kingdom 7,499,400,000,000.00 31 March 2017[2] 119000 314
3  France 5,250,608,000,000.00 31 March 2017[3] 75800 213
4  Germany 5,084,360,000,000.00 31 March 2017[4] 61700 148
5  Netherlands 4,124,640,000,000.00 31 March 2017[5] 234000 533
6  Luxembourg 3,900,665,000,000.00 31 March 2017[6] 6733000 6731
7  Japan 3,408,980,000,000.00 31 March 2017[7] 26400 74
8  Italy 2,285,740,000,000.00 31 March 2017[8] 37900 126
9  Ireland 2,203,402,000,000.00 31 March 2017[9] 471000 780
10  Spain 2,036,560,000,000.00 31 March 2017[10] 44100 167
11  Canada 1,791,870,000,000.00 31 March 2017[11] 46800 116
12   Switzerland 1,699,690,000,000.00 31 March 2017[12] 204000 265
13  Australia 1,563,330,000,000.00 31 March 2017[13] 59000 126
14  China 1,437,800,000,000.00 31 March 2017[14] 1000 13
15  Singapore 1,300,310,000,000.00 31 March 2017[16] 227000 453
16  Belgium 1,194,235,000,000.00 31 March 2017[17] 105000 265
17  Sweden 970,755,000,000.00 31 March 2017[18] 86200 177
18  Norway 639,316,000,000.00 31 March 2017[19] 117000 169
19  Austria 629,050,000,000.00 31 March 2017[20] 74200 167
20  Brazil 539,693,000,000.00 30 June 2017[21] 3200 30
21  Russia 529,615,000,000.00 30 June 2017 [22] 3700 40
22  Denmark 494,261,000,000.00 31 March 2017[23] 85900 163
23  India 471,852,000,000.00 31 March 2017[24] 340 24
24  Finland 466,783,000,000.00 31 March 2017[25] 81700 196
25  Greece 460,644,000,000.00 31 March 2017[26] 42800 245
26  Mexico 431,344,000,000.00 31 March 2017[27] 3200 38
27  Portugal 429,142,000,000.00 31 March 2017[28] 41900 216
28  Turkey 412,375,000,000.00 31 March 2017[29] 5000 47
29  South Korea 405,687,000,000.00 31 March 2017[30] 7500 27
30  Poland 343,669,000,000.00 31 March 2017[31] 8700 70
31  Indonesia 328,178,000,000.00 30 April 2017[32] 1200 34
32  United Arab Emirates 220,400,000,000.00 31 December 2016 est.[33] 23500 59
33  Malaysia 201,873,000,000.00 31 March 2017[34] 6800 75
34  Saudi Arabia 200,900,000,000.00 31 December 2016 est.[35] 6100 31
35  Argentina 192,461,700,000.00 31 December 2016[36] 4400 36
36  New Zealand 186,216,000,000.00 31 March 2017[37] 40300 100
37  Kazakhstan 165,501,000,000.00 31 March 2017[39] 9100 117
38  Chile 168,706,200,000.00 30 June 2017[40] 9000 66
39  Qatar 159,200,000,000.00 31 December 2016 est.[41] 68100 102
40  Hungary 147,261,000,000.00 31 December 2016[42] 15000 121
41  South Africa 142,833,000,000.00 31 December 2016[43] 2600 48
42  Czech Republic 137,606,000,000.00 31 December 2016[44] 13000 70
43  Thailand 131,362,470,000.00 31 March 2017[45] 2000 33
44  Colombia 121,097,200,000.00 31 January 2017[46] 2500 43
45  Cyprus 115,253,900,000.00 31 December 2016[47] 97200 597
46  Ukraine 113,483,000,000.00 31 December 2016[48] 2600 122
47  Venezuela 110,878,000,000.00 30 September 2015[49] 3500 23
48  Romania 98,781,500,000.00 28 February 2017[50] 5100 55
49  Malta 93,771,100,000.00 31 December 2016[51] 223000 879
50  Israel 89,438,400,000.00 31 December 2016[52] 10700 28
51  Slovakia 79,504,800,000.00 31 December 2016[53] 14600 91
52  Philippines 73,804,000,000.00 31 March 2017[54] 720 25
53  Peru 74,651,200,000.00 31 December 2016[55] 2300 38
54  Pakistan 74,126,100,000.00 31 December 2016[56] 380 26
55  Iraq 68,010,000,000.00 31 December 2016 est.[57] 1800 44
56  Egypt 67,322,600,000.00 31 December 2016[58] 700 38
57  Morocco 48,211,500,000.00 31 December 2016[59] 1400 44
58  Vietnam 48,052,700,000.00 31 December 2014[60] 500 26
59  Kuwait 47,890,000,000.00 31 December 2016 est.[61] 11700 43
60  Sri Lanka 46,585,700,000.00 31 December 2016[62] 2200 59
61  Slovenia 45,917,500,000.00 28 February 2017[63] 22200 109
62  Croatia 45,124,800,000.00 31 January 2017[64] 10700 87
63  Sudan 45,000,000,000.00 31 December 2015[65] 1100 47
64  Latvia 39,728,800,000.00 31 December 2016[66] 20400 147
65  Angola 37,700,000,000.00 31 December 2016 est.[67] 1400 41
66  Belarus 37,567,400,000.00 31 December 2016[68] 4000 22
67  Lithuania 35,971,200,000.00 31 December 2016[69] 12700 86
68  Ecuador 34,616,500,000.00 28 February 2017[70] 2100 35
69  Bulgaria 34,231,500,000.00 28 February 2017[71] 4900 70
70  Serbia 27,898,300,000.00 31 March 2017[72] 3300 78
71  Lebanon 27,796,000,000.00 31 December 2016[73] 4600 54
72  Jordan 27,159,700,000.00 31 December 2016[74] 3400 30
73  Cuba 26,320,000,000.00 31 December 2016 est.[75] 2300 34
74  Uruguay 26,149,200,000.00 31 December 2016[76] 7600 50
75  Dominican Republic 26,050,000,000.00 31 December 2016 est.[77] 2400 36
76  Bangladesh 25,963,000,000.00 30 June 2016[78] 160 12
77  Tunisia 25,124,700,000.00 31 December 2012[79] 2200 56
78  Iceland 24,988,000,000.00 31 December 2016[80] 74700 117
79  Costa Rica 24,910,000,000.00 31 December 2016 est.[81] 5100 43
80  Mongolia 23,784,800,000.00 30 September 2016[82] 7800 186
81  Ethiopia 22,490,000,000.00 31 December 2016 est.[83] 220 32
82  Papua New Guinea 22,040,000,000.00 31 December 2016 est.[84] 2800 111
83  Trinidad & Tobago 21,532,100,000.00 31 December 2016 [85] 15700 76
84  Ghana 21,170,000,000.00 31 December 2016 est.[86] 700 50
85  Bahrain 21,160,000,000.00 31 December 2016 est.[87] 14900 66
86  Oman 20,850,000,000.00 31 December 2016 est.[88] 4400 35
87  Estonia 20,525,100,000.00 31 December 2016[89] 15700 91
88  Guatemala 19,090,000,000.00 31 December 2016 est.[90] 1100 28
89  Palau 18,380,000,000.00 31 December 2014 est.[91] 846000 6209
90  Kenya 17,941,400,000.00 31 December 2016[92] 370 26
91  Bahamas 17,560,000,000.00 31 December 2013 est.[93] 44200 194
92  Panama 17,108,200,000.00 31 March 2017[94] 4200 31
93  Jamaica 16,760,000,000.00 31 December 2016 est.[95] 6000 122
94  Monaco 16,500,000,000.00 30 June 2010 est. 434000 240
95  Paraguay 16,122,400,000.00 31 December 2016[96] 2400 58
96  Tanzania 15,890,000,000.00 31 December 2016 est.[97] 280 34
97  Uzbekistan 15,750,000,000.00 31 December 2016 est.[98] 500 24
98  Georgia 15,496,200,000.00 31 December 2016[99] 3900 108
99  El Salvador 14,900,000,000.00 31 December 2016 est.[100] 2400 56
100  Laos 11,980,000,000.00 31 December 2016 est.[101] 1700 87
101  Nigeria 11,406,300,000.00 31 December 2016[102] 60 3
102  Nicaragua 11,100,000,000.00 31 December 2016 est.[103] 1800 83
103  Zimbabwe 10,900,000,000.00 31 December 2016 est.[104] 670 77
104  Mauritius 10,890,000,000.00 31 December 2016 est.[105] 8500 93
105  Ivory Coast 10,028,100,000.00 31 December 2015[106] 420 28
106  Armenia 9,951,800,000.00 31 December 2016[107] 3300 56
107  Cambodia 9,824,400,000.00 31 December 2016[108] 600 49
108  Mozambique 9,554,000,000.00 31 December 2016 est.[109] 320 79
109  Zambia 9,270,000,000.00 31 December 2016 est.[110] 540 45
110  Albania 8,475,900,000.00 31 December 2016[111] 2900 73
111  Honduras 8,042,000,000.00 31 December 2016 est.[112] 1000 38
112  Kyrgyzstan 7,866,800,000.00 31 December 2016[113] 1300 120
113  Macedonia 7,645,500,000.00 31 December 2016[114] 3700 74
114  Cameroon 7,375,000,000.00 31 December 2016 est.[115] 300 24
115  Yemen 7,191,500,000.00 31 January 2015[116] 260 21
116  Iran 7,116,000,000.00 31 December 2016 est.[117] 90 2
117  Azerbaijan 6,913,200,000.00 31 December 2016[118] 1300 20
118  Moldova 6,594,700,000.00 31 December 2016[119] 1600 98
119  Namibia 6,515,000,000.00 31 December 2016 est.[120] 2500 64
120  Myanmar 6,401,200,000.00 31 December 2015[121] 120 17
121  Bolivia 6,340,800,000.00 31 December 2015[122] 600 19
122  Uganda 6,241,000,000.00 31 December 2016 est.[123] 150 24
123  Senegal 6,186,000,000.00 31 December 2016 est.[124] 390 42
124  Syria 5,918,000,000.00 31 December 2016 est.[125] 300 24
125  Democratic Republic of the Congo 5,331,000,000.00 31 December 2016 est.[126] 70 13
126  Gabon 5,158,000,000.00 31 December 2016 est.[127] 2900 35
127  North Korea 5,000,000,000.00 2013 est.[128] 200 18
128  Bosnia and Herzegovina 4,891,900,000.00 31 December 2016[129] 1300 31
129  Republic of the Congo 4,817,000,000.00 31 December 2016 est.[130] 1000 55
130  Barbados 4,490,000,000.00 2010 est.[131] 15700 100
131  Madagascar 4,007,000,000.00 31 December 2016 est.[132] 160 41
132  Mali 3,626,000,000.00 31 December 2016 est.[133] 200 26
133  Mauritania 3,585,000,000.00 31 December 2016 est.[134] 840 76
134  Libya 3,531,000,000.00 31 December 2016 est.[135] 550 9
135    Nepal 3,450,200,000.00 31 July 2015[136] 120 16
136  Algeria 3,139,000,000.00 30 June 2016[137] 80 2
137  Burkina Faso 3,092,000,000.00 31 December 2016 est.[138] 160 26
138  Somalia 3,054,000,000.00 31 December 2013 est.[139] 270 52
139  Niger 2,729,000,000.00 31 December 2016 est.[140] 130 36
140  Montenegro 2,665,400,000.00 31 December 2015[141] 4300 66
141  Seychelles 2,552,000,000.00 31 December 2016 est.[142] 26200 180
142  Rwanda 2,442,000,000.00 31 December 2016 est.[143] 200 29
143  Benin 2,340,000,000.00 31 December 2016 est.[145] 200 26
144  Tajikistan 2,274,100,000.00 31 December 2016[146] 260 35
145  Bhutan 2,261,000,000.00 31 December 2016 est.[147] 2900 108
146  Haiti 2,022,000,000.00 31 December 2016 est.[149] 180 24
147  Malawi 1,921,000,000.00 31 December 2016 est.[150] 100 35
148  Chad 1,875,000,000.00 31 December 2016 est.[151] 130 18
149  Botswana 1,685,400,000.00 31 March 2017[152] 720 12
150  Cape Verde 1,660,000,000.00 31 December 2016 est.[154] 3100 99
151  Sierra Leone 1,561,000,000.00 31 December 2016 est.[155] 230 36
152  Equatorial Guinea 1,364,000,000.00 31 December 2016 est.[156] 1500 12
153  Djibouti 1,339,000,000.00 31 December 2016 est.[157] 1500 71
154  Guinea 1,332,000,000.00 31 December 2016 est.[158] 100 20
155  Belize 1,327,000,000.00 31 December 2016 est.[159] 3500 75
156  Afghanistan 1,280,000,000.00 FY-2010/11[160] 40 7
157  Suriname 1,235,000,000.00 31 December 2016 est.[161] 2200 30
158  Togo 1,173,000,000.00 31 December 2016 est.[162] 150 26
159  Guyana 1,143,000,000.00 31 December 2015 [163] 1500 36
160  Liberia 1,111,000,000.00 31 December 2016 est.[164] 230 51
161  Guinea-Bissau 1,095,000,000.00 31 December 2010 est.[165] 570 94
162  Lesotho 948,800,000.00 31 December 2016 est.[166] 430 53
163  Fiji 833,400,000.00 31 December 2016 est.[168] 900 18
164  Eritrea 820,200,000.00 31 December 2016 est.[169] 150 15
165  Maldives 741,600,000.00 2014 est.[170] 2000 23
166  Burundi 705,200,000.00 31 December 2016 est.[171] 60 26
167  Central African Republic 686,900,000.00 31 December 2016 est.[173] 130 39
168  Grenada 679,000,000.00 2013 est.[174] 6300 66
169  The Gambia 541,800,000.00 31 December 2016 est.[175] 260 61
170  Saint Lucia 513,200,000.00 31 December 2016 est.[176] 2700 36
171  Turkmenistan 502,800,000.00 31 December 2016 est.[177] 90 1
172  Solomon Islands 491,500,000.00 31 December 2013 est.[178] 800 40
173  Swaziland 470,500,000.00 31 December 2016 est.[179] 360 14
174  Samoa 447,200,000.00 31 December 2013 est.[180] 2300 51
175  Antigua and Barbuda 441,200,000.00 31 December 2012[181] 4700 34
176  Saint Vincent and the Grenadines 321,100,000.00 31 December 2016 est.[182] 2900 42
177  Timor-Leste 311,500,000.00 31 December 2014 est.[183] 250 12
178  Dominica 288,600,000.00 31 December 2016 est.[184] 3900 55
179  Sao Tome and Principe 236,500,000.00 31 December 2016 est.[186] 1200 67
180  Tonga 233,100,000.00 31 December 2016 est.[187] 2200 54
181  Vanuatu 208,100,000.00 31 December 2016 est.[188] 750 27
182  Saint Kitts and Nevis 187,500,000.00 31 December 2016 est.[189] 3300 20
183  Comoros 133,300,000.00 31 December 2016 est.[190] 160 21
184  Marshall Islands 97,960,000.00 2013 est.[192] 1800 52
185  Federated States of Micronesia 93,600,000.00 2013 est.[193] 900 29
186  Nauru 33,300,000.00 2004 est.[195] 3200 22
187  Kiribati 13,600,000.00 2013 est.[197] 120 8
188  Brunei 0.00 2014[201] 0 0
188  Liechtenstein 0.00 2001[202] 0 0
190  Andorra   N/A    
190  San Marino N/A    
190  South Sudan N/A    
190  Tuvalu   N/A    
 Hong Kong 1,416,010,000,000.00 31 March 2017[15] 180000 414
 Taiwan 172,238,000,000.00 31 December 2016[38] 7400 33
 Puerto Rico 167,400,000,000.00 31 January 2015 est. 47800 164
 Bermuda 2,435,000,000.00 2015 est.[144] 39700 47
 Kosovo 2,204,600,000.00 31 December 2016[148] 1200 34
 Palestine 1,662,000,000.00 31 March 2016 est.[153] 340 17
 Faroe Islands 888,800,000.00 2010[167] 18400 38
 Aruba 693,200,000.00 31 December 2014 est.[172] 6600 28
 Cook Islands 281,200,000.00 31 December 2011 [185] 13400 23
 New Caledonia 112,000,000.00 31 December 2013 est.[191] 420 1
 Cayman Islands 79,000,000.00 1998 est. 2100 7
 Greenland 36,400,000.00 2010[194] 650 2
 British Virgin Islands 17,670,000.00 31 December 2016 [196] 570 2
 Anguilla 8,800,000.00 1998[198] 590 5
 Wallis and Futuna 3,670,000.00 2004[199] 280 6
 Montserrat 1,040,000.00 31 December 2011 [200] 200 2
 Macau 0.00 31 December 2013[203] 0 0

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt

Update on Iran Democracy Promotion Funding

In FY 2006, Congress appropriated no less than $6.55 million (PL 109-102) for Iran and Syria from Democracy Funds (DF) and requested that at least $10 million be spent by the Department on democracy and human rights programs in Iran overall.

Additionally, the Secretary requested $75 million in the FY 2006 Emergency Supplemental for Iran. Congress only appropriated $66.1 million, allocated as follows (PL 109-234):

 • $36.1 million for the Broadcasting Board of Governors (BBG);
  • – $10.274 million in International Broadcasting Operations;
  • – $25.826 million in Broadcasting Capital Improvements.
 • $20 million for democracy programs in Iran through the Middle East Partnership Initiative (MEPI) in the Bureau of Near Eastern Affairs;
 • $5 million for Internet and other interactive programming through the Bureau of International Information Programs (IIP);
 • $5 million for education and cultural exchanges through the Bureau of Educational and Cultural Affairs (ECA).

To date, the Department has obligated approximately $16.05 million for Iran democracy programs from our FY06 regular and supplemental budgets – $11.9 million through MEPI and $4.15 million through the Bureau of Democracy, Human Rights and Labor (DRL). Current programs assist those inside Iran who desire basic civil liberties such as freedom of expression, greater rights for women, a more transparent political process, and broader freedom of the press.

Additionally, $1.77 million has been obligated through the Bureau of International Information Programs, and $2.22 million through the Bureau of Education and Cultural Affairs from the FY 2006 regular and supplemental budgets.

For specific information regarding expenditures by the Broadcasting Board of Governors, please contact the BBG, which has statutory responsibility for overseas broadcasting programs and activities to the Iranian people through Radio Farda, Voice of America-Persian, and Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL).

Current funding supports programs that assist those inside Iran who desire basic civil liberties such as freedom of expression, greater rights for women, more open political process, and broader freedom of the press.

The FY 2008 request includes $75 million for Economic Support Funds (ESF) to be spent on democracy promotion projects in Iran. It is part of the President’s $108.71 million FY 2008 request for Iran that also includes $28.21 million for the Broadcasting Board of Governors (BBG) Voice of America – Persian and Radio Farda programs and $5.5 million in Diplomatic and Consular Program (D&CP) funds. Congress has not yet approved this FY 2008 budget request.

 

 

 

 

http://www.countercurrents.org/leopold110708.htm

http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=10431144

Manoto By Reporters Without Borders

This Biography Spread By Reporters Without Borders & Wikipedia

Kayvan Abbassi was born in March 1971 in Sydney, Australia. Kayvan spent his childhood due to his father’s career Fariborz Abbasi,in Australia. His father had gone for ninth anniversary in September 1970 to celebrate the opening of the Baha’i House of Worship in Sydney, with others around the world and there became familiar with James Bryan, who was at the time in charge of Radio Australia and Worked as producer on Radio Australia. Tahmineh Barzegar Kayvan’s mother was working in embassy of Iran in Canberra.

Kayvan Abbassi spent his elementary levels at an Australia Iranian Baha’I’s school in Sydney. His father was working in an Australian media until 1981, with experiences which he had gained in the field and due to Behrouz Abbassi Voice of America’s Persian service operators supports cousin of Faribourz, he came to the United States and start working in the Persian service of Voice of America

His father’s activity at the Voice of America caused to spend his youth in Washington DC and his education as an undergraduate degree in business at the University of New England in Maine State. Difficult conditions of life in America and weak economy of his father cause to grow up diligent.

Ben-Gurion University Scholarship (אוניברסיטת בן גוריון בנגב)in Beersheba, Israel which given ever year to Iranian born Baha’i and encouraging of Sirous Barzegar his uncle which had gone to Israel along with the events of 1978, led Kayvan to go to the Israel and continue his studies.
Kayvan became acquainted with Marjan Eskandari daughter F. Eskandari during his studies and led him to propose marriage to Marjan in 2001 and he get married to her at presence of his family at the House of Worship in Haifa. Later Marjan Eskandari by asking his husband and according to Europeans custom changed her last name to his husband last name.

Kayvan Abbassi spent his higher education in Israel and he had been starting a new life. By offer of his father he came back to America and became as technical director of AZADI TV which was run by his father.After his activity in this channel he was offered to cooperate by Tapesh TV so he worked there for a while. Soon after his activity in these two channels and by facing problems caused closing these channels.

The activity of his father on Voice of America and Azadi TV, led Kayvan and his father to become familiar with many people including Reza Fazeli, Hasan Itemadi and other critics of the Iranian regime. Kayvan’s father in 2003 became familiar with Michael H. Klein, whom was a business partner of Hasan Itemadi for several years. Michael H. Klein was working at DARPA and was about to end of his mission at his job and he was thinking for a businessman for the years after his job. Became familiar with Fariborz and Kayvan Abbassi caused Fariborz and cooperation of his son and investment of Michael H. Klein buy Ten Broadcasting Company in 2003 and launch TV Hustler in Canada by management of Kayvan.

The activity of his father on Voice of America and Azadi TV, led Keyvan and his father to become familiar with many people including Reza Fazeli, Hasan Itemadi and other critics of the Iranian regime. Kayvan’s father in 2003 became familiar with Michael H. Klein, whom was a business partner of Hasan etemadi for several years. Michael H. Klein was working at DARPA and was about to end of his mission at his job and he was thinking for a businessman for the years after his job. Became familiar with Fariborz and Kayvan Abbasi caused Fariborz and cooperation of his son and investment of Michael H. Klein buy Ten Broadcasting Company in 2003 and launch TV Hustler in Canada by management of Kayvan.

Bebin tv was established with investment of Michael and Management of Kayvan in July 2006.

Internet TV of Bebin tv could attract many viewers. He gathering the Iranian talented youth and using Hassan Etemadi’s idea produced different program since each clip to Bebin TV daily had about 20,000 views. But as soon as the site of Bebin TV is blocked by the Iranian government in 2008 the only way to Iranian people were out of reach Iranian users despite growing group Kayvan Abbassi, Bebin Tv failed to grow.

Kayvan wife offered him to meet members of the Raham Harooni Iranian Jewish organizations in London who was a relative of Marjan. He went to London to negotiate with them to support his bussiness.

Also being relative with B. Abbasi (father’s cousin), who worked at the Voice of America’s Persian service and Hasane Etemadi, the uncle’s son of Yasmine Etemad Amini who was a member of Association of Iranian Baha’is of the United States doubled Kayvan’s hope to the future.
Kayvan Abbassi ideas and slogans about television, was much appreciated by them. This talks and meetings with Fariborz and Behrooz Abbasi and Hasan Etemadi caused to offer to launch a new television network by Kayvan.

Bebin TV’s performance in four years, Hustler TV and Kayvan’s ideology in annual meetings of Persian-language media reports in London, could provide financial resources which needed to be covered at this TV by private companies. So he established a television in London in 2009.

In gratitude of Haroony and by agreeing of his father establish this channel after his wife’s name and broadcast Manoto channel by 2010.

The successful operation of broadcasting and ideologists of Manoto TV and by attracting more audiences, many in the government and private investors are attracted in London to this channel. But Kayvan and board of directors of this TV especially his father did not want TV which was set up by a group of young men to be supported by government refused offer of governmental investors. As result they accepted the offer of $ 55 million Robert Mogher Balyuzy, son of Hasan Mogher Balyuzy guy who was considered a private investor, Marjan television company went to a new level of professionalism and became more professional than before.

کیه کیه کیه

 

خواننده: روزبه رخشا – شعر: حسن عاشورپور – تنظیم: کریستف رضاعی – موسیقی تیتراژ پایانی فیلم ” در دنیای تو ساعت چند است؟ ” – آهنگ این قطعه برداشتی است از تم ترانه اسپانیایی Quizas Quizas Quizas اثر Osvaldo Farrés خواننده کوبایی در سال ۱۹۴۷

متن آهنگ به گیلکی :

آنکه فادِه تی دیمَه، رَنگ اُمید وبیمَه، خوانِه تی مِهرلیمه کی ایسه کی ایسه کی ایسه آنکه دِهِه تی جانَ ، مَستی بهارانَ، لسّی خمارانَ کی ایسه کی ایسه کی ایسه هی هی تو مگو هیسّ، گِل کی ایسه، راز چیسَ

گیرم بزنی تَمّه، دانَمَه، خوانَمه آنکه فادِه تی دیمَه، رَنگ اُمید وبیمَه، دانه تی فند و لیمه کی ایسه کی ایسه کی ایسه آنکه دِهِه تی جانَ ، مَستی بهارانَ، لسّی خمارانَ کی ایسه کی ایسه کی ایسه

معنی آهنگ به فارسی :

اونکه صورتتو داده. رنگ امید و ناامیدیه. میخواد مهر و محبت تو رو . کیه کیه کیه.
اونکه جونتو بهت داده . مستی بهارانه. لسی خمارانه (الان خمار تو هست؟) کیه کیه کیه . هی هی تو نگو بهم ساکت .  گل من کیه؟ راز چیه ؟

گیرم که تو چیزی نگی . اما میدونم و بازم میخونم اون کسی که که صورتتو داده . رنگ امید و نا امیدیه . میدونه زیر و بم تورو . کیه کیه کیه
اونکه جونتو بهت میده …

اون کی فاده تی دیما / رنگ اومید و بیما تی دیما / رنگ اومید و بیما
خوانه تی فند و لیما/ کیسه؟ کیسه؟ کیسه؟

اون کسی که به گونه های تو رنگ امید و بیم می ده
راه و روش( فن و لم) تو را می خونه. کیه؟ کیه؟ کیه؟
—————-
اون کی دهه تی جانا/ مستی بهارانا
لسی خومارانا / کیسه؟ کیسه؟ کیسه؟

اون کسی که مستی بهاران رو
بی حسی خماری رو به جان تو می ده. کیه؟ کیه؟ کیه؟
———————-
هی هی تو مگو هیس / گل کیسه؟ راز چیسه؟
گیرم بزنی تام / دانمه، خوانمه

هی هی تو نگو هیس، گل کیه؟ راز چیه؟
حتی اگر بزنی ام (راز دلت را) می دونم و می خونم
—————–
اون کی فاده تی دیما / رنگ اومید و بیما
خوانه تی فند و لیما / کیسه؟ کیسه؟ کیسه؟

اون کسی که به گونه تو رنگ امید و بیم می ده
راه و روشتو می خونه، کیه کیه کیه؟
——————-
اون کی دهه تی جانا / مستی بهارانا
لسی خومارانا / کیسه؟ کیسه؟ کیسه؟

اون کسی که به جان تو مستی بهاران
بی حسی خماری رو میده کیه؟ کیه؟ کیه؟
———————–
جهانگیر سرتیپ پور

URL: https://www.youtube.com/watch?v=DUxClQlqcjU

 

Why Are We Attacking the Syrians Who Are Fighting ISIS?

 

undefined

Just when you thought our Syria policy could not get any worse, last week it did. The US military twice attacked Syrian government forces from a military base it illegally occupies inside Syria. According to the Pentagon, the attacks on Syrian government-backed forces were “defensive” because the Syrian fighters were approaching a US self-declared “de-confliction” zone inside Syria. The Syrian forces were pursuing ISIS in the area, but the US attacked anyway.

The US is training yet another rebel group fighting from that base, located near the border of Iraq at al-Tanf, and it claims that Syrian government forces pose a threat to the US military presence there. But the Pentagon has forgotten one thing: it has no authority to be in Syria in the first place! Neither the US Congress nor the UN Security Council has authorized a US military presence inside Syria.

So what gives the Trump Administration the right to set up military bases on foreign soil without the permission of that government? Why are we violating the sovereignty of Syria and attacking its military as they are fighting ISIS? Why does Washington claim that its primary mission in Syria is to defeat ISIS while taking military actions that benefit ISIS?

The Pentagon issued a statement saying its presence in Syria is necessary because the Syrian government is not strong enough to defeat ISIS on its own. But the “de-escalation zones” agreed upon by the Syrians, Russians, Iranians, and Turks have led to a reduction in fighting and a possible end to the six-year war. Even if true that the Syrian military is weakened, its weakness is due to six years of US-sponsored rebels fighting to overthrow it!

What is this really all about? Why does the US military occupy this base inside Syria? It’s partly about preventing the Syrians and Iraqis from working together to fight ISIS, but I think it’s mostly about Iran. If the Syrians and Iraqis join up to fight ISIS with the help of Iranian-allied Shia militia, the US believes it will strengthen Iran’s hand in the region. President Trump has recently returned from a trip to Saudi Arabia where he swore he would not allow that to happen.

But is this policy really in our interest, or are we just doing the bidding of our Middle East “allies,” who seem desperate for war with Iran? Saudi Arabia exports its radical form of Islam worldwide, including recently into moderate Asian Muslim countries like Indonesia. Iran does not. That is not to say that Iran is perfect, but does it make any sense to jump into the Sunni/Shia conflict on either side? The Syrians, along with their Russian and Iranian allies, are defeating ISIS and al-Qaeda. As candidate Trump said, what’s so bad about that?

We were told that if the Syrian government was allowed to liberate Aleppo from al-Qaeda, Assad would kill thousands who were trapped there. But the opposite has happened: life is returning to normal in Aleppo. The Christian minority there celebrated Easter for the first time in several years. They are rebuilding. Can’t we finally just leave the Syrians alone?

When you get to the point where your actions are actually helping ISIS, whether intended or not, perhaps it’s time to stop. It’s past time for the US to abandon its dangerous and counterproductive Syria policy and just bring the troops home.

 

http://ronpaulinstitute.org/archives/featured-articles/2017/june/12/why-are-we-attacking-the-syrians-who-are-fighting-isis/

Nicholas Wilson HSBC Saudi Arabia

Nicholas Wilson:

“One of the first things that happened was: her husband’s company – Global Capital – did a deal with HSBC in Hong Kong (business deal) and then she was in Saudi Arabia , in April of this year, selling arms for BAE Systems after doing another deal for HSBC – Saudi Arabia are doing a share sale of their national oil reserves – HSBC have got the job because Teresa May went there.
Saudi Arabia are the country responsible for I.S. and they support I.S. . We supply arms to Saudi Arabia through ….

Soft on crime , soft on the causes of crime… they want to abolish the Serious Fraud Office, which is independent, so that Amber Rudd can then be in charge of prosecutions through the National Crime Agency.”

URL https://www.youtube.com/watch?v=TEcMW6RmC_w

Spy Cables

https://en.wikipedia.org/wiki/Spy_Cables

http://www.aljazeera.com/investigations/documents.html

Specific revelations

 • The Israeli intelligence agency Mossad contradicted the Prime minister of Israel, Benjamin Netanyahu’s assertion that Iran was a year away from making a nuclear weapon. A report written by Mossad said that Iran was “not performing the activity necessary to produce weapons”.
 • The United States’s Central Intelligence Agency tried to contact Hamas even though they were banned from doing so.
 • The leader of the environmental group Greenpeace was targeted by South Korean intelligence agencies.
 • The President of the United States, Barack Obama “threatened” the Palestinian president to withdraw Palestine’s attempt for recognition at the United Nations.
 • South African intelligence spied on Russia over a controversial $100m joint satellite deal.[2]
 • South African and Ethiopian agencies accused Sudan of 2012 plot to kill African Union Commission‘s chairperson Nkosazana Dlamini-Zuma in Addis Ababa.[3]
 • South Africa accused Israel of using El Al Airlines as cover for its intelligence agencies.[4]
 • On June 28, 2012, a group claiming to be former Mossad agents threatened South Africa with cyber attack against country’s banking and financial sectors, if the government didn’t intervene with Boycott, Divestment and Sanctions campaign.[5]
 • On July 30, 2012 Mossad requested detailed information on Mohamed Morsi, who had just been elected the President of Egypt.[6]

Palestine papers

Ahram Online 

The Palestine Papers: 

The documents show that the Palestinian Authority made unprecedented compromises on Haram Al-Sharif;

ceded the right of six million Palestinian refugees to return home (agreeing to the return of a limited quota of 10,000);

offered to Israel the annexation of all settlements in East Jerusalem except Har Homa;

agreed to land swaps that gave up precious Palestinian territory to Israel;

supported Israel’s self-identification as a “Jewish state”;

cooperated with Israel against the Palestinian resistance, especially Hamas;

made efforts to help the Iranian opposition

(the minutes revealed that PA chairman Abbas convinced a Palestinian businessman to give Iranian opposition leader Hussein Mousavi $50m to fund his radio station); and

pursued negotiations for the sake of its political survival.

http://transparency.aljazeera.net/en/projects/thepalestinepapers/201218211130500198.html

http://english.ahram.org.eg/NewsContent/2/8/4961/World/Region/The-Palestine-Papers-Chronicles-of-a-death-foretol.aspx

https://en.wikipedia.org/wiki/Palestine_Papers

 

http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/tehranbureau/2011/01/leaked-docs-palestinian-hand-in-iran-politics-mud-flies-in-regime-fracas.html

https://www.theguardian.com/world/palestine-papers-documents/4902

https://www.theguardian.com/world/2011/jan/26/palestinian-distrust-iran-leaked-papers

 

 

درآمد نفتی سال 90 کجا خرج شد؟

بهتر بود آقای جهانگیری انتقادات خود به دولت احمدی‌نژاد را متوجه انحراف احتمالی در مصرف 20 میلیارد دلار بودجه سال 90 می‌کرد تا هم به جریان‌های معاند خوراک ندهد و هم از سوی محافل کارشناسی به نظرات غیرکارشناسی متهم نشود.

گروه اقتصادی مشرق – اخیرا اسحاق جهانگیری معاون اول دولت یازدهم، در اظهارنظری نسبت به نحوه مصرف 118 میلیارد دلار درآمد نفتی سال 1390 تشکیک کرده بود و از سویی دیگر نوبخت سخنگوی دولت پنج شنبه گذشته در همایش حزب اعتدال و توسعه ادعا کرده بود: «700 میلیارد دلار را خوردند».

جهانگیری با اشاره به درآمد نفتی حدود ۱۱۸ میلیارد دلاری دولت دهم در سال ۹۰ گفته است: این سوال مطرح می شود که پس این درآمدها در کجا هزینه شده است.

118 میلیارد دلار درآمد نفتی سال 90 کجا خرج شد؟

اظهارنظر جهانگیری با انعکاس گسترده در رسانه های حامی دولت یازدهم، نشریات زنجیره ای مواجه شد و این سخن جنجالی جهانگیری تنها 10 روز پس از آن بود که او مدعی شده بود بزرگ ترین فسادهای قرن در دولت گذشته اتفاق افتاد.

118 میلیارد دلار درآمد نفتی سال 90 کجا خرج شد؟

اظهارات جهانگیری با انتقادات زیادی مواجه شد. از جمله حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه‌قضاییه در این باره گفت: این موضوعی که آقای جهانگیری در خصوص تخلفات دولت نهم و دهم صحبت کردند باید بگویم بنده نیز در برخی رسانه‌ها این مطلب را خوانده‌ام ولی اینکه مقایسه با دوران پهلوی صورت گرفته است،حقیقتا خلاف واقع و بی انصافی است.

این امر بی انصافی بوده و طبیعتا اگر این موضوع مطرح شده باشد ذهن مردم را خراب می‌کند و مردم به حرف‌های دیگر اعتماد نمی‌کنند بنابراین باید صحبت‌ها متقن و رسیدگی‌شده باشد و به حق نزدیک باشد.

کاظم انبارلویی مسئول سیاسی حزب مؤتلفه نیز با اشاره به اظهارات اخیر برخی مقامات دولتی مبنی بر خروج بودجه‌های میلیاردی از کشور اظهار داشت: هر ادعایی باید مستند به اسناد باشد و کسی که چنین ادعایی می‌کند باید دلیل بیاورد و این ادعا مورد تأیید نهادهای نظارتی قرار بگیرد که تاکنون اینگونه نبوده است.

وی افزود: طبق ماده 151 قانون تجارت، بازرسی قانونی یعنی سازمان حسابرسی موظف است در بازرسی مالی از نهادهای عمومی و دولتی اگر متوجه تخلف یا جرمی شد آن را به دستگاه قضایی معرفی کند و دولت را نیز در جریان بگذارد چرا که آنها برای نظارت بر این موارد بودجه می‌گیرند پس چطور می‌شود که آنها ساکتند اما آقای جهانگیری و نوبخت از مفاسد خبر می‌دهند و کلی‌گویی می‌کنند.

انبارلویی با بیان اینکه آقای جهانگیری و نوبخت نه سند ارائه داده و نه گفته‌‌اند که این مفاسد کجا و چطور شکل گرفته است تصریح کرد: کشور حساب و کتاب دارد و اگر چنین تخلفی صورت گرفته باشد و بازرس مسئول آن را اظهار نکرده باشد مسئولیت قانونی دارد.

مسئول سیاسی حزب مؤتلفه در همین زمینه به برداشت غیرقانونی 4.1 میلیاردی از صندوق ارزی کشور که مورد ادعای مجلس بود و دولت نیز نهایتا آن را پذیرفت اشاره کرد و یادآور شد: حسابرس دیوان محاسبات اولین کسی بود که این تخلف را اعلام کرد و مجلس بر اساس نظر بازرس دیوان محاسبات این ادعا را مطرح کرد.

وی تأکید کرد: برای هر ریال در این کشور یک مأمور و پاسدار وجود دارد و همانگونه که حفظ امنیت ملی بر عهده سپاه و ارتش است، حفاظت از بیت‌المال مسلمین نیز بر عهده نهادهای مسئول از جمله دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور قرار دارد.

* بررسی آماری اظهارات جهانگیری

بهترین پاسخ به اظهارنظر جهانگیری درباره این که 118 میلیارد دلار درآمد نفتی سال 1390 کجا رفت، آمارهای رسمی است.

طبق گزارش های دیوان محاسبات، سازمان مدیریت، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و صندوق توسعه ملی، نحوه مصرف درصد بالایی از درآمد 118 میلیارد دلاری سال 1390 مشخص است.

مجموع این گزارش های رسمی نشان می دهد درآمدهای نفتی سال 1390 در چند بخش، مصرف شده است که به ترتیب به آنها اشاره می شود:

1- هزینه در بودجه سال 90

بر اساس گزارش عملکرد خزانه داری کل کشور (وزارت اقتصاد)، 44 درصد از درآمد نفتی سال 1390 صرف هزینه های بودجه ای شده است.

118 میلیارد دلار درآمد نفتی سال 90 کجا خرج شد؟

درآمد نفتی سال 1390 بالغ بر 118 میلیارد دلار بود. از آنجا که در سال 1390 بر اساس اعلام بانک مرکزی، نرخ رسمی دلار به طور متوسط حدود 1096 تومان بود، معادل ریالی درآمد سال 1390 حدود 129 هزار میلیارد تومان می شود.

همانطور که از مخارج بودجه سال 1390 مشخص است، حدود 57 هزار میلیارد تومان (معادل ارزی 52 میلیارد دلار) از درآمدهای بودجه ای دولت از محل درآمد نفت تامین شده است. بنابراین معادل ریالی رقم باقی مانده از درآمد نفتی سال 1390 یعنی 72 هزار میلیارد تومان (معادل 65 میلیارد دلار)  وارد بودجه نشده است که البته محل مصرف آن طبق قانون بودجه سال 1390 مشخص شده بود.

2- سهم پروژه های توسعه ای وزارت نفت

بر اساس قانون بودجه سال 1390، 14.5 درصد از کل درآمد صادرات نفتی برای اجرای پروژه های توسعه ای در اختیار وزارت نفت قرار گرفته است. بانک مرکزی موظف است در مقاطع زمانی مشخص، از درآمد نفتی حاصله و پیش از واریز سهم بودجه‌ای دولت، 14.5 درصد سهم پروژه های توسعه ای نفت را برداشت کند و به حساب وزارت نفت واریز کند. 14.5 درصد درآمد 118 میلیارد دلاری سال 90 حدود 17 میلیارد دلار می شود که به وزارت نفت اختصاص یافته است.

3- سهم صندوق توسعه ملی

همچنین 20 درصد کل درآمد نفتی سال 1390 نیز سهم صندوق توسعه ملی بوده است که  حدود 23.6 میلیارد دلار می شود. از آنجا که صندوق توسعه ملی در تیرماه سال 1390 تاسیس شد و طبق گزارش عملکرد منتشرشده، موجودی این صندوق تا پایان سال 1390، بیش از 34.8 میلیارد دلار بوده، بنابراین می توان اینطور نتیجه گرفت که دولت در آن سال، سهم مصوب صندوق توسعه ملی را به حساب آن واریز کرده بود.

118 میلیارد دلار درآمد نفتی سال 90 کجا خرج شد؟

ضمن آن که هیئت نظارت صندوق که از هر سه قوه هستند، هیچ گاه گزارشی درباره عدم واریز سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفتی سال 1390 ارائه نکرد که این مسئله نیز مؤید واریز کامل سهم صندوق در آن سال است.

4- مصارف بند 2 بودجه 90

همچنین طبق بند 2 قانون بودجه 1390، (که یک نوع متمم بودجه ای و بدعت در بودجه نویسی بود) دولت موظف شد پس از کسر 14.5 درصد سهم وزارت نفت، 20 درصد صندوق توسعه ملی و 53 میلیارد دلار سهم بودجه ای دولت، مازاد درآمد نفت را بدین ترتیب مصرف کند:

3 میلیارد دلار برای تقویت بنیه دفاعی

3 میلیارد دلار برای بخش سلامت

 100 میلیون دلار برای احداث و بازسازی عتبات عالیات

 250 میلیون دلار برای خرید هواپیما

یک میلیارد دلار برای مهار آبهای مرزی و مهار ریزگردها و احیاء دریاچه ها و تالاب های کشور

یک میلیارددلار بابت یارانه سود تسهیلات و جوایز صادراتی و افزایش سرمایه بانکهای دولتی

یک میلیارد دلار بابت صندوق بیمه محصولات کشاورزی

یک میلیارد دلار بابت صندوق نوآوری و شکوفایی

500 میلیون دلار بابت تضمینهای ماده 62 قانون محاسبات عمومی

62 میلیون دلار بابت ساماندهی پره های صیادی

200 میلیون دلار بابت بازپرداخت تعهدات ارزی

500 میلیون دلار برای آب رسانی به روستاها

مجموع این ارقام حدود 11.6 میلیارد دلار می شود.

4- سهم حساب ذخیره ارزی

طبق قانون بودجه سال 1390، مازاد درآمدهای نفتی بر مجموع مصارف بالا، باید به حساب ذخیره ارزی واریز می شد.

در مجموع کل مصارف مذکور (از سهم دولت و وزارت نفت تا موارد مصرفی بند 2 قانون بودجه 1390 به غیر از سهم حساب ذخیره ارزی) به طور تقریبی حدود 104 میلیارد دلار بوده است.

5- پرداخت بدهی های خارجی

بر اساس گزارش بانک مرکزی، دولت در سال 1390 بالغ بر 5.5 میلیارد دلار از بدهی های خارجی کشور را نیز تسویه کرد که این رقم لاجرم  از درآمدهای ارزی کشور تامین شده است.

* محل خرج 83 درصد 118 میلیارد دلار کاملا مشخص است

به استناد گزارش‌های رسمی وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، سازمان مدیریت و صندوق توسعه ملی، در سال 1390 بخشی از از 118 میلیارد دلار درآمد نفتی حاصله، صرف این موارد شده است:  مصرف 52 میلیارد دلاری در بودجه، سهم 17 میلیارد دلاری پروژه‌های توسعه‌ای نفت، سهم 23.6 میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی و بازپرداخت 5.5 میلیارد دلاری بدهی های خارجی کشور.

مجموع این مصارف، 98 میلیارد دلار معادل 83 درصد می‌شود. می‌ماند 20 میلیارد دلار که 11.6 میلیارد دلار بایستی طبق فهرست بند 2 قانون بودجه 1390 مصرف می‌شد و حدود 8 میلیارد دلار نیز به حساب ذخیره ارزی واریز می‌شد. هرچند تاکنون گزارش تفریغ بودجه 1390 به طور رسمی منتشر نشده،‌اما گزارش‌های غیررسمی که در گذشته منتشر شده از بروز تخلف در این بخش‌ها حکایت دارد.

بنابراین، با ارفاق می‌توان گفت اسحاق جهانگیری به جای آن که در نحوه مصرف کل 118 میلیارد دلار درآمد نفتی سال 90 ابراز تشکیک می‌کرد، بهتر بود انتقادات خود نسبت به دولت احمدی‌نژاد را متوجه انحراف احتمالی در مصرف 20 میلیارد دلار مذکور، می‌کرد تا هم به جریان‌های ضدانقلاب خوراک ندهد و هم از سوی محافل کارشناسی به ارائه نظرات غیرکارشناسی متهم نشود.

ضمنا لازم به یادآوری است که این گزارش با هدف تطهیر دولت‌های نهم و دهم از تخلفات مکرر بودجه‌ای و سایر تخلفات نگاشته نشد، بلکه صرفا تذکری است به دولتمردان فعلی تا در نقد دولت سابق، به افراط نیفتند.

بدون شک تخلفات محرز دولت‌های نهم و دهم در قوانین بودجه که در گزارش‌های تفریغ بودجه به تفصیل آمده، قابل اغماض نیست اما نمی‌توان غیرمنصفانه اقدام به اغراق‌های نادرست نسبت به آن تخلفات کرد و جا دارد نهادهای نظارتی رسیدگی سریع و قاطع در رابطه با نشر اکاذیب توسط مسئولان دولتی را در برنامه خود قرار دهند.

118 میلیارد دلار درآمد نفتی سال 90 کجا خرج شد؟

 

 

ommission Notice:

GUIDELINES
on the eligibility of Israeli entities and their activities in the territories occupied by Israel since June 1967 for grants, prizes and financial instruments funded by the EU from 2014 onwards.

Section A. GENERAL ISSUES

1. These guidelines set out the conditions under which the Commission will implement key requirements for the award of EU support to Israeli entities or to their activities in the territories occupied by Israel since June 1967. Their aim is to ensure the respect of EU positions and commitments in conformity with international law on the non-recognition by the EU of Israel’s sovereignty over the territories occupied by Israel since June 1967. These guidelines are without prejudice to other requirements established by EU legislation.

2. The territories occupied by Israel since June 1967 comprise the Golan Heights, the Gaza Strip and the West Bank, including East Jerusalem.

3. The EU does not recognise Israel’s sovereignty over any of the territories referred to in point 2 and does not consider them to be part of Israel’s territory, irrespective of their legal status under domestic Israeli law. The EU has made it clear that it will not recognise any changes to pre-1967 borders, other than those agreed by the parties to the Middle East Peace Process (MEPP). The EU’s Foreign Affairs Council has underlined the importance of limiting the application of agreements with Israel to the territory of Israel as recognised by the EU.

4. These guidelines do not cover EU support in the form of grants, prizes or financial instruments awarded to Palestinian entities or to their activities in the territories referred to in point 2, nor any eligibility conditions set up for this purpose. In particular, they do not
cover any agreements between the EU, on the one hand, and the Palestinian Liberation Organisation or the Palestinian Authority, on the other hand.

Section B. SCOPE OF APPLICATION

5. These guidelines apply to EU support in the form of grants, prizes or financial instruments within the meaning of Titles VI, VII and VIII of the Financial Regulation which may be awarded to Israeli entities or to their activities in the territories occupied by Israel since June
1967. Their application is without prejudice to specific eligibility conditions which may be laid down in the relevant basic act.

6. These guidelines apply:

(a) for grants – to all applicants and beneficiaries, irrespective of their role (sole beneficiary, coordinator or co-beneficiary). This includes entities participating in the action on a no-cost basis and affiliated entities within the meaning of Article 122(2) of the Financial Regulation. This does not include contractors or sub-contractors selected by grant
beneficiaries in conformity with procurement rules. As regards third parties referred to in Article 137 of the Financial Regulation, in the cases where the costs of financial support to such third parties are eligible under a call for proposals the authorising officer responsible
may, where appropriate, specify in the call for proposals and in the grant agreements or decisions that the eligibility criteria set out in these guidelines also apply to the persons that may receive financial support by the beneficiaries.

(b) for prizes – to all participants and winners in contests;

(c) for financial instruments – to dedicated investment vehicles, financial intermediaries and sub-intermediaries and to final recipients.

7. These guidelines apply to grants, prizes and financial instruments managed, as the case may be, by the Commission, by executive agencies (direct management) or by bodies entrusted with budget implementation tasks in accordance with Article 58(1)(c) of the Financial Regulation (indirect management).

8. These guidelines apply to grants, prizes and financial instruments funded from appropriations of the 2014 financial year and subsequent years and authorised by financing decisions adopted after the adoption of the guidelines.

Section C. CONDITIONS OF ELIGIBILITY OF ISRAELI ENTITIES

9. As regards the place of establishment of Israeli entities:

(a) In the case of grants and prizes, only Israeli entities having their place of establishment within Israel’s pre-1967 borders will be considered eligible.

(b) In the case of financial instruments, only Israeli entities having their place of establishment within Israel’s pre-1967 borders will be considered eligible as final recipients.

10. The place of establishment is understood to be the legal address where the entity is registered, as confirmed by a precise postal address corresponding to a concrete physical location. The use of a post office box is not allowed.

11. The requirements set out in section C:

(a) apply to the following types of legal persons: Israeli regional or local authorities and other public bodies, public or private companies or corporations and other private legal persons, including non-governmental not-for-profit organisations;

(b) do not apply to Israeli public authorities at national level (ministries and government agencies or authorities);

(c) do not apply to natural persons.

Section D. CONDITIONS OF ELIGIBILITY OF ACTIVITIES IN THE
TERRITORIES OCCUPIED BY ISRAEL

12. As regards the activities/operations of Israeli entities:

(a) In the case of grants and prizes, the activities of Israeli entities carried out in the framework of EU-funded grants and prizes will be considered eligible if they do not take place in the territories referred to in point 2, either partially or entirely.

 

(b) In the case of financial instruments, Israeli entities will be considered eligible as final recipients if they do not operate in the territories referred to in point 2, either in the framework of EU-funded financial instruments or otherwise.

13. Any activity or part thereof included in an application for an EU grant or prize which does not meet the requirements set out in point 12(a) will be considered as ineligible and will not be considered as part of the application for the purpose of its further evaluation.

14. The requirements set out in section D:

(a) apply to activities under point 12 carried out by the following types of legal persons: Israeli regional or local authorities and other public bodies, public or private companies or corporations and other private legal persons, including non-governmental not-for-profit
organisations;

(b) apply also to activities under point 12 carried out by Israeli public authorities at national level (ministries and government agencies or authorities);

(c) do not apply to activities under point 12 carried out by natural persons.

15. Notwithstanding points 12-14 above, the requirements set out in section D do not apply to activities which, although carried out in the territories referred to in point 2, aim at benefiting protected persons under the terms of international humanitarian law who live in these territories and/or at promoting the Middle East peace process in line with EU policy.

Section E. IMPLEMENTATION ARRANGEMENTS

16. Each Israeli entity referred to in points 11(a)&(b) and 14(a)&(b), which applies for an EU grant, prize or financial instrument, shall submit a declaration on honour as follows:
(a) In the case of grants and prizes, the declaration will state that the application of the Israeli entity is in accordance with the requirements under points 9(a) and 12(a) of these guidelines, while also taking into account the applicability of point 15 thereof. For grants,
this declaration will be drafted in accordance with Article 131(3) of the Financial Regulation.

(b) In the case of financial instruments, the declaration will state that the application of the Israeli entity as a final recipient is in accordance with the requirements under points 9(b) and 12(b) of these guidelines.

17. The declarations under point 16 are without prejudice to any other supporting documents required in the calls for proposals, rules of contests or calls for the selection of financial intermediaries or dedicated investment vehicles. They will be included in the package of
application documents for each concerned call for proposals, rules of contests and call for the selection of financial intermediaries or dedicated investment vehicles. Their text will be adapted to the requirements relevant for each EU grant, prize or financial instrument.

18. The submission of a declaration under point 16 that contains incorrect information may be considered as a case of misrepresentation or a serious irregularity and may lead:

(a) for grants – to the measures set out in Article 131(5) and 135 of the Financial Regulation,

(b) for prizes – to the measures set out in Article 212(1)(viii) of the Rules of Application of the Financial Regulation10 and,

(c) for financial instruments – to the measures set out in Article 221(3) of the Rules of Application of the Financial Regulation.

19. The Commission will implement these guidelines in their entirety, and in a clear and accessible manner. It will notably announce the eligibility conditions set out in Sections C and D in the work programmes11 and/or financing decisions, calls for proposals, rules of
contests and calls for the selection of financial intermediaries or dedicated investment vehicles.

20. The Commission will ensure that the work programmes and calls for proposals, rules of contests and calls for the selection of financial intermediaries or dedicated investment vehicles published by the bodies entrusted with budget implementation tasks under indirect
management contain the eligibility conditions set out in Sections C and D.

21. In order to clearly articulate EU commitments under international law, taking into account relevant EU policies and positions, the Commission will also endeavour to have the content of these guidelines reflected in international agreements or protocols thereto or Memoranda of Understanding with Israeli counterparts or with other parties.

22. The award of EU support to Israeli entities or to their activities in the form of grants, prizes or financial instruments requires engagement with Israeli entities referred to in points 11 and 14, for example, by organising meetings, visits or events. Such engagement will not take place in the territories referred to in point 2, unless it is related to the activities referred to in point 15.

A pope to remember

URL: https://www.youtube.com/watch?v=j01E79451ew

Pope Francis compares refugee camps to concentration camps – Daily Mail

ROME (CNS) — The Christian church today needs believers who witness each day to the power of God’s love, but it also needs the heroic witness of those who stand up to hatred even when it means giving up their lives, Pope Francis said.

At Rome’s Basilica of St. Bartholomew, a shrine to modern martyrs, Pope Francis presided over an evening prayer service April 22, honoring Christians killed under Nazism, communism, dictatorships and terrorism.

“These teach us that with the force of love and with meekness one can fight arrogance, violence and war, and that with patience peace is possible,” the pope said in his homily in the small basilica on Rome’s Tiber Island.

Departing from his prepared text, Pope Francis said he wanted to add to the martyrs remembered at St. Bartholomew by including “a woman — I don’t know her name — but she watches from heaven.”

The pope said he’d met the woman’s husband, a Muslim, in Lesbos, Greece, when he visited a refugee camp there in 2016. The man told the pope that one day, terrorists came to their home. They saw his wife’s crucifix and ordered her to throw it on the ground. She refused and they slit her throat.

“I don’t know if that man is still at Lesbos or if he has been able to leave that ‘concentration camp,'” the pope said, explaining that despite the good will of local communities many refugee camps are overcrowded and are little more than prisons “because it seems international agreements are more important than human rights.”

But, getting back to the story of the Muslim man who watched his wife be murdered, the pope said, “Now it’s that man, a Muslim, who carries this cross of pain.”

 

 

 

http://www.catholicnews.com/services/englishnews/2017/pope-pays-tribute-to-modern-martyrs-calls-for-witnesses-of-gods-love.cfm

Why do we still have Nuclear Weapons

Pope sends message to UN conference on nuclear weapons

Pope Francis (file photo). On Tuesday, Pope Francis sent a message to the "United Nations Conference to Negotiate a Legally Binding Instrument to Prohibit Nuclear Weapons, Leading Towards their Total Elimination."
 - RV

Pope Francis (file photo). On Tuesday, Pope Francis sent a message to the “United Nations Conference to Negotiate a Legally Binding Instrument to Prohibit Nuclear Weapons, Leading Towards their Total Elimination.” – RV

28/03/2017 11:15
 

(Vatican Radio) Pope Francis has sent a message to the “United Nations Conference to Negotiate a Legally Binding Instrument to Prohibit Nuclear Weapons, Leading Towards their Total Elimination,” the first part of which is taking place in New York from 27-31 March. The message was read by Msgr Antoine Camilleri, Under-Secretary for Relations with States, and Head of the Delegation of the Holy See to the meeting.

Below, please find the full text of Pope Francis’ Message:

 

To Her Excellency Elayne Whyte Gómez
President of the
United Nations Conference
to Negotiate a Legally Binding Instrument
to Prohibit Nuclear Weapons,
Leading Towards their Total Elimination

I extend cordial greetings to you, Madam President, and to all the representatives of the various nations and international organizations, and of civil society participating in this Conference.  I wish to encourage you to work with determination in order to promote the conditions necessary for a world without nuclear weapons.

On 25 September 2015, before the General Assembly of the United Nations, I emphasized what the Preamble and first Article of the United Nations Charter indicate as the foundations of the international juridical framework: peace, the pacific solution of disputes and the development of friendly relations between nations.  An ethics and a law based on the threat of mutual destruction – and possibly the destruction of all mankind – are contradictory to the very spirit of the United Nations.  We must therefore commit ourselves to a world without nuclear weapons, by fully implementing the Non-Proliferation Treaty, both in letter and spirit (cf. Address to the General Assembly of the United Nations, 25 September 2015).

But why give ourselves this demanding and forward-looking goal in the present international context characterized by an unstable climate of conflict, which is both cause and indication of the difficulties encountered in advancing and strengthening the process of nuclear disarmament and nuclear non-proliferation? 

If we take into consideration the principal threats to peace and security with their many dimensions in this multipolar world of the twenty-first century as, for example, terrorism, asymmetrical conflicts, cybersecurity, environmental problems, poverty, not a few doubts arise regarding the inadequacy of nuclear deterrence as an effective response to such challenges.  These concerns are even greater when we consider the catastrophic humanitarian and environmental consequences that would follow from any use of nuclear weapons, with devastating, indiscriminate and uncontainable effects, over time and space.  Similar cause for concern arises when examining the waste of resources spent on nuclear issues for military purposes, which could instead be used for worthy priorities like the promotion of peace and integral human development, as well as the fight against poverty, and the implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development.

We need also to ask ourselves how sustainable is a stability based on fear, when it actually increases fear and undermines relationships of trust between peoples.           

International peace and stability cannot be based on a false sense of security, on the threat of mutual destruction or total annihilation, or on simply maintaining a balance of power.  Peace must be built on justice, on integral human development, on respect for fundamental human rights, on the protection of creation, on the participation of all in public life, on trust between peoples, on the support of peaceful institutions, on access to education and health, on dialogue and solidarity.  From this perspective, we need to go beyond nuclear deterrence: the international community is called upon to adopt forward-looking strategies to promote the goal of peace and stability and to avoid short-sighted approaches to the problems surrounding national and international security.

In this context, the ultimate goal of the total elimination of nuclear weapons becomes both a challenge and a moral and humanitarian imperative.  A concrete approach should promote a reflection on an ethics of peace and multilateral and cooperative security that goes beyond the fear and isolationism that prevail in many debates today.  Achieving a world without nuclear weapons involves a long-term process, based on the awareness that “everything is connected” within the perspective of an integral ecology (cf. Laudato Si’, 117, 138).  The common destiny of mankind demands the pragmatic strengthening of dialogue and the building and consolidating of mechanisms of trust and cooperation, capable of creating the conditions for a world without nuclear weapons.

Growing interdependence and globalization mean that any response to the threat of nuclear weapons should be collective and concerted, based on mutual trust.  This trust can be built only through dialogue that is truly directed to the common good and not to the protection of veiled or particular interests; such dialogue, as far as possible, should include all: nuclear states, countries which do not possess nuclear weapons, the military and private sectors, religious communities, civil societies, and international organizations.  And in this endeavour we must avoid those forms of mutual recrimination and polarization which hinder dialogue rather than encourage it.  Humanity has the ability to work together in building up our common home; we have the freedom, intelligence and capacity to lead and direct technology, to place limits on our power, and to put all this at the service of another type of progress: one that is more human, social and integral (cf. ibid., 13, 78, 112; Message for the 22nd Meeting of the Conference of Parties to the United Nations Framework Agreement on Climate Change (COP22), 10 November 2016).

This Conference intends to negotiate a Treaty inspired by ethical and moral arguments.  It is an exercise in hope and it is my wish that it may also constitute a decisive step along the road towards a world without nuclear weapons.  Although this is a significantly complex and long-term goal, it is not beyond our reach.

Madam President, I sincerely wish that the efforts of this Conference may be fruitful and provide an effective contribution to advancing an ethic of peace and of multilateral and cooperative security, which humanity very much needs today.  Upon all those gathered at this important meeting, and upon the citizens of the countries you represent, I invoke the blessings of the Almighty.

                                                                                                            FRANCIS

From the Vatican, 23 March 2017

President Heydar Aliyev appointed his wife as first vice president

Aliyev’s critics say the September referendum – which also extended the presidential term from five to seven years — effectively guaranteed a dynastic rule.

In 2003, Aliyev succeeded his father, who had ruled Azerbaijan first as head of the Communist Party and then as a post-Soviet president for the greater part of three decades.

Aliyev has firmly allied the energy-rich Shiite Muslim nation with the West, helping secure his country’s energy and security interests and offset Russia’s influence in the strategic Caspian Sea region.

http://nypost.com/2017/02/21/azerbaijans-leader-names-his-wife-as-first-vice-president/

Oh Darling,

Throughout history,

oceans of blood have been shed in your name.

 

Allover this planet,

we have been dreaming the warmth of your stay,

but it never came.

 

If we trust again,

with our deplorable friends,

in the brown path of war,

it will be a shame.

 

Oh Peace,

our sacrificed darling,

the silent victim of our negligence,

shall we not do the same?

 

Amir H. Ghaseminejad

January 9, 2017

peace

 

US Peace Council Representatives on Syria

Speakers:
H.E. Bashar Ja’afari, Permanent Representative of the Syrian Arab Republic
Alfred Marder, President of the US Peace Council
Mary Compton, Member of the Executive Board of the US Peace Council
Henry Lowendorf, Member of the Executive Board of the US Peace Council, Head of the Syria Delegation
Joe Jamison, Member of the Executive Board of the US Peace Council, Member of the Syria Delegation
Madelyn Hoffman, Executive Director of New Jersey Peace Action, Member of the Syria Delegation
Donna Nassor, Professor and Lawyer also part of US Peace Council

 

The fate of the coup

“Some people give us advice. They say they are worried.

Mind your own business! Look at your own actions, “

Not one senior Western politicians have visited since the failed military coup two weeks ago, Turkey, to express his sympathy. And then they say ‘Erdogan has become so angry,’

“These countries and leaders who do not worry about the Turkish democracy, the lives of our people and their future, while they are concerned about the fate of the coup, can not be our friends.

Recep Tayyip Erdoğan

2016-07-30

https://www.theguardian.com/world/2016/jul/29/turkey-drops-cases-of-insult-against-president-in-coup-aftermath

https://www.washingtonpost.com/world/middle_east/21-journalists-appear-in-court-in-turkey/2016/07/29/c044cd2c-5569-11e6-b652-315ae5d4d4dd_story.html

Pope Francis: The world is at war, a piecemeal war, for natural resources and domination of peoples.

“The word that is being repeated often is insecurity, but the real word is war,” “Let’s recognize it. The world is in a state of war in bits and pieces,”

“The world is at war, a piecemeal war. There was the 1914 war with its methods, then the 1939-45 one and now this one.”

“It is not very organic (structured) but it is organized, it is war.  This saintly priest, killed right at the moment when he was offering prayers for peace.  He is one (victim), but how many Christians, how many innocent people, how many children… Let’s think about Nigeria, for example.  We say, well, that is Africa!  It’s war.  We’re not frightened to tell the truth, the world is at war because it has lost (sight) of peace.”

“to clarify”
“Not a war of religion.
There is a war of interests.
There is a war for money.
There is a war for natural resources.
There is a war for domination of peoples.
This is the war,”
“All religions want peace. Others want war. Do you understand?”

 

URL:https://www.youtube.com/watch?v=79ymovUDJwk

 

http://en.radiovaticana.va/news/2016/07/27/pope_world_is_at_war_but_it%E2%80%99s_not_a_war_of_religions/1247178

Pope Francis on industry of death

“This is serious. Some powerful people make their living with the production of arms and sell them to one country for them to use against another country … It’s the industry of death, the greed that harms us all, the desire to have more money.”

“The economic system orbits around money and not men, women. …

“So war is waged in order to defend money.

This is why some people don’t want peace: They make more money from war, although wars make money but lose lives, health, education.”

“A war can be justified, so to speak, with many, many reasons, but when all the world is as it is today, at war — piecemeal though that war may be — a little here, a little there and everywhere, there is no justification. And God weeps. Jesus weeps.”

http://www.independent.co.uk/voices/is-the-government-providing-cover-for-our-arms-sales-to-saudi-arabia-a6850456.html

 

Pope Francis: it is our duty to stop the arms trade

“Being at the service of dialogue and peace also means being truly determined to minimize and, in the long term, to end the many armed conflicts throughout our world.

Here we have to ask ourselves: Why are deadly weapons being sold to those who plan to inflict untold suffering on individuals and society?

Sadly, the answer, as we all know, is simply for money: money that is drenched in blood, often innocent blood. In the face of this shameful and culpable silence, it is our duty to confront the problem and to stop the arms trade.

Thursday, 24 September 2015

 

Ref:     https://www.youtube.com/watch?v=vEYMHm-5ELc

 

How Labour MPs voted on Trident

The final House of Commons vote was 472 votes to 117 in favour of renewing the nuclear programme.

Here is how the Labour MPs divided:
Aye

Heidi Alexander
Rushanara Ali
Rosena Allin-Khan
Ian Austin
Adrian Bailey
Kevin Barron
Margaret Beckett
Hilary Benn
Luciana Berger
Clive Betts
Tom Blenkinsop
Ben Bradshaw
Kevin Brennan
Chris Bryant
Andy Burnham
Liam Byrne
Alan Campbell
Jenny Chapman
Vernon Coaker
Ann Coffey
Julie Cooper
Rosie Cooper
Yvette Cooper
Neil Coyle
Mary Creagh
Stella Creasy
Jim Cunningham
Nic Dakin
Simon Danczuk
Wayne David
Geraint Davies
Gloria de Piero
Stephen Doughty
Jim Dowd
Peter Dowd
Jack Dromey
Michael Dugher
Angela Eagle
Maria Eagle
Julie Elliott
Louise Ellman
Bill Esterson
Paul Farrelly
Frank Field
Jim Fitzpatrick
Robert Flello
Colleen Fletcher
Caroline Flint
Yvonne Fovargue
Gill Furniss
Mike Gapes
Pat Glass
Mary Glindon
Kate Green
Andrew Gwynne
David Hanson
Harriet Harman
Helen Hayes
Sue Hayman
John Healey
Stephen Hepburn
Meg Hillier
Margaret Hodge
George Howarth
Tristram Hunt
Dan Jarvis
Alan Johnson
Diana Johnson
Gerald Jones
Graham Jones
Helen Jones
Kevan Jones
Susan Elan Jones
Mike Kane
Liz Kendall
Stephen Kinnock
Peter Kyle
Chris Leslie
Emma Lewell-Buck
Ian C Lucas
Holly Lynch
Justin Madders
Khalid Mahmood
Shabana Mahmood
Seema Malhotra
John Mann
Rob Marris
Christian Matheson
Steve McCabe
Kerry McCarthy
Siobhain McDonagh
Pat McFadden
Conor McGinn
Alison McGovern
Liz McInnes
Catherine McKinnell
Ed Miliband
Madeleine Moon
Jessica Morden
Melanie Onn
Chi Onwurah
Albert Owen
Matthew Pennycook
Toby Perkins
Jess Phillips
Bridget Phillipson
Lucy Powell
Jamie Reed
Steve Reed
Christina Rees
Rachel Reeves
Jonathan Reynolds
Geoffrey Robinson
Joan Ryan
Virendra Sharma
Barry Sheerman
Paula Sherriff
Gavin Shuker
Andy Slaughter
Ruth Smeeth
Angela Smith
Nick Smith
Owen Smith
Karin Smyth
John Spellar
Keir Starmer
Wes Streeting
Gisela Stuart
Mark Tami
Gareth Thomas
Nick Thomas-Symonds
Stephen Timms
Anna Turley
Karl Turner
Stephen Twigg
Valerie Vaz
Tom Watson
Phil Wilson
Rosie Winterton
John Woodcock
Iain Wright

 

No

Diane Abbott
Graham Allen
Paul Blomfield
Nicholas Brown
Richard Burden
Richard Burgon
Dawn Butler
Ruth Cadbury
Ronnie Campbell
Sarah Champion
Ann Clwyd
Jeremy Corbyn
John Cryer
Paul Flynn
Vicky Foxcroft
Roger Godsiff
Helen Goodman
Margaret Greenwood
Nia Griffith
Louise Haigh
Fabian Hamilton
Carolyn Harris
Kate Hoey
Kelvin Hopkins
Imran Hussain
David Lammy
Rebecca Long Bailey
Rachael Maskell
John McDonnell
Alan Meale
Ian Murray
Lisa Nandy
Kate Osamor
Stephen Pound
Angela Rayner
Marie Rimmer
Naz Shah
Tulip Siddiq
Dennis Skinner
Andrew Smith
Jeff Smith
Jo Stevens
Graham Stringer
Jon Trickett
Keith Vaz
Catherine West
Daniel Zeichner
Abstained

Rupa Huq

 

Absent

Debbie Abrahams
David Anderson
Jonathan Ashworth
Roberta Blackman-Woods
Lyn Brown
Karen Buck
David Crausby
Jon Cruddas

 

 

http://www.newstatesman.com/politics/staggers/2016/07/how-labour-mps-voted-trident

Eagle

Águila calva.jpg
Eagle
By Persian poet: Nasir Khusraw (1004-1088AD)
Translated by Amir H. Ghaseminejad (c)  2016
 
روزي ز سـر سنـگ عقــابي به هـوا خاست
وز بهر طمع  بـال وپر خویش بـيــاراست
One day an eagle rose to the sky from the top of the boulder.
Motivated by greed, he groomed his feathers.
بـر راسـتـي بـال نـظــر كـرد و چنـيـن گفـت
امــروز هــمه روي زميـن زيـر پـر مـــاسـت
Looking at his rightly arranged feathers, he said,
“Today the whole face of the earth is under my wings.”
بـــر اوج چـــو پــرواز كـنــــم از نـظــر تـيــز
مـي بـيـنــم اگـر ذرّه اي انـدر تـه دريـاست
When I fly at the highest point,
I can see a mere particle at the bottom of the sea;
because of the power of my eyesight.
گر بر سر خاشاک یکی پشه بجنبد
جنبیدن ان پشه عیان در نظر ماست
If a fly wriggles on shavings
Its movements would be clearly seen by my eyes.
بسیار منی کرد و ز تقدیر نترسید
بنگر که ازین چرخ جفا پیشه چه برخاست
Bragged and boasted a lot, and had no fear of holly ordinance.
See, what the cruel spinning wheel dealt out:
ناگه ز کمین گاه یکی سخت کمانی
تیری زقضا و قدرانداخت براوراست
Suddenly, as fate and decree had it,
one strong bowman struck an arrow from an ambush
straight at him.
بربال عقاب آمد آن تیرجگرسوز
وزابرمراورا بسوی خاک فروکاست
The liver-burning arrow landed on the eagle’s wing.
Causing his descent from the cloud to earth.
گفتا عجبست این که زچوبست و زآهن
این تیزی وتندی وپریدنش کجا خاست
He said, “That is a wonder, it’s made of iron and wood,
from where does it get its sharpness, swiftness, and flight?”
چون نیک نظرکردوپرخویش درآن دید
گفتا زکه نالیم که ازماست که برماست
When he looked carefully, he saw his own feather on it, and said:
“About whom can I complain? What came at me, is from me!”
حجت تو منی را زسر خویش بدر کن
بنگر به عقابی که منی کرد و چه ها خاست
The moral is: banish narcissism, or egotism, from your mind
look at the eagle who was arrogant, and what happened.

 

The alchemist

You want something?

To find it you must move toward where you think it might be found.

Even thought it may be right in your neighborhood, you won’t be able to find it except if you start moving.

 

نشد

نشد با شاخه هام بغل کنم تورو
نشد نشد نشد برو برو برو

اراده داشتم بدون کاشتن
که عادتت بدم به ریشه داشتن
که عادت بدم یه گوشه بند شی
به مبتلا شدن علاقه مند شی
نشد که از دلم جدا کنم تورو
نشد نشد گلم برو برو برو
نشد که بی دهن صدا کنم تورو
تمام حرف من برو برو برو

قدیما هر گلی شناسنامه داشت
تموم میشد و بازم ادامه داشت
تو شیشه گلاب تو شعر شاعرا
تو گل فروشی ها تو جیب عابرا
همون کسا که از تو باغچه چیدنت
توی خیالشون ادامه میدنت
نشد که از دلم جدا کنم تورو
نشد نشد گلم برو برو برو
نشد که بی دهن صدا کنم تورو
تمام حرف من برو برو برو
تو داری از خودت فرار میکنی
داری با ریشه هات چیکار میکنی
برو برو ولی به رسم یادگار
شناسنامه ات رو تو خونه جا بذار
برو برو ولی به رسم یادگار
شناسنامه ات رو تو خونه جا بذار
برو… به رسم یادگار
شناسنامه ات رو تو خونه جا بذار

=============================================================

آهنگ: بدیعی

شعر: ترقی

بیات اصفهان

خواننده: غزال شاکری

اگرچه عمری ای سیه موچون موی تو آشفته ام
درون سینه قصه این آشفتگی بنهفته ام
زشرم عشق اگر به ره ببینمت
ندانم
چگونه ازبرابرتوبگذرم من
نمیدهد دلم رضا که بگذرم زعشقت
نه طاقتی که بررخ توبنگرم من
……
اگرچه عمری ای سیه مو چون موی تو آشفته ام
درون سینه قصه این آشفتگی بنهفته ام
دل را به مهرت وعده دادم
دیدم دیوانه ترشد
گفتم حدیث آشنایی
دیدم بیگانه ترشد
بادل نگویم دیگراین افسانه هارا
باورندارد قصه مهرووفارا
مگرتوازبرای دل قصه وفابگویی
به قصه شد چوآشنا غصه مرا بگویی

Led Light Bulbs

E27 regular base

E14 Candle European

 • 40 W Incandescent; 450 lumens; 4-5W LED
 • 60 W Incandescent; 800 lumens; 7-12W LED
 • 75 W Incandescent; 1100 lumens; 10-19W LED
 • 100 W Incandescent; 1600 lumens; 18-24W LED
 • 150W Incandescent; 2200 lumens; 25-30W LED.

http://www.topbulb.com/color-temperature

Good English Fonts

Folder

 

StoneInformalStd-Medium.otf

Stone Informal Standard Medium

 

 

 

Vijaya

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

Comic sans ms

Mv boli

segao

Berlin sans Boat

Bradely

Brush

Blackadder

Buxton

Century Gothic

 

 

EdwardanAn   Lidea

 

Cmmi10 An   Lidea

Cmmi10 An   Lidea

Euclid fraktur An   Lidea

Cmmi10 An   Lidea

 

Freestyle An   Lidea

French script An   Lidea

Gill sans An   Lidea

Harlow solid An   Lidea

Juice An   Lidea

Kunstler An   Lidea

Levenim  An   Lidea The

Lucidas An   Lidea

Lucida An   Lidea

Magneto An   Lidea

Math5An   Lidea

mathMono An   Lidea

Mathematica6 An   Lidea

Matura An   Lidea

Miriam An   Lidea The

Mistral An   Lidea

Monotype An  The Lidea

Palace An   Lidea

Pristina An   Lidea

Rage An   Lidea

 

Saba_f An   Lidea

sketch An   Lidea

Snap An   Lidea

Tw cen An   Land idea

viner An   Lidea

Vladimir An   Lidea

Vivaldi An   Lidea

C M 1

To Vals Tou Gamou – Eleni Karaindrou

Synaulia Elenhs Karaindrou

Dance Theme from Dust of Time

Waltz By The River – Dust Of Time

Ελένη Καραΐνδρου-The Dust of Time – Theo Angelopoulos

Eleni Karaindrou – By the Sea, Depart and Eternity Theme

===============================================

DUST IN the WIND BEST https://www.youtube.com/watch?v=kZ8OSbgly2U

Dust in the wind sarah brightman lyrics

https://www.youtube.com/watch?v=NxZXUai5GpY

https://www.youtube.com/watch?v=f6lYSL_Gub0

 https://www.youtube.com/watch?v=ulDMvgqXUwc

==================

Anna Kendrick You’re Gonna Miss Me When I’m Gone – Lyrics

Buddha Bar – Guarda Che Luna https://www.youtube.com/watch?v=hdY1uBDcL7Q

Fred Buscaglione – Look at that Moon (Guarda che luna) https://www.youtube.com/watch?v=04QkwmMW8-o

Dalida – I found my love in Portofino  https://www.youtube.com/watch?v=QRLicHKhLYI

ABBA the day before you came lyrics

Beatles: Let It Be Lyrics – YouTube

Tell Me Why-Declan Galbraith .

Funny the way it is -with lyrics- Dave Matthews Band .
Dave Matthews Band – Funny The Way It Is (Lyrics)

=======================
ZAZ – Je veux english

ZAZ – we will go – https://www.youtube.com/watch?v=JQEA9c2TfII

ZAZ – we will go –  https://www.youtube.com/watch?v=noEtRdEUBow

 

We will go

We’ll go listen to Harlem at the corner of Manhattan
We’ll go blush tea in the souks in Amman
We’ll go swim in the river Senegal
And we will see Bombay glow under a Bengal fire 

We’ll go scrape the sky below Kyoto
We’ll go feel Rio beat in the heart of Janeiro
We will raise our eyes to the ceiling of the Sistine Chapel
And we’ll raise our glasses in the cafe Pushkin

Oh, how beautiful our luck is.
the thousands of colors of the human being
mixed to our differences
at the crossroads of destiny

You are the stars, we are the universe
You are a grain of sand, we the desert
You are a thousand pages and I am the pen
Oh Oh Oh Oh
You are on the horizon and we are the sea
You are the seasons and we are the earth
You are the shore and I am the foam
Oh Oh Oh Oh

poets have no flags
We’ll make holidays as much as we have heroes
We’ll know that children are the guardians of the soul
And that there are queens as much as there are women
We’ll say that meetings make the most beautiful trips
We’ll see that we deserve only that which is shared
we’ll hear/sing musics of elsewhere
And we’ll give the best we have in us

Oh, how beautiful our luck is.
the thousands of colors of the human being
mixed to our differences
at the crossroads of destiny

You are the stars, we are the universe
You are a grain of sand, we the desert
You are a thousand pages and I am the pen
Oh Oh Oh Oh
You are on the horizon and we are the sea
You are the seasons and we are the earth
You are the shore and I am the foam
Oh Oh Oh Oh

Zaz

==========================

 

Chapter 38 – Uncle Tom’s Cabin by Harriet Beecher Stowe
Natalie Cardone – Hasta siempre
Carlos Puebla – Hasta siempre
Shahrzad Sepanlou, Dang Show
Dang Show – What Ever Might Be
Dang show-A lover’s guide

Ron Paul Warned 911 Would Happen! in 1998!
http://mitworld.mit.edu/video/827
http://mitworld.mit.edu/video/137

================================

Katie Melua – I cried for you
Katie Melua – I Cried For You 
Katie Melua – Piece By Piece 

Piece-By-Piece-lyrics-Katie-Melua
Katie Melua – Peice By Peice – With Lyrics
Katie Melua – I cried for you
http://www.youtube.com/watch?v=y5jGUDIaqAE
Katie Melua: Nine Million Bicycles /with lyrics/
If the lights go out http://www.youtube.com/watch?v=lWLst0NbVtU&feature=related

========================================
Beatles – Let It Be – Lyrics https://www.youtube.com/watch?v=WcBnJw-H2wQ

And when the broken hearted people
Living in the world agree
There will be an answer, let it be
For though they may be parted
There is still a chance that they will see
There will be an answer, let it be
Let it be, let it be
Let it be, let it be

========================================

Pink Martini – Ninna Nanna   https://www.youtube.com/watch?v=o0rjt_Rjyuo

https://www.youtube.com/watch?v=JabGg_RH03g

http://www.allthelyrics.com/forum/italian-lyrics-translation/92789-pink-martini-ninna-nanna.html

==========================================
Mireille Mathieu – Caruso http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Rgr3Oz4znuk#!
http://www.youtube.com/watch?v=I8A61eY1Efg
Pavarotti “caruso”

Mireille Mathieu – Caruso

==============================================
Shape of my Heart (Lyrics) [Sting]

Hasta siempre comandante

https://www.youtube.com/user/RussianPhilharmonic/videos

Christina Aguilera – Hurt

Christina Aguilera – Hurt (live) – YouTube  www.youtube.com/watch?v=r1Az7mzgSqg

Joe Dassin – Et Si Tu N’Existais Pas (Lyrics in English) – YouTube

 Do you hear the people sing http://vimeo.com/57298804

メンデルスゾーン バイオリン協奏曲 第1楽章 庄司紗矢香 – YouTube

Do You Hear the People Sing – Les Miserables_Jasmine_新浪播客
Persian Goddess Darya Dadvar – Mah Pishanoo – YouTube
Pavarotti – Nessun Dorma – YouTube
Luciano Pavarotti- Nessun Dorma English subtitles – YouTube
Luciano Pavarotti- Nessun Dorma English subtitles – YouTube
Dust in the wind – Sarah Brightman – YouTube
Dust in the wind lyrics – Kansas – YouTube

 

sweet love – YouTube
Sway – YouTube
Sway – YouTube
Do Se Shabe – Jahan | Video & Lyrics | Planning Area | EventByMe
Christina Aguilera – Hurt (live) – YouTube
Christina Aguilera – Hurt – YouTube
Dion http://www.youtube.com/watch?v=C75Xs-s4bII
Vaya Con Dios – YouTubezazie j’envoie valser – YouTubeZazie – j’envoie valser – Vidéo Dailymotion==================================Je L’aime Je L’aime I love him I love himJanine Jansen Plays Mendelssohn 1/3 : Violin Concerto in E Minor – YouTube Et Si Tu N’Existais Pas – Joe Dassin Lyrics – YouTube Joe Dassin – Et si tu n’existais pas only instrumental!!! unique version on internet.wmv – YouTubeAzazie I send waltzing http://www.dailymotion.com/video/xm1rn_zazie-j-envoie-valser_newsAzazie I send waltzing https://www.youtube.com/watch?v=mcglM6t7GQE===============================================Je L’aime Je L’aimehttps://www.youtube.com/watch?v=o-SHYry-SMshttp://batlyrics.net/je_l%27aime_je_l%27aime-lyrics-vaya_con_dios.html?ln=en=================================================Gypsy king

Baila Me

Dance For Me
https://www.youtube.com/watch?v=3MsB32n8KoU&index=2&list=PLC6ED3B61F91F7504
When I met Maria Dolores
That is when I got lovesick
When I felt bad by her side
That’s when I went to the doctor
(2xs)
Dance Dance Dance Dance
Dance Dance Dance for me
This rumba to this gypsy girl
That I will always sing
But I will always sing
But I will always sing
This rumba to this gypsy girl
That I will always sing
Taken from http://lyricstranslate.com/en/baila-me-dance-me.html#ixzz3aTOplVd8

 

 

 

Zaz, la toy session je veux – YouTube
Andrea Bocelli – La Vie En Rose ft. Edith Piaf – YouTube
Charles Aznavour – La Boheme – YouTube
Emmenez-moi – Charles Aznavour — Paroles – YouTube
Free Online Course Materials Audio-Video Courses MIT OpenCourseWare
YouTube – AMADOU & MARIAM SABALI
************************************************************************************

Persian/Farsi

از ننگ چه گویی که مرا نام ز ننگ است
وز نام چه پرسی که مرا ننگ ز نام است
Mahsa Vahdat  https://www.youtube.com/watch?v=X2aNs1aTv-g Soltane Jahanam be Chenin Rooz Gholam ast
 
 
************************************************************
Ahmad Shamlou – Sokoot Sarshar Az Nagoftehast – YouTube
ترانه گیلکی اها بگو ..با دو اجرای زیبا و متفاوت
خاک مهر آئین توسط وحید تاج و گروه آوازی تهران در اختتامیه سی امین جشنواره فیلم فجر
آمد بهار جانها…ای شاخ گل به رقص آ…‬‎ – YouTube
Ey khake mehr Aeen ای خاکِ مهر آئین – YouTube
وحید تاج و گروه آوازی تهران، جشنواره فجر90..خاک مهر آیین.‬‎ – YouTube
Rسفر برای وطن8!
مرضیه : “آیا چه میشد ؟”، همایون خرم ، تورج
Jahan Do Seh Shabeh – YouTube
Jahan Rosvaye Zamone – YouTube
Jahan Do seh Shabe – YouTube
Jahan “Ashegh Shodan Faiedeh Nadareh” – YouTube
Jahan – Saghare Shekasteh – YouTube
سلام من به تو salame man be to yare ghadimi https://www.youtube.com/watch?v=nLirIB38G6c
Hayedeh Siah cheshmoon https://www.youtube.com/watch?v=_ttZYLkCoNA&feature=kp
مهستي – بيا بنويسيم‬‎ – YouTube
Eendo & Hossein Mansouri – Sharghi e Ghamgin (Cover) ایندو و حسین منصوری – شرقی غمگین – YouTube

be sooye to (cover)

Be sooye to Mehran Zahedi http://www.youtube.com/watch?v=mFyDjjUkXTw

========================================

Hamsafaran – Baaz Amadam همسفران – باز آمدم

http://www.youtube.com/watch?v=ksUZU4xEfTg

========================================

Ey Khake Mehr Aeen
http://20ist.com/archives/9134
Indo Eendo & Hossein Mansouri – Ey Sharghi e Ghamgin (Cover) ایندو
Top music video – بردی از یادم | Facebook‬
Hamsafaran – Baaz Amadam همسفران – باز آمدم  https://www.youtube.com/watch?v=ksUZU4xEfTg
Mahasti – Az Khoda Khaste – YouTube
Perisna songs Kareoke  https://www.youtube.com/user/saeedafkhami/videos
=تیتراژ پایانی سریال مدار صفر درجه | علیرضا قربانی
=تیتراژ پایانی سریال مدار صفر درجه | علیرضا قربانی
https://www.youtube.com/watch?v=SZwoehw3ThI

 

Eight Exceptional(ly Dumb) American Achievements of the Twenty-First Century

By Tom Engelhardt

1. What other country could have invaded Iraq, hardly knowing the difference between a Sunni and a Shiite, and still managed to successfully set off a brutal sectarian civil war and ethnic cleansing campaigns between the two sects that would subsequently go regional, whose casualty counts have tipped into the hundreds of thousands, and which is now bouncing back on Iraq?  What other great power would have launched its invasion with plans to garrison that country for decades and with the larger goal of subduing neighboring Iran (“Everyone wants to go to Baghdad; real men want to go to Tehran”), only to slink away eight years later leaving behind a Shiite government in Baghdad that was a firm ally of Iran?  And in what other country, could leaders, viewing these events, and knowing our part in them, have been so imbued with goodness as to draw further “red lines” and contemplate sending in the missiles and bombers again, this time on Syria and possibly Iran?  Who in the world would dare claim that this isn’t an unmatchable record?

2.  What other country could magnanimously spend $4-6 trillion on two good wars in Afghanistan and Iraq against lightly armed minority insurgencies without winning or accomplishing a thing?  And that’s not even counting the funds sunk into the Global War on Terror and sideshows in places like Pakistan, Somalia, and Yemen, or the staggering sums that, since 9/11, have been poured directly into the national security state.  How many countries, possessing “the finest fighting force in the history of the world,” could have engaged in endless armed conflicts and interventions from the 1960s on and, except in unresisting Panama and tiny Grenada, never managed to definitively win anything?

3.  And talking about exceptional records, what other military could have brought an estimated 3.1 million pieces of equipment — ranging from tanks and Humvees to porta-potties, coffee makers, and computers — with it into Iraq, and then transported most of them out again (while destroying the rest or turning them over to the Iraqis)?  Similarly, in an Afghanistan where the U.S. military is now drawing down its forces and has already destroyed “more than 170 million pounds worth of vehicles and other military equipment,” what other force would have decided ahead of time to shred, dismantle, or simply discard $7 billion worth of equipment (about 20% of what it had brought into the country)?  The general in charge proudly calls this “the largest retrograde mission in history.” To put that in context: What other military would be capable of carrying a total consumer society right down to PXs, massage parlors, boardwalks, Internet cafes, and food courts to war?  Let’s give credit where it’s due: we’re not just talking retrograde here, we’re talking exceptionally retrograde!

4. What other military could, in a bare few years in Iraq, have built a staggering 505 bases, ranging from combat outposts to ones the size of small American towns with their own electricity generators, water purifiers, fire departments, fast-food restaurants, and even miniature golf courses at a cost of unknown billions of dollars and then, only a few years later, abandoned all of them, dismantling some, turning others over to the Iraqi military or into ghost towns, and leaving yet others to be looted and stripped?  And what other military, in the same time period thousands of miles away in Afghanistan, could have built more than 450 bases, sometimes even hauling in the building materials, and now be dismantling them in the same fashion?  If those aren’t exceptional feats, what are? 

5. In a world where it’s hard to get anyone to agree on anything, the covert campaign of drone strikes that George W. Bush launched and Barack Obama escalated in Pakistan’s tribal areas stands out.  Those hundreds of strikes not only caused significant numbers of civilian casualties (including children), while helping to destabilize a sometime ally, but almost miraculously created public opinion unanimity.  Opinion polls there indicate that a Ripley’s-Believe-It-or-Not-style 97% of Pakistanis consider such strikes “a bad thing.”  Is there another country on the planet capable of mobilizing such loathing?  Stand proud, America!

6. And what other power could have secretly and illegally kidnapped at least 136 suspected terrorists — some, in fact, innocent of any such acts or associations — off the streets of global cities as well as from the backlands of the planet?  What other nation could have mustered a coalition-of-the-willing of 54 countries to lend a hand in its “rendition” operations?  We’re talking about more than a quarter of the nations on Planet Earth!  And that isn’t all.  Oh, no, that isn’t all.  Can you imagine another country capable of setting up a genuinely global network of “black sites” and borrowed prisons (with local torturers on hand), places to stash and abuse those kidnappees (and other prisoners) in locations ranging from Poland to Thailand, Romania to Afghanistan, Egypt and Uzbekistan to U.S. Navy ships on the high seas, not to speak of that jewel in the crown of offshore prisons, Guantanamo?  Such illegality on such a global scale simply can’t be matched!  And don’t even get me started on torture.  (It’s fine for us to take pride in our exceptionalist tradition, but you don’t want to pour it on, do you?)

7. Or how about the way the State Department, to the tune of $750 million, constructed in Baghdad the largest, most expensive embassy compound on the planet — a 104-acre, Vatican-sized citadel with 27 blast-resistant buildings, an indoor pool, basketball courts, and a fire station, which was to operate as a command-and-control center for our ongoing garrisoning of the country and the region?  Now, the garrisons are gone, and the embassy, its staff cut, is a global white elephant.  But what an exceptional elephant!  Think of it as a modern American pyramid, a tomb in which lie buried the dreams of establishing a Pax Americana in the Greater Middle East.  Honestly, what other country could hope to match that sort of memorial thousands of miles from home?

8. Or what about this?  Between 2002 and 2011, the U.S. poured at least $51 billion into building up a vast Afghan military.  Another $11 billion was dedicated to the task in 2012, with almost $6 billion more planned for 2013.  Washington has also sent in a legion of trainers tasked with turning that force into an American-style fighting outfit.  At the time Washington began building it up, the Afghan army was reportedly a heavily illiterate, drug-taking, corrupt, and ineffective force that lost one-third to one-half of its personnel to casualties, non-reenlistment, and desertion in any year.  In 2012, the latest date for which we have figures, the Afghan security forces were still a heavily illiterate, drug-taking, corrupt, and inefficient outfit that was losing about one-third of its personnel annually (a figure that may even be on the rise).  The U.S. and its NATO allies are committed to spending $4.1 billion annually on the same project after the withdrawal of their combat forces in 2014.  Tell me that isn’t exceptional!

 

 

http://www.tomdispatch.com/blog/175752/

Truth حقیقت ما

دلتنگی های آدمی را باد ترانه ای می خواند
رؤیاهایش را آسمان پرستاره نادیده می گیرد
و هر دانه برفی به اشکی نریخته می ماند
سکوت سرشار از سخنان ناگفته است
از حرکات ناکرده
اعتراف به عشق های نهان و شگفتی های برزبان نیامده
در این سکوت حقیقت ما نهفته است
حقیقت تو و من

“The wind sings of our nostalgia
and the starry sky ignores our dreams.
Each snow flake is a tear that fails to trickle

Silence is full of the unspoken words,
of deeds not performed,
of confessions to secret loves,
and of wonders not expressed.
Our truth is hidden in our silence,
Yours and mine.”

― Margot Bickel

Greenspan’s Ideological Mistake

Greenspan’s Ideological Mistake

Alan Greenspan:

I made a mistake in assuming the the self interest of organizations, specifically banks and others, were such that they were best capable of protecting their own shareholders and their equity in the firms, and it’s been my experience, having worked both as a regulator for eighteen years and similar quantities in the private sector, especially ten years at a major international bank, that the loan officers at these institutions knew far more about the risks involved in the people to whom they lent money that I saw even our best regulators at the Fed capable of doing.

So the problem here is something which looked to be a very  solid edifice, and, indeed, a critical pillar to market  competition and free markets, did break down. And I think that, as I said, shocked me.

 

Never Upset your Puppet

Shah’s speech on OPEC in 1973 that led to his downfall.

موقعی که در سال هزار و نهصد و پنجاه و چهار ما قرارداد نفتی را امضا کردیم که شاید در آن روز بیشتر از آنهم نمیتوانستیم بدست بیاوریم. یکی از مواد قرارداد آن بود که شرکتهای عامل منافع ایران را به بهترین وجه حفظ کنند. ما دلائلی داریم که این کار نشده است. در قرارداد قرارداد هزار و نهصد و پنجاه و چهار، سه دوره تمدید پنجساله در نظر گرفته شده بود. ما حتی همین قرارداد نفت را در سال هزار و نهصد و هفتاد و نه، به هیچوجه تمدید نخواهیم کرد.

https://www.youtube.com/watch?v=vM8R8Noe1w8

متن کامل سخرانی شاه در سال ۵۱:
ما در موضوع نفت با شرکتهای عامل یعنی کنسرسیوم نفتی که در ایران کار می کند . چون شاید پنج شش شرکت دیگری هست که با ما کار می کنند.ولی البته اونا در یک محدوده کوچکتری.مشغول مذاکره بودیم .مذاکرات نه قطع شده است و نه به جایی رسیده است .این است که امروز بدون ورود به جزئیات ، خطوط کلی آن را برای شما باید بگویم .موقعی که در سال ۱۹۵۴ ما قرارد داد نفتی را امضا کردیم . که شاید هم در آن روز بیشتر از آن هم نمی توانستیم به دست آوریم .یکی از موارد قرارداد این بود که شرکتهای عامل ، منافع ایران را به بهترین وجهی حفظ خواهند کرد .ما دلایلی داریم که این کار نشده است .در قرارداد ۵۴ سه دوره تمدید ۵ ساله در نظر گرفته بودند که ضمنا شرط شده بود که منافع ایران حفظ بشود .ما دلایل کافی داریم که مطابق حتی همین قرارداد ۵۴ قرارداد نفت خود را در سال ۱۹۷۹ یعنی ۶ سال دیگر ، دیگر به هیچ وجه تمدید نخواهیم کرد

حقوق حاکمیت هر مملکتی به او اجازه می دهد که بر ثروت طبیعی خود نظارت کامل داشته باشد و اصول منشور ملل متحد و قطعنامه های به خصوصی در این مورد تاکید دارد که نه فقط ثروت هر مملکتی ثروت زیر زمینی و روی زمینی هر مملکتی مال اوست ولی حتی قراردادهایی که با کمپانی های خارجی برای بهره برداری و استخراج بسته می شود نمی تواند بدون صلاح دید مملکت صاحب ثروت مورد بهره برداری قرار گیرد یعنی هیچ کمپانی نمی تواند بگوید که من می خواهم مثلا از نفت سالی اینقدر استخراج بکنم مثلا یک استخراج معقولانه ای که بگوییم -فقط به خاطر ذکر یک رقمی -یک میلیون بشکه معقولانه باشد نسبت به ذخایر اگر آن کمپانی بگوید که من ۲۰۰ هزار بشکه برنمی دارم یا که به عکس بگوید من ۲ میلیون بشکه برمی دارم .این حق را به او نداده اند .

نفت صنعت پیچیده ای است .یک چاهی را اگر بیش از مقدار معین استخراج بکنی در واقع آن چاه را شما می کشی.اگر بازیافت مجدد که هست فنی اگر گازهایی را که لازم است به چاه برگرداند به قول اصطلاح فنی انژکتوم بکنند، نکنند این حفظ منافع مملکت نیست و این تا حالا در مملکت ما نشده است .

راهی که برای ما می ماند دوتاست .چون مردمانی هستیم که به امضای خودمان پابند هستیم می گوییم:

یک امکان این است که تا سال ۱۹۷۹ یعنی شش سال دیگر کمپانی های موجود به کارشون ادامه بدهند به شرطی که درآمد هر بشکه نفتی که به ما می رسد از درآمد ممالک هم حوزه ما کمتر نباشد . به شرطی که قدرت صادراتی ایران به ۸ میلیون بشکه در روز برسد .و اگر فاصله ای که حالا تا اون رقم هست پر نشود .خود ما خواهیم کرد و خودما می دانیم که با اون نفت اضافه چه بکنیم و ۱۹۷۹ قرار داد خاتمه پیدا خواهد کرد و شرکتهای فعلی در اون ردیف بلندی که بعد خواهد ایستاد و مشتری نفت ایران خواهد بود بدون هیچ مزایایی مثل دیگری باید بیان صف بکشند .

یا اینکه از موقع امضای قرارداد جدیدی تمام مسئولیتها و هر چی که امروز در دست ما نیست تمام برگردد به ایران و شرکتهای عامل فعلی مشتری طویل المدت ما باشند و ما نفت را به اونها برای مدت طولانی به قیمت خوب با تخفیفی که هر کسی به مشتری خوب می دهد خواهیم فروخت و این تنها راه این است که اون بداند تا هر موقع که قرارداد طول می کشد ۳۰ سال ۲۵ سال، در صورتی که در مرحله ی دیگری را من اینقدر مطمئنا نیستم که این نفتها به همین سادگی به خارج از هر مملکتی صادر بشود . این مطلب باید به زودی برای ما روشن بشود .

شق اول ادامه کار تا ۷۹ یا مشتری شدن و مطمئن بودن به این که نفت برای مدت طولانی با شرایط مناسب در اختیار خواهد بود .ولی برای اینکه ما شق دوم را ما بتوانیم انجام بدهیم لازم است به خصوص که صنعت ما توسعه پیدا می کند . بهترین متخصصین خارجی را یا به طور دسته جمعی و متشکل یا به طور انفرادی در استخدام خود بیاوریم . برای ما کار بکنند و در حفظ و نگهداری و تفحص و تجسس بیش از گذشته دقت بکنیم و بیش از همیشه برای اینکه یک صنعت درجه یک با مقیاس بین المللی ایجاد بکنیم خواهیم کوشید و برای اینکار از فردا حتی باید مطالعه کنیم که سازمان شرکت ملی نفت ایران چطور خودش را برای یک زمان فوری و لو برای سال ۷۹ آماده و مهیا کند .

 

I fell in love with your eyes


وقتی گریبان عدم ، با دست خلقت می درید
When he was ripping the collar of nonexistence by his creative hand,
وقتی ابد چشم تو را ، پیش از ازل می آفرید
When eternity was making your eyes at preexistence,

وقتی زمین ناز تو را در آسمانها می کشید
When earth was wheedling you in the sky,
وقتی عطش طعم تو را با اشکهایم می چشید
When thirst was tasting your flavor in my tears,

من عاشق چشمت شدم نه عقل بود و نه دلی
I fell in love with your eyes, there was neither heart nor mind
چیزی نمی دانم از این دیوانگی و عاقلی
I know nothing on madness and wisdom

یک آن شد این عاشق شدن ، دنیا همان یک لحظه بود
This loving happened instantly, the universe was that moment.
آن دم که چشمانت مرا ، از عمق چشمانم ربود
The moment when your eyes robbed my self through my eyes

وقتی که من عاشق شدم ، شیطان به نامم سجده کرد
When I fell in love, Satan was ordered to bow low before me
آدم زمینی تر شد و عالم به آدم سجده کرد
Adam became more earthly and the universe bowed before him

من بودم و چشمان تو نه آتشی و نه گِلی
It was me and your eyes, no fire, no mud
چیزی نمی دانم از این دیوانگی و عاقلی
I know nothing on madness and wisdom

من عاشق چشمت شدم شاید کمی هم بیشتر
I fell in love with your eyes, may be a little more
چیزی در آنسوی یقین شاید کمی همکیش تر
Something beyond belief, may be a little more

آغاز و ختم ماجرا لمس تماشای تو بود
The beginning and the end of the story was the experience of watching you
دیگر فقط تصویر من در مردمک های تو بود
From then on, my image was in your pupils

من عاشق چشمت شدم …
I fell in love with your eyes

شاعر : افشین یداللهی

Translation By Amir H. Ghaseminejad

=https://www.youtube.com/watch?v=UUuKcOYLHCI
=https://www.youtube.com/watch?v=SZwoehw3ThI

=https://www.youtube.com/watch?v=PkmiA-_p4NU

=https://www.youtube.com/watch?v=aiG6wGuk-9k

=https://www.youtube.com/watch?v=IVthJsvqd98

 

Truth

“The wind sings of our nostalgia
and the starry sky ignores our dreams.
Each snow flake is a tear that fails to trickle

Silence is full of the unspoken,
of deeds not performed,
of confessions to secret love,
and of wonders not expressed.
Our truth is hidden in our silence,
Yours and mine.”

― Margot Bickel

In an organization one can make his strength effective and his weakness irrelevant.

To achieve results, one has to use all the available strengths—the strengths of associates, the strengths of the superior, and one’s own strengths. These strengths are the true opportunities.
To make strength productive is the unique purpose of organization. It cannot, of course, overcome the weaknesses with which each of us is abundantly endowed. But it can make them irrelevant.
Its task is to use the strength of each man as a building block for joint performance. (p.74)

Strong people always have strong weaknesses too. Where there are peaks, there are valleys. (p.75)

In an organization one can make his strength effective and his weakness irrelevant. (p.78)

Drucker, P. F. (2006). The Effective Executive: The Definitive Guide to Getting the Right Things Done (Revised edition). New York, NY: HarperBusiness.

 

Yemen

During Yemen’s 2011 revolution General Hadi was “expected to form a national unity government and also call for early presidential elections within 90 days”. He was the sole candidate in the presidential election that was held on 21 February 2012.

(Yemen Ecology, Nature Protection Laws and Regulations Handbook Volume 1)

During the 33 years of the rule of first president of Yemen, Field Marshal General Ali Abdullah Saleh (who was a long-time ally of Iraq’s Saddam Hussein, supported Hussein’s invasion of Kuwait, and fled the country after revolution), and General Hadi’s rule, US had a base in Yemen from which they conducted drone assassinations, to reduce terrorism in the region.

-=-=-=-=-

Between 4 June and 23 September 2011,

Hadi was the acting President of Yemen while Ali Abdullah Saleh was undergoing medical treatment in Saudi Arabia following an attack on the presidential palace during the 2011 Yemeni uprising.[3] On 23 November, he became Acting President again, after Saleh moved into a non-active role pending the presidential election “in return for immunity from prosecution”. Hadi was “expected to form a national unity government and also call for early presidential elections within 90 days” while Saleh continued to serve as President in name only.[4] Mansour Hadi was chosen as a president for a two-year transitional period on February 21, 2012, in an election in which he was the only candidate. His mandate was extended for another year in January 2014.[5]

-=-=-=-=-=-=-=-

However, he remained in power after the expiration of his mandate.[6]

-=-=-=-

21 Sep 2014

-=-=-=-=-=-=-

 

8 Nov 2014

But his legitimacy was challenged by the Houthis.

He was further humiliated when the General People’s Congress, Hadi’s own political party!! ousted him as its leader and rejected his cabinet.

URL: https://www.businessinsider.com/r-yemens-president-hadi-forced-from-leadership-of-party-2014-11

-=-=-=-=

On 22 January 2015, he was forced to resign by the Houthis after a mass protest against his decision to raise the fuel subsidies and due to dissatisfaction with the outcome of the 2011 Revolution. Subsequently, the Houthis and the supporters of Saleh seized the presidential palace and placed Hadi under house arrest.

22 Jan 2015

Then general Hadi and his Prime Minister Khaled Bahah tendered their resignations to parliament.

-=-=-=-=-=-=-=-

6 Feb 2015

-=-=-=-=-=-=-=-

8 Feb 2015

-=-=-=-=-=-=-

16 Feb 2015

=-=-=-=-=-

21 Feb 2015

-=-=-=-=-=-=-=-=-

22 Feb 2015

-=-=-=-

16 march 2015

Shia militia releases Yemen PM, ministers from house arrest

 

 

http://www.hindustantimes.com/world-news/shia-militia-releases-yemen-pm-ministers-from-house-arrest/article1-1327077.aspx

http://www.reuters.com/article/2015/03/26/us-yemen-security-idUSKBN0ML0YC20150326

 

http://www.aa.com.tr/en/world/488182–saudi-led-warplanes-bombed-aden-airport-houthis

 

 

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-32341836

General Wesley Clark, on the new strategy of giving up a weapon: democracy.

General Wesley Clark, On giving up democracy as a weapon. 

Streamed live on Oct 9, 2014

Watch for 3 minutes from minute 47.
I ran the argument for Prime Minister Hariri of Lebanon, he smiled and he said look it just won’t work here.Before you can do democracy here you have to fix economic rights. you have to end family owned businesses and you have to establish the kind of the structures that you have in the West everybody has a stakes in economy, everybody has capital, you can buy shares of stock; and  people feel an ownership and sense of participation and legitimacy, then you can move to democracy.

So I think we got the cart before the horse. Now I can talk for a long time about this; but you know, We established this National Endowment for Democracy, back in the Reagan administration. And it is a big offensive weapon for America.

One of the first things Putin did when he became President was tell the other members of his stand: get rid of NDI (National Democratic Institute) and IRI (International Republican Institute), we don’t want these NGOs are here; they are subversive. you may think woe it is so mean.

You know, we got rid of the Communist Party in United States a long time ago because it was doing the same thing in United States that NDI and IRI;

and Ronald Reagan knew it when he established the National Endowment for Democracy he used their own technique against them.

but what is kind of scary about it is
If you’re sitting in Beijing and you look at the people in the street in Hong Kong and you read this line in the newspaper that said: some of the International Republican Institute to help form these protests; that would make you mad.

Just like if we had a problem in this country you said, you know,  it’s a Manchurian candidate. it’s Chinese money coming in here. We don’t allow it, we try not to allow it. So we gonna all have to learn how to get along in smaller planet.

And we can’t push, just because we think democracy is so great; I mean just look at it; here, is it’s so great? Is it working so well right now? the answer is no, it’s a process. We think we can work through this but you can’t lay that process out.

Best democracy in the Middle East is Iran I guess, they seem to hold the regular elections and  99% of people vote. ha ha ha….
https://www.youtube.com/watch?v=M5e4MLk9gCo#t=2890.

Vice President Joeseph R. Biden explains why and how ISIL was created at Harvard speech.

Thursday, October 2, 2014
Harvard University
Vice President Biden:
Starting Minute 52’18”

“The fact of the matter is, the ability to identify a moderate middle in Syria was—there was no moderate middle, because the moderate middle are made up of shopkeepers, not soldiers; they’re made up of people who, in fact, have—ordinary elements of the middle class of that country.” …….. “What my constant cry was that our biggest problem is our allies — our allies in the region were our largest problem in Syria.

” The Turks were great friends. And I have a great relationship with Erdogan [whom] I just spent a lot of time with. The Saudis, the Emiratis, etc. What were they doing? They were so determined to take down Assad and essentially have a proxy Sunni-Shia war. What did they do? “They poured hundreds and millions of dollars and tens and thousands of tons of weapons into anyone who would fight against Assad. Except that the people who were being supplied were [Jabhat] al-Nusra and al-Qaeda and the extremist elements of jihadis coming from other parts of the world.

Now you think I’m exaggerating. Take a look: Where did all of this go? So now what’s happening? All of a sudden, everybody is awakened because … [IS] which was al-Qaeda in Iraq, which when they were essentially thrown out of Iraq, found open space and territory in … eastern Syria, worked with al-Nusra who we declared a terrorist group early on and we could not convince our colleagues to stop supplying them. So what happened?

Now, all of a sudden, I don’t want to be too facetious, but they have seen the Lord! Now … the president’s been able to put together a coalition of our Sunni neighbors, because America can’t once again go into a Muslim nation and be the aggressor. It has to be led by Sunnis to go and attack a Sunni organization. So what do we have for the first time?” Now Saudi Arabia has stopped the funding going in, Saudi Arabia’s allowing training on its soil of American forces under Title 10, open training. The Qataris have cut off their support for the most extreme elements of the terrorist organizations and the Turks, President Erdogan told me — he’s an old friend — said you were right, we let too many people through. Now they’re trying to seal their border.” “It took Saudi Arabia to figure out ISIL’s objective wasn’t Ramadi, it was Mecca and Medina.”

https://www.youtube.com/watch?v=dcKVCtg5dxM#t=3126

 

 

 

starts at Minute 52’18”        

Vice President Joeseph R. Biden explains why and how ISIL was created at Harvard speech.

Thursday, October 2, 2014

Harvard University
Vice President Biden:
Minute 52’18”

“The fact of the matter is, the ability to identify a moderate middle in Syria was—there was no moderate middle, because the moderate middle are made up of shopkeepers, not soldiers; they’re made up of people who, in fact, have—ordinary elements of the middle class of that country.”

……..

“What my constant cry was that our biggest problem is our allies — our allies in the region were our largest problem in Syria. ”

The Turks were great friends. And I have a great relationship with Erdogan [whom] I just spent a lot of time with. The Saudis, the Emiratis, etc. What were they doing? They were so determined to take down Assad and essentially have a proxy Sunni-Shia war. What did they do?

They poured hundreds and millions of dollars and tens and thousands of tons of weapons into anyone who would fight against Assad. Except that the people who were being supplied were [Jabhat] al-Nusra and al-Qaeda and the extremist elements of jihadis coming from other parts of the world. Now you think I’m exaggerating. Take a look: Where did all of this go? So now what’s happening? All of a sudden, everybody is awakened because … [IS] which was al-Qaeda in Iraq, which when they were essentially thrown out of Iraq, found open space and territory in … eastern Syria, worked with al-Nusra who we declared a terrorist group early on and we could not convince our colleagues to stop supplying them. So what happened? Now, all of a sudden, I don’t want to be too facetious, but they have seen the Lord! Now … the president’s been able to put together a coalition of our Sunni neighbors, because America can’t once again go into a Muslim nation and be the aggressor. It has to be led by Sunnis to go and attack a Sunni organization. So what do we have for the first time?”

Now Saudi Arabia has stopped the funding going in, Saudi Arabia’s allowing training on its soil of American forces under Title 10, open training. The Qataris have cut off their support for the most extreme elements of the terrorist organizations and the Turks, President Erdogan told me — he’s an old friend — said you were right, we let too many people through. Now they’re trying to seal their border.”

“It took Saudi Arabia to figure out ISIL’s objective wasn’t Ramadi, it was Mecca and Medina.”

www.youtube.com/watch?v=dcKVCtg5dxM#t=3126

Minute 52’18”

 

News that Matters

On the Necessity of calculus education for all Journalists

Thousands

Tens of thousands Hundred thousand Hundreds of thousands are very different 1000s 10000 100000

 100000s

====================================================

I cannot  believe it is true

Ukrainian PM Yatsenyuk:

“USSR attacked and invaded Germany, I remember it clearly”

http://www.liveleak.com/view?i=203_1420750605#LvZI0lbZxqFWiscK.99

https://www.youtube.com/watch?v=W-i–EAfBPw

https://www.youtube.com/watch?v=lng1FFJesYU

—————————————————————————-

Any

State Department: US Has no Ban on Oil Sales from Any Part of Iraq.

http://www.c-span.org/video/?c4507327/  

Given the many resolutions on Syria that have hit a brick wall at the U.N. Security Council, and the endless wrangling among Western leaders over how to end the calamitous two-year war, the April 22 decision by E.U.
 
 
 
Though no EU country has any such plans now to send arms, British Foreign Secretary William Hague said the decision sends a very strong message from Europe to the Assad regime.
 

Maladjusted

Modern psychology has a word that is probably used more than any other word in modern psychology. It is the word “maladjusted.” 
This word is the ringing cry to modern child psychology. Certainly, we all want to avoid the maladjusted life. In order to have real adjustment within our personalities, we all want the well‐adjusted life in order to avoid neurosis, schizophrenic personalities.
But I say to you, my friends, as I move to my conclusion, there are certain things in our nation and in the world which I am proud to be maladjusted and which I hope all men of good‐will will be maladjusted until the good societies realize.
I say very honestly that I never intend to become adjusted to segregation and discrimination. 
I never intend to become adjusted to religious bigotry. 
I never intend to adjust myself to economic conditions that will take necessities from the many to give luxuries to the few. 
I never intend to adjust myself to the madness of militarism, to self‐defeating effects of physical violence.

Martin Luther King 1963


https://www.youtube.com/watch?v=nDbm6Cv6tSA

Possible behaviors

Helpful
Relaxed
Exciting
Assertive
Patient
Conscientious
Sophisticated
Persistent
Earnest
Outstanding
Sympathetic
Loyal
Self-Starter
Conventional
Eloquent
Cynical
Passive
Gentle
Brave
Appealing
Thoughtful
Self-Assured
Steady
Competitive
Fashionable
Neat
Audacious
Polished
Fearful

Esteemed
Worrying
Sentimental
Adventurous
Easy Going
Unassuming
Good mixer
Agreeable
Well-liked
Docile
Demanding
Charitable
Persuasive
Careful
Satisfied
Understanding
Spirited
Congenial
Obedient
Cheerful
Obstinate
Convincing
Responsive
Neighborly
Selfish
Reserved
Serious
Persevering

Calm
Popular
Polite
Dynamic
Good-Humored
Escapist
Generous
Unobtrusive
Daring
Tolerant
Nice
Compelling
Resolute
Tranquil
Cultured
Dominant
Respectful
Nonchalant
Flexible
Attractive
Trusting
Eager
Shy
Fussy
Versatile
Amiable
Diplomatic
Self centered
Consistent

Green, a Dubious Spoiler Party for NDP, Which is Absolutely Right =>

Green, a Dubious  Spoiler Party for NDP, Which is Absolutely Right =>

Trees, Vote, and nothing else.

 

Elizabeth May doesn’t like Likud party:

“We support a two-state solution, and we need to have the work being done by our government to secure a two-state solution — I am pro-Israel, but I am not pro-Netanyahu, and right now Canada seems to be a member of the Likud party,”

I am curious which party she likes?

 

This guy has not been the president for no reason:

Read more: http://www.ctvnews.ca/politics/ex-president-of-greens-should-have-a-role-in-party-s-future-may-1.1948707#ixzz3A8fqYF4n

 

312

India, food security and WTO

While India has been demanding a review of the food subsidy limit for several years, the developed countries have refused to play ball. In fact, in the run-up to the Bali ministerial last December, the rich countries had even refused to acknowledge the food security proposal submitted by G-33, which includes countries such as Indonesia, Brazil and China. It was only after a link with trade facilitation was established that food security even came on the agenda for the ministerial.

http://timesofindia.indiatimes.com/india/India-stays-firm-on-food-subsidy-blocks-WTO-deal/articleshow/39439868.cms

Gaza 2014 – Israel Operation “Protective Edge”

http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Protective_Edge#cite_note-guardianOnBBC-299

http://www.theguardian.com/commentisfree/2014/jul/09/israel-renewed-hamas-attack-bbc-balance-palestinian

http://www.nytimes.com/interactive/2014/07/15/world/middleeast/toll-israel-gaza-conflict.html

http://www.palestinecampaign.org/bbc-forced-ask-favour-israel/

http://www.glasgowmediagroup.org/

http://www.theguardian.com/media/2014/jul/16/bbc-defends-coverage-israeli-airstrikes-gaza-palestinian

=======================================================

One month to on 3 Aug 2014

Pro Israel

Sean Hanity

https://www.youtube.com/watch?v=PgeeXlLyKvM

Howard Stern

https://www.youtube.com/watch?v=j-PKphSF88M

No position

Michael Moore

Supporting Israel is not in US interest

Ron Paul

https://www.facebook.com/RonPaulInstitute

Killing Gazans is not in Israel interest

Wallerstien

http://www.iwallerstein.com/hamas-vs-israel-winning-the-diplomatic-game/

Israel has committed war crimes

Chomsky

https://www.youtube.com/watch?v=ZV3YnZnL99M

https://www.youtube.com/watch?v=yLRoyb-SPoQ

https://www.youtube.com/watch?v=NyZAyvnVsH4

https://www.youtube.com/watch?v=UXQj3nXTjw8

http://www.presstv.ir/detail/2014/08/02/373806/chomsky-israel-committed-war-crimes/

https://www.youtube.com/watch?v=jxM6mL2W40A

439

The truth value of some statements are independent to our beliefs

Whether one believes the God exists or not., some statements are consequentially true.

Think about:

“Thou shalt not steal”

“Thou shalt not kill”

 

They actually lead to curse. Not necessarily to supernatural curse.

They lead to very natural curse.

They lead to death.

 

So there is something real in Bach’s BWV 54

 

Stand firm against sin,
otherwise its poison seizes hold of you.
Do not let Satan blind you
for to desecrate the honour of God
meets with a curse, which leads to death.

Listen to Bach : Widerstehe doch der Sünde, BWV 54:

Yoshikazu Mera – Bach : Widerstehe doch der Sünde, BWV 54

 

 

 

ABC of Politics by an honest expert

We decide on something, leave it lying around and wait and see what happens. If no one kicks up a fuss, because most people don’t understand what has been decided, we continue step by step until there is no turning back.”

referring to his colleagues in the European Council
Jean-Claude Juncker, ‘Die Brüsseler Republik’, Junckers Tricks in den langen Brüsseler Nächten

 

http://en.wikiquote.org/w/index.php?title=Jean-Claude_Juncker&oldid=1752940

Thou shalt not follow the crowd in doing wrong

Amir’s interpretation of Exodus 23:2

Thou shalt not follow the crowd in doing wrong,

neither shalt thou testify along with the perjuring crowd.

Conformity is the act of matching attitudes, beliefs, and behaviors to group norms. Norms are implicit, unsaid rules, shared by a group of individuals, that guide their interactions with others. This tendency to conform occurs in small groups and/or society as a whole, and may result from subtle unconscious influences, or direct and overt social pressure.

http://en.wikipedia.org/wiki/Conformity

http://biblehub.com/exodus/23-2.htm

The only thing worse than the tyranny of majority is the tyranny of minority over majority.

The worst kind of Tyranny of Minority is

 

 

‘Until secrecy, prejudice, bias, misrepresentation, and propaganda as well as sheer ignorance are replaced
by inquiry and publicity,’ , ‘we have no way of telling how apt for judgement of social policies
the existing intelligence of the masses may be’     (Dewey 1927,   p. 209).
“The unsolved problem of democracy is the construction of an
education which will develop that kind of individuality which is intelligently alive
to the common life and sensitively loyal to its common maintenance.”  (Dewey, 1899-1924,   V.11).
Dewey,    J.    (1927)    The Public and Its Problems. Athens, oh: swallow press

John Dewey, “Education and Social Direction,” in The Middle Works 1899-1924, vol. 11

How Nazis thought about Anti Bolshevism and Anti Semitism where mixed?

http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Economy_of_Nazi_Germany&oldid=610876564

 

Historians such as Richard Overy have argued that the importance of the memo, which was written personally by Hitler, can be gauged by the fact that Hitler, who had something of a phobia about writing, hardly ever wrote anything down, which indicates that Hitler had something especially important to say.[47] The “Four-Year Plan Memorandum” predicated an imminent all-out, apocalyptic struggle between “Judeo-Bolshevism” and German National Socialism, which necessitated a total effort at rearmament regardless of the economic costs.[48]

In the memo, Hitler wrote:

Since the outbreak of the French Revolution, the world has been moving with ever increasing speed toward a new conflict, the most extreme solution of which is called Bolshevism, whose essence and aim, however, are solely the elimination of those strata of mankind which have hitherto provided the leadership and their replacement by worldwide Jewry. No state will be able to withdraw or even remain at a distance from this historical conflict…It is not the aim of this memorandum to prophesy the time when the untenable situation in Europe will become an open crisis. I only want, in these lines, to set down my conviction that this crisis cannot and will not fail to arrive and that it is Germany’s duty to secure her own existence by every means in face of this catastrophe, and to protect herself against it, and that from this compulsion there arises a series of conclusions relating to the most important tasks that our people have ever been set. For a victory of Bolshevism over Germany would not lead to a Versailles treaty, but to the final destruction, indeed the annihilation of the German people…I consider it necessary for the Reichstag to pass the following two laws: 1) A law providing the death penalty for economic sabotage and 2) A law making the whole of Jewry liable for all damage inflicted by individual specimens of this community of criminals upon the German economy, and thus upon the German people.[49]

An invasion of armies can be resisted; an invasion of ideas cannot be resisted.

“The star possesses no anger; the dawn bears no malice. Light is satisfied in being light. Light is everything; the human race has no other love.” “The French revolution is for all the world. It is a battle perpetually waged for Right, and perpetually gained for Truth. Right is the innermost part of man; Truth is the innermost part of God. What can be done against a revolution which has so much right on its side? Nothing. To love it. That is what the nations do. France offers herself, the world accepts her. The whole phenomenon lies in these few words. An invasion of armies can be resisted; an invasion of ideas cannot be resisted.”

Victor Hugo

 

Hugo, V. (n.d.). The History of a Crime The Testimony of an Eye-Witness. http://www.gutenberg.org/files/10381/10381-8.txt. Retrieved May 13, 2014, from http://www.gutenberg.org/cache/epub/10381/pg10381.html

 

Unnecessary loss

People’s real quality of life will not change for better until more powerful countries change for better. It is not because powerful countries are worse than others. It is because with power comes ability and responsibility.

As we continue unfair, irrational, predatory and abusive behavior of past empires (inside and outside their territories), we not only, unnecessarily, lose our freedoms, privacy, morality, and democracy; but also, shatter the hopes of people in less advanced countries for such ideals as well.  It results bitterness in lives of billions who,  with current level of our science and technology, could have sweet lives now.

Amir H. Ghaseminejad
12 May 2014

What Drives Success?

-Belief in own exceptionality,

-Insecurity and desire to prove oneself

-Impulse control.

 

Chua, A., & Rubenfeld, J. (2014, January 25). What Drives Success? The New York Times. Retrieved from http://www.nytimes.com/2014/01/26/opinion/sunday/what-drives-success.html

 

MOST fundamentally, groups rise and fall over time. The fortunes of WASP elites have been declining for decades. In 1960, second-generation Greek-Americans reportedly had the second-highest income of any census-tracked group. Group success in America often tends to dissipate after two generations. Thus while Asian-American kids overall had SAT scores 143 points above average in 2012 — including a 63-point edge over whites — a 2005 study of over 20,000 adolescents found that third-generation Asian-American students performed no better academically than white students.

The fact that groups rise and fall this way punctures the whole idea of “model minorities” or that groups succeed because of innate, biological differences. Rather, there are cultural forces at work.

That insecurity should be a lever of success is another anathema in American culture. Feelings of inadequacy are cause for concern or even therapy; parents deliberately instilling insecurity in their children is almost unthinkable. Yet insecurity runs deep in every one of America’s rising groups; and consciously or unconsciously, they tend to instill it in their children.

A central finding in a study of more than 5,000 immigrants’ children led by the sociologist Rubén G. Rumbaut was how frequently the kids felt “motivated to achieve” because of an acute sense of obligation to redeem their parents’ sacrifices. Numerous studies, including in-depth field work conducted by the Harvard sociologist Vivian S. Louie, reveal Chinese immigrant parents frequently imposing exorbitant academic expectations on their children (“Why only a 99?”), making them feel that “family honor” depends on their success.

Moreover, being an outsider in a society — and America’s most successful groups are all outsiders in one way or another — is a source of insecurity in itself. Immigrants worry about whether they can survive in a strange land, often communicating a sense of life’s precariousness to their children. Hence the common credo: They can take away your home or business, but never your education, so study harder.

The dominant culture is fearful of spoiling children’s happiness with excessive restraints or demands. By contrast, every one of America’s most successful groups takes a very different view of childhood, inculcating habits of discipline from a very early age — or at least they did so when they were on the rise.

But research shows that perseverance and motivation can be taught, especially to young children. This supports those who, like the Nobel Prize-winning economist James J. Heckman, argue that education dollars for the underprivileged are best spent on early childhood intervention, beginning at preschool age, when kids are most formable.

Read more here:

http://www.nytimes.com/2014/01/26/opinion/sunday/what-drives-success.html?smid=fb-share&_r=4

Eisenhower warns us of the military industrial complex.

https://www.youtube.com/watch?v=8y06NSBBRtY

have been compelled to create a permanent armaments industry of vast proportions. Added to this, three and a half million men and women are directly engaged in the defense establishment. We annually spend on military security more than the net income of all United States corporations.This conjunction of an immense military establishment and a large arms industry is new in the American experience. The total influence — economic, political, even spiritual — is felt in every city, every State house, every office of the Federal government.We recognize the imperative need for this development. Yet we must not fail to comprehend its grave implications. Our toil, resources and livelihood are all involved; so is the very structure of our society.In the councils of government, we must guard against the acquisition of unwarranted influence, whether sought or unsought, by the military industrial complex. The potential for the disastrous rise of misplaced power exists and will persist. Dwight David “Ike” Eisenhower (1961)

JFK

http://en.wikipedia.org/wiki/John_Birch_Society

http://en.wikipedia.org/wiki/Marina_Oswald

http://en.wikipedia.org/wiki/Lee_Harvey_Oswald

http://en.wikipedia.org/wiki/Edwin_Walker

Joseph Milteer ?

http://www.jfk-assassination.de/articles/deaths.php

http://en.wikipedia.org/wiki/J._D._Tippit

http://jfkassassination.net/russ/testimony/ruby_j1.htm

http://www.youtube.com/watch?list=PL2744C59E73E1D3D5&v=9gBxMJFQd04

http://www.ratical.org/ratville/JFK/WTKaP.html

Mr. RUBY. There is an organization here, Chief Justice Warren, if it takes my life at this moment to say it, and Bill Decker said be a man and say it, there is a John Birch Society right now in activity, and Edwin Walker is one of the top men of this organization–take it for what it is worth, Chief Justice Warren.

Mr. RUBY. I am in a tough spot, and I don’t know what the solution can be to save me.
And I know our wonderful President, Lyndon Johnson, as soon as he was the President of his country, he appointed you as head of this group. But through certain falsehoods that have been said about me to other people, the John Birch Society, I am as good as guilty as the accused assassin of President Kennedy.
How can you remedy that, Mr. Warren? Do any of you men have any ways of remedying that?
Mr. Bill Decker said be a man and speak up. I am making a statement now that I may not live the next hour when I walk out of this room.
Now it is the most fantastic story you have ever heard in a lifetime. I did something out of the goodness of my heart. Unfortunately, Chief Earl Warren, had you been around 5 or 6 months ago, and I know your hands were tied, you couldn’t do it, and immediately the President would have gotten ahold of my true story, or whatever would have been said about me, a certain organization wouldn’t have so completely formed now, so powerfully, to use me because I am of the Jewish extraction, Jewish faith, to commit the most dastardly crime that has ever been committed.
Can you understand now in visualizing what happened, what powers, what momentum has been carried on to create this feeling of mass feeling against my people, against certain people that were against them prior to their power?

That goes over your head, doesn’t it?
Chief Justice WARREN. Well, I don’t quite get the full significance of it, Mr. Ruby. I know what you feel about the John Birch Society.
Mr. RUBY. Very powerful.
Chief Justice WARREN. I think it is powerful, yes I do. Of course, I don’t have all the information that you feel you have on that subject.
Mr. RUBY. Unfortunately, you don’t have, because it is too late. And I wish that our beloved President, Lyndon Johnson, would have delved deeper into the situation, hear me, not to accept just circumstantial facts about my guilt or innocence, and would have questioned to find out the truth about me before he relinquished certain powers to these certain people.
Chief Justice WARREN. Well, I am afraid I don’t know what power you believe he relinquished to them. I think that it is difficult to understand what you have to say.
Mr. RUBY. I want to say this to you. The Jewish people are being exterminated at this moment. Consequently, a whole new form of government is going to take over our country, and I know I won’t live to see you another time. Do I sound sort of screwy–in telling you these things?
Chief Justice WARREN. No; I think that is what you believe, or you wouldn’t tell it under your oath.
Mr. RUBY. But it is a very serious situation. I guess it is too late to stop it, isn’t it?
All right, I want to ask you this. All you men have been chosen by the President for this committee, is that correct?
Chief Justice WARREN. Representative Ford and I are the only members of the Commission that are here.
Mr. Rankin of the Commission is employed as our chief counsel.
Mr. Rankin employed Mr. Specter and Mr. Ball as members of the staff.
You know who the other gentlemen here are.
You know that Mr. Moore is a member of the Secret Service, and he has been a liaison officer with our staff since the Commission was formed.
Representative FORD. Are there any questions that ought to be asked to help clarify the situation that you described?
Mr. RUBY. There is only one thing. If you don’t take me back to Washington tonight to give me a chance to prove to the President that I am not guilty, then you will see the most tragic thing that will ever happen.

And if you don’t have the power to take me back, I won’t be around to be able to prove my innocence or guilt.
Now up to this moment, I have been talking with you for how long?
Chief Justice WARREN. I would say for the better part of 3 hours.
Mr. RUBY. All right, wouldn’t it be ridiculous for me to speak sensibly all this time and give you this climactic talk that I have?
Maybe something can be saved, something can be done.
What have you got to answer to that, Chief Justice Warren?
Chief Justice WARREN. Well, I don’t how what can be done, Mr. Ruby, because I don’t know what you anticipate we will encounter.
Representative FORD. Is there anything more you can tell us if you went back to Washington?
Mr. RUBY. Yes; are you sincere in wanting to take me back?
Representative FORD. We are most interested in all the information you have.
Mr. RUBY. All I know is maybe something can be saved. Because right now, I want to tell you this, I am used as a scapegoat, and there is no greater weapon that you can use to create some falsehood about some of the Jewish faith, especially at the terrible heinous crime such as the killing of President Kennedy.
Now maybe something can be saved. It may not be too late, whatever happens, if our President, Lyndon Johnson, knew the truth from me. But if I am eliminated, there won’t be any way of knowing.
Right now, when I leave your presence now, I am the only one that can bring out the truth to our President, who believes in righteousness and justice.
But he has been told, I am certain, that I was part of a plot to assassinate the President.
I know your hands are tied; you are helpless.
Chief Justice WARREN. Mr. Ruby, I think I can say this to you, that if he has been told any such thing, there is no indication of any kind that he believes it.
Mr. RUBY. I am sorry, Chief Justice Warren, I thought I would be very effective in telling you what I have said here. But in all fairness to everyone, maybe all I want to do is beg that if they found out I was telling the truth, maybe they can succeed in what their motives are, but maybe my people won’t be tortured and mutilated.
Chief Justice WARREN. Well, you may be sure that the President and his whole Commission will do anything that is necessary to see that your people are not tortured.
Mr. RUBY. No.
Chief Justice WARREN. You may be sure of that.
Mr. RUBY. No; the only way you can do it is if he knows the truth, that I am telling the truth, and why I was down in that basement Sunday morning, and maybe some sense of decency will come out and they can still fulfill their plan, as I stated before, without my people going through torture and mutilation.
Chief Justice WARREN. The President will know everything that you have said, everything that you have said.
Mr. RUBY. But I won’t be around, Chief Justice. I won’t be around to verify these things you are going to tell the President.
Mr. TONAHILL. Who do you think is going to eliminate you, Jack?
Mr. RUBY. I have been used for a purpose, and there will be a certain tragic occurrence happening if you don’t take my testimony and somehow vindicate me so my people don’t suffer because of what I have done.
Chief Justice WARREN. But we have taken your testimony. We have it here. It will be in permanent form for the President of the United States and for the Congress of the United States, and for the courts of the United States, and for the people of the entire world.
It is there. It will be recorded for all to see. That is the purpose of our coming here today. We feel that you are entitled to have your story told.
Mr. RUBY. You have lost me though. You have lost me, Chief Justice Warren.
Chief Justice WARREN. Lost you in what sense?
Mr. RUBY. I won’t be around for you to come and question me again.
Chief Justice WARREN. Well, it is very hard for me to believe that. I am sure that everybody would want to protect you to the very limit.
Mr. RUBY. All I want is a lie detector test, and you refuse to give it to me. Because as it stands now—and the truth serum, and any other–Pentothal–how do you pronounce it, whatever it is. And they will not give it to me, because I want to tell the truth.
And then I want to leave this world. But I don’t want my people to be blamed for something that is untrue, that they claim has happened.
Chief Justice WARREN. Mr. Ruby, I promise you that you will be able to take such a test.
Mr. RUBY. When?
Chief Justice WARREN. You will have to let me see when we can figure that out. But I assure you, it won’t be delayed, because our desire is to terminate the work of the Commission and make our report to the public just as soon as possible, so there won’t be any misunderstanding caused by all of these rumors or stories that have been put out that are not consistent with the evidence in the case.
But it will not be unnecessarily delayed, and we will do it on behalf of the Commission, I promise you.
Mr. RUBY. All I want, and I beg you–when are you going to see the President?
Chief Justice WARREN. Well, I have no date with the President. I don’t know just when. But as soon as I do see him, I will be glad to tell him what you have said.
Mr. RUBY. All I want is to take a polygraph to tell the truth. That is all I want to do.
Chief Justice WARREN. Yes.; that, I promise you you can do.
Mr. RUBY. Because my people are going to suffer about things that will be said about me.
Chief Justice WARREN. Yes; well, I promise.
Mr. RUBY. Hold on another minute.
Chief Justice WARREN. All right.
Mr. RUBY. How do you know if the facts I stated about everything I said, statements with reference to, are the truth or not?
Chief Justice WARREN. Well, if you want a test made to test those principal questions, we will work them out so they can be tested.
As I understand it, you can’t use the polygraph to say now this is the story.
Mr. RUBY. I know that.
Chief Justice WARREN. To say you have the story of Jack Ruby. You can’t do that.
Mr. RUBY. I know that. You can clarify by questioning me when I conceived the idea and what my answer would naturally be that Sunday morning.
Chief Justice WARREN. Maybe I can help the situation this way. Suppose you list for us, if you can, the questions that you would like to have asked of you on the polygraph to establish the truth of your testimony.
What things do you consider vital in it, and what would you like to have verified?
Mr. RUBY. Yes; but you are telling me to do these things–these things are going to be promised, but you see they aren’t going to let me do these things. Because when you leave here, I am finished. My family is finished.
Representative FORD. Isn’t it true, Mr. Chief Justice, that the same maximum protection and security Mr. Ruby has been given in the past will be continued?
Mr. RUBY. But now that I have divulged certain information because I want to be honest, all I want to take is a polygraph test and tell the truth about things and combat the lies that have been told about me.
Now maybe certain people don’t want to know the truth that may come out of me. Is that plausible?
Representative FORD. In other words, the Chief Justice has agreed, and I on the Commission wholeheartedly concur, that you will be given a polygraph test as expeditiously as possible.
And I am sure you can rely on what has been stated here by the Chairman.
Mr. RUBY. How are we going to communicate and so on?
Chief Justice WARREN. We will communicate directly with you.
Mr. RUBY. You have a lost cause, Earl Warren. You don’t stand a chance. They feel about you like they do about me, Chief Justice Warren. I shouldn’t hurt your feelings in telling you that.
Chief Justice WARREN. That won’t hurt my feelings, because I have had some evidence of the feeling that some people have concerning me.
Mr. RUBY. But you are the only one that can save me. I think you can.
Chief Justice WARREN. Yes?
Mr. RUBY. But by delaying minutes, you lose the chance. And all I want to do is tell the truth, and that is all.
There was no conspiracy. But by you telling them what you are going to do and how you are going to do it is too late as of this moment.
Chief Justice WARREN. You take my word for it and the word of Representative Ford, that we will do this thing at the earliest possible moment, and that it will be done in time. It will be done in time.
Mr. RUBY. Well, you won’t ever see me again, I tell you that. And I have lost my family.
Chief Justice WARREN. Yes?
Mr. RUBY. No, no; you don’t believe me, do you?
Chief Justice WARREN. To be frank with you, I believe that you are not stating now what is the fact.
I don’t say you don’t believe it, but I believe that I will be able to see you again and that we will be able to take this test that you are speaking of.
Well, I think we have tired Mr. Ruby. We have had him here for close to 4 hours now, and I am sure our reporter must be equally tired, but we appreciate your patience and your willingness to testify in this manner for us.
Mr. RUBY. All I want to do is tell the truth, and the only way you can know it is by the polygraph, as that is the only way you can know it.
Chief Justice WARREN. That we will do for you.

Science Set Free: 10 Paths to New Discovery (Rupert Sheldrake)

http://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Nagel

http://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_North_Whitehead

I think of the following question asked by Rupert Sheldrake, the ones that I have highlighted are philosophically important assumptions/questions  (for me 🙂

Here are the ten core beliefs that most scientists take for granted.

 1. Everything is essentially mechanical.  Even people are machines, ‘lumbering robots’, in Richard Dawkins’s vivid phrase, with brains that are like genetically programmed computers.
 2. All matter is unconscious. It has no inner life or subjectivity or point of view. Even human consciousness is an illusion produced by the material activities of brains.
 3. The total amount of matter and energy is always the same (with the exception of the Big Bang, when all the matter and energy of the universe suddenly appeared).
 4. The laws of nature are fixed. They are the same today as they were at the beginning, and they will stay the same for ever.
 5. Nature is purposeless, and evolution has no goal or direction.
 6. All biological inheritance is material, carried in the genetic material, DNA, and in other material structures.
 7. Minds are inside heads and are nothing but the activities of brains. When you look at a tree, the image of the tree you are seeing is not ‘out there’, where it seems to be, but inside your brain.
 8. Memories are stored as material traces in brains and are wiped out at death.
 9. Unexplained phenomena like telepathy are illusory.
 10. Mechanistic medicine is the only kind that really works.

 https://www.youtube.com/watch?v=0waMBY3qEA4#t=765

https://www.youtube.com/watch?v=VRKvvxku5So

Rupert Sheldrake vs. Richard Dawkins on Psychic Skepticism

 

http://www.amazon.com/Science-Set-Free-Paths-Discovery/dp/0770436722/ref=la_B000AQ3F38_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1397772462&sr=1-1&tag=s601000020-20

 

 

Rupert Sheldrake is a biologist and author of more than 80 scientific papers and ten books. He was among the top 100 Global Thought Leaders for 2013, as ranked by the Duttweiler Institute, Zurich, Switzerland’s leading think tank. He studied natural sciences at Cambridge University, where he was a Scholar of Clare College, took a double first class honours degree and was awarded the University Botany Prize (1963). He then studied philosophy and history of science at Harvard University, where he was a Frank Knox Fellow (1963-64), before returning to Cambridge, where he took a Ph.D. in biochemistry (1967). He was a Fellow of Clare College, Cambridge (1967-73), where he was Director of Studies in biochemistry and cell biology. As the Rosenheim Research Fellow of the Royal Society (1970-73), he carried out research on the development of plants and the ageing of cells in the Department of Biochemistry at Cambridge University. While at Cambridge, together with Philip Rubery, he discovered the mechanism of polar auxin transport, the process by which the plant hormone auxin is carried from the shoots towards the roots.

From 1968 to 1969, as a Royal Society Leverhulme Scholar, based in the Botany Department of the University of Malaya, Kuala Lumpur, he studied rain forest plants. From 1974 to 1985 he was Principal Plant Physiologist and Consultant Physiologist at the International Crops Research Institute for the Semi-Arid Tropics (ICRISAT) in Hyderabad, India, where he helped develop new cropping systems now widely used by farmers. While in India, he also lived for a year and a half at the ashram of Fr Bede Griffiths in Tamil Nadu, where he wrote his first book, A New Science of Life, published in 1981 (new edition 2009).

Since 1981, he has continued research on developmental and cell biology. He has also investigated unexplained aspects of animal behaviour, including how pigeons find their way home, the telepathic abilities of dogs, cats and other animals, and the apparent abilities of animals to anticipate earthquakes and tsunamis. He subsequently studied similar phenomena in people, including the sense of being stared at, telepathy between mothers and babies, telepathy in connection with telephone calls, and premonitions. Although some of these areas overlap the field of parapsychology, he approaches them as a biologist, and bases his research on natural history and experiments under natural conditions, as opposed to laboratory studies. His research on these subjects is summarized in his books Seven Experiments That Could Change the World (1994, second edition 2002), Dogs That Know When Their Owners Are Coming Home (1999, new edition 2011) and The Sense of Being Stared At (2003, new edition 2012).

In his most recent book (2012), called The Science Delusion in the UK and Science Set Free in the US, he examines the ten dogmas of modern science, and shows how they can be turned into questions that open up new vistas of scientific possibility. This book received the Book of the Year Award from the British Scientific and Medical Network.

In 2000, he was the Steinbach Scholar in Residence at the Woods Hole Oceanographic Institute in Cape Cod, Massachusetts. From 2005-2010 he was the Director of the Perrott-Warrick Project, funded from Trinity College, Cambridge University. He is also a Fellow of the Institute of Noetic Sciences in California, a Visiting Professor at the Graduate Institute in Connecticut, and a Fellow of Schumacher College in Devon, England.

Let us promise each other that we will never support a coup or use of force against a democratically elected government

Majority rule is the best when it cares about minorities.

Let us promise each other that when we have majority, we rule with care about minorities.

Refusing to accept the rule of majority, use of force by minority, coup against democratically elected government leading to minority rule is classical tyranny, it is the worst that can happen.

Democratic majority rule that doesn’t care about minorities is not stable. It is a recipe for disaster. It may lead to revolt of minority and an unstable lose-lose situation. However, history has shown that military juntas kill about 1000 to 10000 times more people than “democratically elected but not liberal” governments.

Let us promise each other that we will never again support a coup or use of force against a democratically elected government.

Chilean_coup_leader_pinochet

 

 

Party Membership in canada

NDP about 60000

http://en.wikipedia.org/wiki/New_Democratic_Party_leadership_election,_2012#Results

Conservative about 100000

http://en.wikipedia.org/wiki/Conservative_Party_of_Canada#Leadership_election.2C_2004

 

15,000,000   60% participation rate  eligible voters 24000000

Popular vote 5,832,401 4,508,474 2,783,175

http://www.elections.ca/content.aspx?section=ele&dir=turn&document=index&lang=e

How can News create meaning?

“News signifies something which has just happened, and which is new, just because it deviates from the old and regular.  But its meaning depends upon relation to what it imports, to what its social consequences are.  This import cannot be determined unless the new is placed in relationship to the old…without this coordination and consecutiveness, events are not events, but mere occurrences”

(John Dewey, The Public and Its Problems, 153).

http://itech.fgcu.edu/faculty/rcoughlin/Notes%20on%20Dewey.htm

Oppression

“Rape is a terrible caricature of love from which consent is absent.

After rape, oppression is the second horror of human existence.

It is a terrible caricature of obedience.”

Simone Weil

 
Iris Young. Five Faces Of Oppression. Oppression, Privilege, & Resistance. McGraw-Hill, 2004. Pg. 37-63.

Types of Myths

There are at least two types of myths

Type 1: Myth about how nature works

Type 2: Myth describing wishes and ideals of how the world should be

Type 1 is replaced by findings through scientific method.

Type 2 will stay with us and will remain a way we communicate our needs and desires.

 

Amir H. Ghaseminejad

9 January, 2014

On opinion

Nothing appears more surprising to those, who consider human affairs with a philosophical eye, than the easiness with which the many are governed by the few; and the implicit submission, with which men resign their own sentiments and passions to those of their rulers. When we enquire by what means this wonder is effected, we shall find, that, as Force is always on the side of the governed, the governors have nothing to support them but opinion. It is therefore, on opinion only that government is founded; and this maxim extends to the most despotic and most military governments, as well as to the most free and most popular.

David Hume (1777)

Android 4.3 Vs Linux Mint

Andriod: can be an FTP server, a lot of easy to install GUI apps , can not mount ntfs because is  not rooted even when you are the root, NO Sound!

Mint: Good multi media upon installation, Few gui apps, good for simple PC with office. If it already has what you want go for it, if not configuration will need scripting.

==========================================================

None of the Linux flavors can work as easy Samba servers because windows doesn’t support the old samba anymore !! However, Android-86 can be a nice FTP server on a above 1024 port like 2020 within a home network that is already protected! by encryption.

Andriod-86 4.3 can be installed as a directory on any partition,

Installation is simple,

you are logged on as root 🙂

but the installation is not rooted!

stick mount is necessary for easy mounting of USB drives

Es file explorer is needed

servers ultimate app lets create a lot of servers that on mint are not that easy and may need scripting

when is not rooted a lot things like access and mounting NTFS drives and all other cool things are not usable.

Its hardware compatibility is much less than Mint and for example sound card may not work.

================================

however, Mint automatically mounts USB devices (even NTFS)

has an easy way of samba installation.

but most of the packages that can easily be installed don’t have gui to start and stop or configure the server. 🙁

===================================

UNetbootin allows you to create bootable Live USB drives for Ubuntu, Fedora, and other Linux distributions without burning a CD. It runs on Windows, Linux, and Mac OS X.

http://www.linuxmint.com/download.php

Download linux Mint then use unetbootin

 

http://unetbootin.sourceforge.net/

 

An end to the mummified self

Routine is habitual practice, petrified vision, or the mummified self, resigned to a single and definitive version of its being.

We spend our time in a daze of diminished existence, neither awake nor asleep. We resign ourselves to compromise and routine, seeing the world through the categories of the established culture or the methods of the established disciplines and reconciled to the mutilation of our experience that we long ago accepted when we entered on a particular course of life;  and then to the mummy of diminished experience that formed around, as we grew older, because we allowed ourselves to be subdued.

For the vast majority of men and women, overwhelming economic necessity and drudgery overwhelm and disguise a stupefaction that would otherwise be apparent. For the increasing number of people who, with the material progress of society, are released from grinding material constraint, there is no such disguise.

Roberto Ungo

The religion of the future

http://www.law.harvard.edu/faculty/unger/english/pdfs/theologycontinuous.pdf

 

رها میشدم اگه گم نمیشدم توی شهر آواز

حافظ بیا دوباره غزل کهنه رو بر انداز
شعرم حدیث تکرار تو بیا طرح دیگر انداز
بیا تا دوباره از چشمه غزل جرعه ای بنوشیم
همه کهنه بر کنیم از نو جامه تازه ای بپوشیم
به خونخواهی دل از جوهر و قلم خنجری بسازیم
به صد لشگر غزل فاتحانه تا قلب غم بتازیم

هنوزم گرم نفسهام هنوزم سرشارم از عشق
اما وقت خوندنم نیست اما جای موندنم نیست
مردم از این همه گفتن شعر سرد عاشقونه
من غلام اسمیم که تا همیشه بی نشونه
بیا تا دوباره از چشمه غزل جرعه ای بنوشیم
همه کهنه بر کنیم از نو جامه تازه ای بپوشیم
به خونخواهی دل از جوهر و قلم خنجری بسازیم
به صد لشگر غزل فاتحانه تا قلب غم بتازیم

حافظ مددی کن که دمی مانده از تو آهی
خاکم به زیر پاتا برسم با تو تا سُراهی
من یه رودم یه رود به سد نشسته
تن پاک و خسته ام توی دست این صخره ها شکسته
من یه شعرم یه شعر بلند پرواز
رها میشدم اگه گم نمیشدم توی شهر آواز
بیا تا دوباره از چشمه غزل جرعه ای بنوشیم
همه کهنه بر کنیم از نو جامه تازه ای بپوشیم
به خونخواهی دل از جوهر و قلم خنجری بسازیم
به صد لشگر غزل فاتحانه تا قلب غم بتازیم

 

ترانه : روایت
ترانه سرا: منصور تهرانی
آهنگ: صادق نوجوکی
تنظیم: ناصر چشم آذر

free books

 
نام سایت
                                                توضیحات
 
در آن می توانید کتاب های مختلفی را در زمینه کامپیوتر بیابید. مزیت این سایت، دسته بندی ایده آل آن است که علاوه بر داشتن ۱۲ دسته اصلی، شامل ۱۵۰ زیر دسته مختلف است که جهت یافتن کتاب مورد نظرتان بسیار مفید خواهند بود.
کتاب های مختلفی را در زمینه مهندسی و علوم کامپیوتر را می توانید در آن بیابید.
وب سایتی جهت به اشتراک گذاری فایل ها با فرمت برنامه های مختلفی نظیر Word، Excel، PowerPoint و PDF می باشد.
یکی از وب سایت های معروف در زمینه دانلود کتاب های رایگان است!
کاربران این وب سایت به مبادله کتاب ها، آموزش های ویدیویی و سایر موارد این چنینی به صورت رایگان در آن می پردازند.
شامل ۹ دسته بزرگ در زمینه کتاب های بازرگانی، مهندسی، سخت افزار، برنامه نویسی و … می باشد که قابلیت دانلود به صورت رایگان را دارا می باشد.
اگر پاکت پی سی دارید احتمالا این وب سایت برای شما بسیار مناسب است چرا که فرمت کتاب های آن هماهنگ با دستگاه هایی نظیر همان است.
دیتابیسی نه چندان کامل در کلیه زمینه ها
شامل کتاب های مختلفی در زمینه های رایج است.
کلیه کتاب های موجود در این وب سایت، کتاب هایی هستند که به صورت قانونی امکان دانلود را دارند.
داروخانه کتاب
لیست بیش از ۳۰۰۰۰ کتاب رایگان موجود در سطح نت!
در کلیه زمینه ها
دیتابیسی شامل بیش از ۳۳۰۰۰ کتاب الکترونیک در فرمت های مختلف.
کتاب های مورد نظرتان را پیدا کنید، بخوانید و برای دیگران به اشتراک بگذارید.
بیش از ۲۹،۰۰۰ کتاب رایگان در دسترس وجود دارد.
سایت رایگان کتابهای الکترونیک که در آن شما می توانید کتاب کاملا رایگان دانلود کنید.
دسترسی به هزاران کتاب که بسیار عالی دسته بندی شده اند.
کتاب های مختلف در زمینه های کسب و کار، کامپیوتر، مهندسی، تجارت آزاد، پادکست ها و … موجود می باشد.
           KnowFree
۱۱۰۰۰ کتاب الکتورنیک در دسته بندی های مختلف
دانلود رایگان کتابهای وب سایت در زمینه هایی مانند کامپیوتر، IT، برنامه نویسی زبان، توسعه نرم افزار، آموزش و طراحی پایگاه داده ها در قالب فایل PDF و CHM.
این سایت بدرد نویسندگان جوانی می خورد که تمایل دارند بازخورد مطالب خود را توسط مخاطبان ببینند.
پلت فرمی که برای نویسندگان جدید آزمون مهارت های نوشتن خود را توسط خوانندگان واقعی فراهم می کند.
موتور جستجوری فایل های pdf
شما می توانید در میان عنوان، نویسنده و توضیحات، نام نویسندگان، تاریخ اضافه شده، میانگین رتبه، رده، فرمت سند، بستر های نرم افزاری PDA و گزینه های زبان جستجو کنید.
جستجو و دانلود کتاب در زمینه های مختلف
کتابخانه دیجیتال با قابلیت های جالب برای خواندن کتاب در محیط سایت
تمام کتاب ها را می توان بدون ثبت نام دریافت کنید. این کتابهای الکترونیک قانونی و منحصرا برای Bookboon نوشته شده
این سایت حاوی لیست بزرگی از کتابهای رایگان در موضوعات مختلف است.
همانطور که از نام نشان می دهد موتور جستجوی PDF یک ابزار برای پیدا کردن کتابهای آنلاین رایگان است.
شما می توانید تعدادی از کتابهای الکترونیک رایگان قابل دانلود از این سایت دریافت کنید.
دانلود کتابهای الکترونیک رایگان بیش از ۲۰۰،۰۰۰ عنوان طبقه بندی شده را در فرمت PDF، CHM، HTML
ین سایت حاوی لیست بزرگی از کتابهای رایگان در موضوعات مختلف است.
یک موتور جستجو است
دانلود محبوب ترین کتابها به صورت رایگان
ایجاد شبکه اجتماعی گرداگرد یک کتاب و دعوت دوستان برای دیدن آن
دیتابیسی شامل ۱۴۵۷۱ کتاب الکترونیک
کتابهای رایگان را به دسته های مختلف تقسیم شده است. طیف وسیعی از کسب و کار، هنر، محاسبات و آموزش و پرورش.
لیست نه چندان کامل از کتابهای رایگان
          PDF Gallery
گالری از کتابهای مختلف از دسته های مختلف
 

 

 


بهار طبع من شكفته شد چو من مديح صلح گفتم و ثناي او

كجاست روزگار صلح و ايمني؟ Where is the era of peace and security?

شكفته مرز و باغ دلگشاي او Blossomed its delighting garden.

 

كجاست عهد راستي و مردمي؟ Where is the era of honesty and advocating for people?

فروغ عشق و تابش ضياي او Love’s brightness and light shining.

 

كجاست دور ياري و برابري؟ Where is the era of companionship and equality?

حيات جاوداني و صفاي او Its eternal life and purity.

 

فناي جنگ خواهم از خدا كه شد I want the demise of war, from god, because

بقاي خلق بسته در فناي او Survival of people is depending on it.

 

زهي كبوتر سپيد آشتي Praise to, the white dove of reconciliation!

كه دل برد سرود جانفزاي او For its song that’s so heart warming.

 

رسيد وقت آنكه جغد جنگ را It is the time for the crow of war,

جدا كنند سر به پيش پاي او To be executed at arrival of the dove of peace.

 

بهار طبع من شكفته شد چو من The spring of my soul started to give blossoms,

مديح صلح گفتم و ثناي او Since I started to admire the peace, and praise her.

 

(Malak-Alshoaraa-Bahaar, 1884-1951, Mashhad, Iran) Translated by:  Amir H. Ghaseminejad (c) 2006

 

Definition of Ideal

Definition of Ideal

What makes the difference between “ideal” and an ordinary object of desire is that the former is impersonal; it is something having (at least ostensibly) no special reference to the ego of the man who feels the desire, and therefore capable, theoretically, of being desired by everybody. Thus we might define an “ideal” as something desired, not egocentric, and such that the person desiring it wishes that every one else also desired it.

I may wish that everybody had enough to eat, that everybody felt kindly towards everybody, and so on, and if I wish anything of this kind I shall also wish others to wish it. In this way, I can build up what looks like an impersonal ethic, although in fact it rests upon the personal basis of my own desires–for the desire remains mine even when what is desired has no reference to myself. For example, one man may wish that everybody understood science, and another that everybody appreciated art; it is a personal difference between the two men that produces this difference in their desires. (p.115,116)

Russell, B. (1945). A History of Western Philosophy. Simon & Schuster

The future of democracy is allied with the spread of scientific attitude. -John Dewey

The future of democracy is allied with the spread of the scientific attitude. it is the
sole guarantee against wholesale misleading by propaganda, More important
still, it is the only assurance of the possibility of a public opinion intelligent
enough to meet present social problems.

It is individual persons who need to have this attitude substituted for
pride and prejudice, for class and personal interest, for beliefs made dear by
custom and early emotional associations.

Dewey, J. (1939). Freedom and culture. G. P. Putnam’s Sons.

 

The art of creating consent among the governed

The significant revolution of modern times is not industrial or

economic or political, but the revolution taking place in the art of

creating consent among the governed . . . Within the life of the new

generation now in control of affairs, persuasion has become a self-conscious art

and a regular organ of popular government. None of us

begins to understand the consequences, but it is no daring prophecy

to say that the knowledge of how to create consent will alter every

political premise.

(Walter Lippmann, Public Opinion)

Reddit founder Alexis Ohanian and Daniel Domscheit-Berg (DDB)

DDB

Daniel Domscheit-Berg (DDB), founder of OpenLeaks who defected from the media organization WikiLeaks last year, has apparently destroyed a cache of documents he stole from WikiLeaks when he left the organization. According to reporter Holger Stark of the German news organization Der Spiegel, Domscheit-Berg told Stark some time on August 20 that the cache was gone forever.

On August 19, DDB confirmed to another German news organization, Heise, that he would be destroying at least “3000 unpublished private whistleblower communications.” DDB said before taking the risk for the sources that submitted material to WikiLeaks he wanted to be on the safe side. He indicated the files would, under supervision of a notary, be deleted. The deletion would also be confirmed with an affidavit.

He inexcusably decided the files and the encryption keys for the cache would have to be deleted and that those who had submitted documents to WikiLeaks would have to send the material again.

Der Spiegel reports on the contents:

…In the data base was among other things, the so-called “no-fly list” of the U.S. government, on which the names of suspects were listed, which are prohibited from entering an aircraft. Assange said the material would also have insider information from 20 right-wing organizations.

Assange describes how DDB entered into a relationship with the woman he is now married to, Anke Domscheit-Berg. Anke was “Director of Government Relations” for Microsoft Germany. Daniel moved into Anke’s house in Berlin in 2010 and began to live more openly “without any counter-intelligence cover.” That led WikiLeaks to issue a “policy directive” that Daniel would no longer be permitted to come in contact with “source material.”

Daniel and Anke married. And following their marriage:

DDB secretly, and in clear violation of WikiLeaks internal security directives, recorded internal WikiLeaks encrypted “chat” conversations. He initially publicly denied having done so, but attempted to place many of these recordings into his ghostwritten book, most of which were rejected by his publishers’ lawyers as violations of German privacy law. Others he secretly conveyed to hostile media, such as Wired magazine, which had been involved in the arrest and persecution of US intelligence analyst Bradley Manning.

Assange goes on to claim that a “Western intelligence officer” told him Daniel has been in contact with the FBI. He adds Anke was in contact with the CIA when she worked for McKinsey & Company, a consulting group. Assange doesn’t jump to conclusions but supplies the information to cast further doubt on the character and motives of a man that has clearly displayed malice toward WikiLeaks in the past months.

http://dissenter.firedoglake.com/2011/08/21/openleaks-founder-destroys-cache-of-unreleased-wikileaks-documents/

============================================================================================

reddit  Alexis Ohanian  here promotes openleaks!!!

Controversy erupted today on Reddit after an email exchange between the company’s co-founder, Alexis Ohanian and the intelligence contractor Stratfor emerged on WikiLeaks.

A 2011 Anonymous hack of Stratfor, a contractor for the Department of Homeland Security and the Defense Intelligence Agency,  ended with millions of the company’s internal emails released by WikiLeaks as the “Global Intelligence Files.”

Redditors searching through that data dump discovered an email exchange between Ohanian and Stratfor employees, dating from January 2011. It was apparently initiated by Ohanian, who used the subject line: “reddit cofounder consulting for Stratfor to bring in the social media dollars.”

“I have never worked for Stratfor,” he told the Daily Dot, though the subject line of his email implies he did make an effort to do so.

In a 2011 email to Stratfor’s vice president of communications, he wrote, “It was so fortuitous to meet you and your husband!…I can let you know when I’ll be free to come by the office.”

Dozens of Reddit threads popped up Monday accusing Ohanian of being in bed with a company that’s extremely unpopular with Redditors. The rumors grew so loud that Ohanian eventually issued a public denial. He tweeted screenshots of messages he’d exchanged with Stratfor, including one revealing his proposal, a relatively benign-sounding offer to audit Stratfor’s social media presence for $25,000.

http://www.dailydot.com/news/alexis-ohanian-stratfor-prism-consulting/

Manufacturing of Lies by the daughter of Kuwaiti ambassador to the USA !!!! :)

Nayirah Testimony refers to the controversial testimony given before the non-governmental Congressional Human Rights Caucus on October 10, 1990, by a female who provided only her first name, Nayirah. In her emotional testimony, Nayirah stated that after the Iraqi invasion of Kuwait she had witnessed Iraqi soldiers take babies out of incubators in a Kuwaiti hospital, take the incubators, and leave the babies to die. Though reporters did not then have access to Kuwait, her testimony was regarded as credible at the time and was widely publicized. It was cited numerous times by United States senators and the president in their rationale to back Kuwait in the Gulf War.

Her story was initially corroborated by Amnesty International[1] and testimony from evacuees. Following the liberation of Kuwait, reporters were given access to the country and found the story of stolen incubators unsubstantiated. However, they did find that a number of people, including babies, died when nurses and doctors fled the country.

In 1992, it was revealed that Nayirah’s last name was al-Ṣabaḥ (Arabic: نيره الصباح‎) and that she was the daughter of Saud bin Nasir Al-Sabah, the Kuwaiti ambassador to the United States. Furthermore, it was revealed that her testimony was organized as part of the Citizens for a Free Kuwait public relations campaign which was run by Hill & Knowlton for the Kuwaiti government. Following this, al-Sabah’s testimony has largely come to be regarded as wartime propaganda.

http://en.wikipedia.org/wiki/Nayirah_%28testimony%29

 

 

COMMUNICATION JOURNALS IN ISI LIST

September 14, 2009
COMMUNICATION JOURNALS IN ISI LIST
1. Asian Journal of Communication
2. Communication Monographs
3. Communication Research
4. Communication Theory
5. Comunicar (Spain)
6. Critical Studies in Media Communication
7. Cyberpsychology & Behavior
8. Discourse & Society
9. Discourse Studies
10. European Journal of Communication
11. Health Communication
12. Human Communication Research
13. IEEE Transactions on Professional Communication
14. Interaction Studies
15. International Journal of Advertising
16. International Journal of Conflict Management
17. International Journal of Press-Politics
18. International Journal of Public Opinion Research
19. Javnost—The Public
20. Journal of Advertising
21. Journal of Advertising Research
22. Journal of Applied Communication Research
23. Journal of Broadcasting & Electronic Media
24. Journal of Business and Technical Communication
25. Journal of Communication
26. Journal of Computer-Mediated Communication
27. Journal of Health Communication
28. Journal of Media Economics
29. Journal of Public Relations Research
30. Journal of Social and Personal Relationships
31. Journalism & Mass Communication Quarterly
32. Language & Communication
33. Management Communication Quarterly
34. Mass Communication & Society
35. Media Culture & Society
36. Media International Australia
37. Media Psychology
38. Multilingua—Journal of Cross Cultural and Intralanguage & Communication
39. Narrative Inquiry
40. New Media & Society
41. Political Communication
42. Public Culture
43. Public Opinion Quarterly
44. Public Relations Review
45. Public Understanding of Science
46. Quarterly Journal of Speech
47. Research on Language and Social Interaction
48. Science Communication
49. Technical Communication
50. Telecommunications Policy
51. Text and Performance Quarterly (in the Arts and Humanities, not in Communication)
52. Text & Talk
53. Tijdschrift Voor Communicatiewetenschap
54. The Translator
55. Visual Communication
56. Written Communication

Maladjusted

Maladjusted

Martin Luther King 1967: Modern psychology has a word that is used probably more than any other word in psychology, it is the word maladjusted. It is the ringing cry of modern child psychology, maladjusted. Now of course we all want to live the well adjusted life in order to avoid neurotic and schizophrenic personalities. But as I move toward my conclusion I would like to say to you today in a very honest manner that there are some things in our society and some things in our world to which I am proud to be maladjusted and I call upon all men of good will to be maladjusted to these things until the good society is realized. I must honestly say to you that I never intend to adjust myself to racial segregation and discrimination. I never intend to adjust myself to religious bigotry. I never intend to adjust myself to economic conditions to take necessities from the many to give luxuries to the few. Never leave millions of God’s children smothering in an airtight cage of poverty in the midst of an affluent society.

Recep Tayyip Erdoğan

“They may attack us with their social media and other forces that back them, but we will resist against all these attacks,”

“If being Alevi means loving the caliph Ali, I am a perfect Alevi. I am trying to live the way he did,”

The prime minister responded to ElBaradei’s letter during the İstanbul iftar dinner, saying: “why would I ever talk to you? You are not an elected. You are an appointed by a coup administration.” He also called the formation of a cabinet by the military a “tragedy,” saying this had no place in democracies.

Erdoğan also lashed out at the West once again for not “having the spine” to condemn the recent developments in the most populous Arab state.

“You have won 1.5 but  Morsi won 52 percent of the vote. First, you have to show him  respect,” Erdoğan addressed ElBaradei, adding: “Our issue is not about Morsi, but we consider Morsi the president. We still consider Morsi the president out of our respect for the Egyptian people”

“If ElBaradei had been elected, I would have used the same words that I use for Morsi today. But he could not get elected, Morsi was elected with 52 percent,” Erdoğan said in his continuing criticism of the coup that toppled the first democratically elected president of Egypt.

“If Mohamed Mustafa ElBaradei was elected president of Egypt, I would say so about him, but he received 1,5% less of the votes, and Mohamed Morsi received 52% of the vote and was elected president.”

“The greatest surprise was when the individual who carried out the coup, Abdel Fattah al-Sisi, the Defence Minister, stood before the person he himself had appointed as the president of the country in order to take his oath.”  – See more at: http://www.middleeastmonitor.com/news/europe/6608-erdogan-surprised-by-al-sisis-oath-and-elbaradeis-lie#sthash.3lwaTNEU.dpuf

http://www.hurriyetdailynews.com/should-we-remove-the-ballot-box-because-hitler-can-come-out-of-it-asks-turkish-pm.aspx?pageID=238&nID=50931&NewsCatID=338

http://www.focus-fen.net/index.php?id=n311045

http://www.worldbulletin.net/?aType=haber&ArticleID=113405

http://www.middleeastmonitor.com/news/europe/6608-erdogan-surprised-by-al-sisis-oath-and-elbaradeis-lie

“the It”, “the I”, and the “I above” and consciousness

The It

The ID is the part of the mind containing the drives present at birth; it is the source of our bodily needs, wants, desires, and impulses, particularly our sexual and aggressive drives. The id operates according to the pleasure principle, the psychic force that motivates the tendency to seek immediate gratification of any impulse.

If the mind was solely guided by the id, individuals would find it difficult to wait patiently at a restaurant, while feeling hungry, and would most likely grab food off of neighbouring tables. According to Freud the id is unconscious by definition.

The I

The ego acts according to the reality principle; i.e. it seeks to please the id’s drive in realistic ways that will benefit in the long term rather than bring grief.

The ego comprises the organized part of the personality structure that includes defensive, perceptual, intellectual-cognitive, and executive functions. Conscious awareness resides in the ego, although not all of the operations of the ego are conscious

An example would be to resist the urge to grab other people’s belongings and buy them instead.

 

The I above

The superego reflects the internalization of cultural rules, mainly taught by parents applying their guidance and influence.

The super-ego aims for perfection.[22] It comprises that organized part of the personality structure, mainly but not entirely unconscious, that includes the individual’s ego ideals, spiritual goals, and the psychic agency (commonly called “conscience“) that criticizes and prohibits his or her drives, fantasies, feelings, and actions.

http://en.wikipedia.org/wiki/Id,_ego_and_super-ego#Ego

consciousneousconsciousnesآگاهی

Morning dew

Sometimes we should learn a little bit,
happiness from the bottom of the heart and feeling satisfied,

from the morning dew,
who appreciates so well,
being calm on the tree leaf.

 

Amir H. Ghaseminejad